Jesenná depresia. Ako si v jesennom počasí zachovať dobrú náladu

Jeseň. Ráno sa zobudíte do tmy, hmly prípadne dažďa. Depresia sa v tomto okamihu derie na povrch. Pekná farebná jeseň známa ako babie leto je už za nami, treba len vydržať toto medzi-obdobie, kým nenapadne sneh a všetko bude vyzerať krajšie, belšie. Vianočnejšie. Ale ako to dovtedy vydržať? 

Všetko to je väčšinou v našej hlave a spôsobe myslenia. Dôležité je, aby sme robili veci, ktoré nás bavia a robia šťastnými.

Dobrá nálada musí byť aj keby vám výplata neprišla

depresiaZačať to celé môžete dobrým spánkom. Choďte večer skôr spať, aby sa zobudili oddýchnutí. Treba začať myslieť pozitívne už pri prebudení. Obklopte sa svetlom, roztiahnite hneď závesy, žalúzie alebo ak stávate za tmy poriadne si rozsvieťte svetlá. Slnko, svetlo je veľmi dôležité v boji za dobrú náladu.  Nemyslite na to, čo všetko musíte stihnúť za ten deň, ale skúste to naopak. Napríklad si povedzte čo dnes robiť nemusíte.

Pri čistení zubov sa na seba usmievajte, oblečte si niečo pekné, farebné, veselé. Celkovo sa usmievajte počas celého dňa, aj keby to malo byť nasilu. Možno to znie zvláštne, ale aj silený smiech dokáže odvrátiť smútok. Skúste si to, naozaj to funguje, prípadne sa len zasmejete sami na sebe, čo všetko ste ochotní urobiť v boji za veselšie prežitie pochmúrnych dní.

Jedlo aj pohyb pomôžu

Aj so správnou stravou sa môžete dopracovať k dobrej nálade. So stresom sa dokážu znamenito popasovať banány a paradajky, ktoré obsahujú draslík a lykopín. Ešte účinnejším zdrojom je magnézium, ktoré nájdete v celozrnnom chlebe, listovej zelenine, sušenom ovocí, slnečnicových jadierkach. Takisto môžete siahnuť aj po štipľavých jedlách.  Avšak najlepšie je zabudnúť na diéty a dopriať si poriadnu dávku čokolády.

Športujte, aj keď je to vec, ktorá sa vám chce asi najmenej. Stačí 30 minút denne a hneď zaženie príznaky depresie. Skúšajte nové veci, napríklad joga je v takýchto situáciách veľmi nápomocná.

depresia v jeseni nemá šancuKeď už máte naozaj veľa vecí, ktoré vás trápia, skúste sa z nich vypísať. Napíšte o všetkom, čo vás trápi, zanadávajte si.  Porozmýšľajte nad riešeniami a nakoniec ten papier roztrhajte a vyhoďte. Samozrejme to nevyrieši všetky vaše problémy, ale aspoň sa vám trochu uľaví.

Relaxujte. Doprajte si pár minút na dychové cvičenia. Sadnite si do pohodlnej polohy, zatvorte oči, zhlboka dýchajte a nemyslite na nič. Alebo si napustite vaňu, otvorte fľašu vína a čítajte knihu. Po prípade sa zabaľte do deky, pustíte si obľúbený film. Zapnite si hudbu, ktorú počúvate, spievajte nahlas, smejte sa. Čokoľvek, čo vás pozitívne naladí.

Odmeňte sa. Kúpte si niečo nové na seba, knihu, ktorú si chcete už dávnejšie prečítať. Nemusí to byť vec za polovicu výplaty. Niečo malé, čo vám spraví radosť.

V skratke povedané, smejte sa, robte veci, ktoré vás bavia, jedzte čokoládu, odmeňujte sa. Potom toto pochmúrne obdobie aj depresie lepšie zvládnete, s lepšou náladou a bude sa vám ľahšie žiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.