Jednoduchý návod pre výber kancelárskeho papiera

Jednou z podstatných finančných položiek väčšiny firiem je náklad za kancelársky papier a náplne do tlačiarni. Niektoré za to utratia aj tisíce mesačne. Vysoká spotreba papiera má pritom veľký vplyv nielen na rozpočet firmy, ale aj na životné prostredie. Vedeli ste však, že správnym výberom kancelárskeho papiera môžete tieto dopady výrazne znížiť? Ak vyberiete kancelársky papier vhodný pre vašu tlačiareň a pre druh používanej tlače, ušetríte nielen náklady na tlač, ale ovplyvníte aj kvalitu tlače. Pozitívny dopad to bude mať tiež na životnosť a opotrebenie vašej tlačiarne.

polopate.sk_papier
Papier a jeho vlastnosti

Gramáž, belosť a opacita papiera – to sú vlastnosti, ktoré vás musia zaujímať, ak chcete vybrať najvhodnejší papier pre vašu tlač.

Gramáž papiera, jeho hmotnosť, sa počíta v gramoch na jeden meter štvorcový. Čím je gramáž vyššia, tým je pochopiteľne papier hrubší  a silnejší. Základný kancelársky papier váži okolo 70 – 80 g / m2. Takýto papier sa hodí na bežnú tlač textových dokumentov. Ak chcete tlačiť farebne či dvojstranne, odporúčame vám o niečo vyššiu gramáž papiera. Na tlač pozvánok, poukazov, vizitiek a iných reprezentačných predmetov sa hodí  papier o hmotnosti cca 200 g / m2.

Opacita alebo tiež priehľadnosť papiera označuje mieru prenikania svetla cez papier. V akom prípade by vás mal zaujímať tento údaj? Vtedy, keď potrebujete tlačiť obojstranne. Kvalitný papier poznáte tak, že keď ho podržíte oproti svetlu, text vám z jednej strany nepresvitá na druhú.

Papir2

Belosť nám udáva aký silný kontrast môžeme od papiera očakávať. Čím je vyššia, tým je aj kontrast vyšší. Papier s vysokou belosťou sa hodí najme pre prípad, kedy tlačíte farebne. Vďaka kontrastu farby dobre vyniknú. Naopak je zbytočné do neho investovať v prípade, kedy tlačíte len čierny text.

Čím si pomôcť?

Ak si stále ešte nie ste úplne istý, aký papier použiť pre farebnú, či jednofarebnú tlač, výrobcovia papiera vám podávajú pomocnú ruku. Na trhu sú totiž papiere, u ktorých je priamo napísané, pre akú tlač sú vhodné. Kúpiť si môžete tiež univerzálny kancelársky papier, ktorý sa kvalitatívne nachádza medzi papierom pre jednofarebnú tlač a papierom pre farebnú tlač. V prípade kedy tlačíte dokumenty aj farebné aj jednofarebné spočíva jeho výhoda v tom, že nemusíte papier vždy meniť podľa toho, aký typ dokumentu  tlačíte.

Univerzálny papier stojí okolo 3 euro. Papier pre čiernobielu tlač začína na ě,5 euro . Papier pre farebnú tlač je najkvalitnejší, preto tiež najdrahší. Príde vás 4 euro a viac. Investíciu do vhodného kancelárskeho papiera ale určite neoľutujete. Vďaka nej spotrebujete výrazne menej náplne do tlačiarne a vaše náklady na tlač sa výrazne zmenšia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.