Jar v záhrade. Čo treba urobiť na prelome marca a apríla?

Jar prichádza tento rok po zime, ktorá nebola až taká krutá, ako sme zvyknutí. To však neznamená, že by jarná starostlivosť o záhradky mala byť menej tradičná ako inokedy.

Záhradka na jar – s čím začať?

Ak ju máte v záhrade skalku, tak začnite s ňou. Treba z nej odstrániť nečistoty, popadané lístie. Nezabudnite uvoľniť miesto pučiacim cibuľkám. Dosypete substrát tam, kde chýba a upevníte uvoľnené kamene, prípadne dosypete kamennú sutinu. Na prázdne miesta vysadíte nové rastliny.

jar v zahradeTrávnik  a stromy na jar

Z  trávnika odstráňte všetky nečistoty, ktoré sa v ňom cez zimu uložili. Pozornosť je potrebné venovať hlavne machu, ktorému sa vo vlhkom prostredí vytvorili vhodné podmienky pre rast. Ak sa už nemôžete dočkať kosenia trávy, mali by však ešte chvíľu počkať. Prvé kosenie by ste mali absolvovať až po dostatočnom vyschnutí pôdy. Aj na potrebné dosádzanie trávnika si musíte ešte počkať.

Ak máte záhrade aj okrasné trávy je pravý čas na ich na strihanie. Skorý jarný rez im prospeje. Zbavia sa tak nežiaducej príťaže a vyrastú krásne obnovené. Toto omladenie im zabezpečí, aby v krátkom čase začali vyzerať lepšie ako v závere minulého vegetačného obdobia.

Vodné plochy a zavlažovanie

Taktiež je potrebné vyčistiť jazierka, ktoré zdobia vaše záhrady. Práve v tom období je potrebné obnoviť prúd vody a inštalovať prezimované čerpadlá. Na lekná si však musíte počkať, až kým k nám nedorazia teplejšie mesiace.

Spúšťanie zavlažovacích systémov je ešte príliš skoro. Pôda je ešte dostatočne vlhká. Taktiež by ich mohli poškodiť ešte bežné jarné ranné mrazy.

Čo sadiť?

Sadiť môžeme ovocné kríky a stromy, takisto sa dajú rozmnožovať ríbezle. Na záhonoch jahôd odstránime staré suché lístie, prihnojíme ich a okopávame.

zahradka v jarJarná výsadba ovocných stromčekov je veľmi dôležitá najmä pri teplomilnejších druhoch, ako sú marhule a broskyne. Najviac vyžadujú dobré podmienky práve broskyne. Potrebujú úrodnú, stredne ťažkú pôdu, neutrálne a slabo zásaditú. Pri broskyniach treba myslieť aj na to, že sú samoopelivé, na to nezabudnite pri výsadbe.

Marec je aj vhodným obdobím na prihnojenie. Od polovice tohto mesiaca začíname vysievať šalát, hrášok, mrkvu, petržlen, špenát, vysádzame cibuľku, skoré zemiaky.

Rez rastlín je dôležitou súčasťou starostlivosti o ovocné dreviny, stromy či trvalky. Pri reze si treba uvedomiť, čo od nás požaduje samotná rastlina a čo by sme my radi získali naopak od nej. Dôležitejšie sú samozrejme potreby rastlín, preto si je dobré naše očakávania rozmyslieť ešte pred vysadením záhrady, aby nám doslovne neprerástla cez hlavu. Napríklad ruže by sa mali strihať 20 cm nad zemou. Tým dosiahnete, že ich kvet bude veľmi bohatý.

V marci je kvet v záhrade pomerne zriedkavým javom, ale keď tam už je, tak stojí za to. Cibuľoviny ako sú narcisy alebo prvosienky, sú veľmi krásne. Tak sa nebojte ich sadenia.

Nezabudnite ani na svojeizbové rastlinky.Teraz je ten správny čas na ich presadenie a prihnojenie.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.