Hnojenie trávnika. Starostlivosť o trávnik

Hnojenie trávnika je dôležitý proces, keď ide o starostlivosť o trávnik. Tá nezahŕňa len pobehanie kosačkou po tráve, keď sa v nej začínajú strácať deti. Za nádherným trávnikom pred domov stojí dlhá a tvrdá práca. Náležitá starostlivosť o trávnik si vyžaduje vašu plnú sústredenosť. V tomto článku sa bližšie zameriame ako na hnojenie trávnika.
Hnojenie trávnika je dôležitá starostlivosť o trávnik

Hnojenie trávnika je dôležitá súčasť starostlivosti

Dostatok vlahy nie je jediná potrebná živina, ktorú váš trávnik vyžaduje. Rôzne živiny sú pre trávnik rovnako dôležité ako pre človeka. Vďaka ním nadobúda svoju sviežu zelenú farbu, zároveň  podporujú rozmnožovanie jeho koreňovej sústavy, a tak isto sú nevyhnutné pri jeho obnove na začiatku sezóny.

V podstate to funguje asi tak, že pri kosení dochádza k skracovaniu prebytočných stebiel. Lenže trávnik žije a funguje ďalej, takže tráva neustále rastie. Na to však potrebuje dostatok živín, ktoré čerpá zo zeme. A tu prichádza na radu hnojenie trávnika. Vhodná starostlivosť o trávnik zahŕňa polievanie i hnojenie. Keď bude mať trávnik potrebné živiny, tak bude mať želanú farbu a začne sa zvyšovať aj jeho odolnosť voči poškodeniu (či už voči poveternostným vplyvom alebo zásahom človeka)

Tak ako aj vaša výživa by mala byť vyvážená, tak aj hnojenie trávnika si vyžaduje dávkovanie vhodných látok. Mali by ste cieliť na to, aby mal trávnik dostatok dusíka, draslíka, horčíka, fosforu a vhodné sú aj menšie dávky mangánu a železa. Dávajte pozor aj pH, to by sa malo pohybovať v rozmedzí od 5,5 do 6,6.

Čím hnojiť?

U obchodníkov nájdete rôzne zmesi na hnojenie trávnika. Môžete sa zamerať na konkrétne živiny, ktoré chcete svojmu trávniku dopriať. Rozdelenia hnojiva je v skutku podľa rôznych kritérií, napríklad podľa doby pôsobnosti či podľa obdobia, kedy má byť aplikované. Aby mala tráva v záhrade dostatok živín je potrebné pravidelné hnojenie trávnika.

Skúsenosť: daktoré granulované hnojivá dokážu uvoľňovať živiny postupne, aby bolo hnojenie trávnika rozložené v optimálnom pomere. Tento proces uvoľňovania látok môže trvať niekoľko dní až mesiacov (spravidla až 100 dní). Takto dokážete účinné zabrániť zbytočnému plytvaniu a vymývaniu hodnotných látok. Niečo na tom v konečnom dôsledku ušetríte a nezaťažuje zbytočne ani životné prostredie.

Zaujímate sa kompletnú starostlivosť o trávnik?“]

Ako na hnojenie trávnika už viete. No ak ste sa rozhodli oživiť svoju záhradu nádherným zeleným kobercom, tak neváhajte a prečítajte si  rady a tipy ako na starostlivosť o trávnik:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.