Drevené, plastové či hliníkové. Viete, ako si zvoliť vchodové dvere?

Vchodové dvere majú vplyv na prvý dojem z vášho domova. Sú súčasťou fasády domu a prvým bodom kontaktu pre vašich návštevníkov. Dvere reprezentujú váš vkus a štýl. No netreba zabúdať na ich funkčné vlastnosti. Dôraz treba dať aj na výber materiálu. Aké sú vaše možnosti a aké majú výhody či nevýhody?

Plastové dvere

V posledných rokoch pozorujeme veľký záujem o vchodové dvere z plastu. Ide o flexibilný materiál, ktorý sa vynikajúco kombinuje s rôznymi výplňami, napríklad so sklom či dekoračnými alebo izolačnými panelmi. Rôzni výrobcovia prichádzajú s variáciami tradičného dizajnu dverí, ale nechýbajú ani netradičné vzory či reliéfy, ktoré vášmu príbytku dodajú nekonvenčný štýl. Nespornou výhodou plastových dverí je trvanlivosť a vynikajúce izolačné vlastnosti. Plastové vchodové dvere nepodliehajú vplyvom počasia a pri zašpinení sa ľahko očistia.

Hliníkové dvere

Hliníkové dvere sú vhodné najmä pre priestory s väčšou frekvenciou používania, ako sú obchodné priestory, ale aj pre moderné príbytky. Hliníkové vchodové dvere vynikajú stabilitou, vďaka ktorej umožňujú voľbu väčších výrobkov, tiež trvanlivosťou, zároveň slučne izolujú a ľahko sa čistia. Aj hliník sa môže kombinovať so sklom a rozličnými dizajnovými výplňami. Hliníkové dvere prichádzajú vo viacerých dizajnových prevedeniach a s rozličnými povrchovými úpravami.

Drevené dvere

Drevo patrí k tradičným materiálom pre vchodové dvere. Drevené dvere navodzujú pocit tepla, hodia sa do prírodne ladených domovov, ale aj do historických domov, kde podčiarknu pôvodnú architektúru. Drevo má výborné izolačné vlastnosti. Na druhej strane sa ľahšie opotrebuje a pod vplyvom počasia dochádza k poškodeniu povrchu. Dnešné drevené dvere preto prechádzajú viacstupňovou povrchovou úpravou. Týmto sa docieli dlhšia životnosť drevených dverí a dlhodobý krásny vzhľad. Napriek tomu vyžadujú pravidelnú údržbu a v určených cykloch opakovanie náterov.

Kovové bezpečnostné dvere

Oceľové vystužené dvere s bezpečnostnými prvkami sa hodia najmä do bytov. Kovové dvere sú masívnejšie, trvanlivé a spomedzi ostatných materiálov najbezpečnejšie. Tieto dvere sú na výber v rôznych prevedeniach a štýloch. Veľmi obľúbená je imitácia dreva. Celokovové dvere sa navyše ľahko ošetrujú. Táto varianta prichádza s veľmi dobrým pomerom parametrov, štýlového dizajnu a ceny

Základnou vlastnosťou dverí by mala byť odolnosť voči počasiu, schopnosť izolovať, stabilita a trvanlivosť. Každý materiál ma svoje špecifiká, väčšina však ponúka variabilitu dizajnových prevedení.

TIP: Pri výbere vchodových dverí sa orientujte podľa typu vášho bývania, či podnikania. Zvoľte kvalitné dvere z pevných materiálov alebo s bezpečnostným zámkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.