Dobré rady pre gazdinky. Z každého rožka troška

Dobré rady do pre domácnosť, starostlivosť o zdravie, ale aj varenie sa vždy zídu. Navyše, keď sú overené našimi babkami, tak by sme ich určite nemali ignorovať. Naša čitateľka Alžbetka pre vás zozbierala zopár rád, ktoré možno poznáte, o iných ste možno nikdy nepočuli.

Zemiaky nájdu využitie aj inde ako na tanieri

zemiakZemiaky sú prvá pomoc pri presolenej polievke. Určite sa vám stalo, že vám ušla ruka pri dochucovaní pokrmov. Ale existuje jednoduché riešenie – očistené zemiaky pokrájame na plátky, vložíme do polievky, varíme 10 minút, potom ich vyberieme už aj s nasiaknutou soľou.

Keď ráno pri pohľade do zrkadla vidíme, že  máme napuchnuté oči, tak nezúfajte. Najrýchlejšia a najúčinnejšia pomoc sa ponúka v podobe zemiakového obkladu. Priložme 1 plátok čerstvo nakrájaného zemiaku na oči a opuch po pár minútach zmizne.

Ešte z čias detstva poznáme rady , ako vyrobiť pečiatku zo zemiaka. Túto možnosť môžeme zužitkovať vtedy, ak súrne potrebujeme nejakú pečiatku. Chytíme zemiak, rozrežeme na dve polovice a do jednej vyrežeme vzor, aký chceme. Môžeme zafarbiť fixkou a pečiatku máme hotovú. Po zimných večeroch sa môžeme v tejto činnosti zdokonaliť spolu aj s našimi ratolesťami….

Čo dokáže zeller?

Je to veľmi zdravá zelenina, ktorá pomáha aj pri bielení zubov. Po jedle skúsme žuť zellerovú vňatku. Chrumkavá zelenina nastupuje do boja proti baktériám, zvyšuje tvorbu slín a takto nám pomáha odstrániť rôzne potravinové zafarbenia na zuboch.

Načo sú dobré tabletky proti moľom?

Napríklad proti myšiam. Ak nechceme proti nim použiť jed alebo lepidlo, môžeme tieto tabletky položiť na tie trasy, kde sa podľa nás pohybujú. Pozor však na deti, aby sa k nim náhodou nedostali! Za pár dní si naše myšičky zvolia iný príbytok !

Ak si naši domáci miláčikovia s obľubou volia na “ vyprázňovanie“  naše kvetinkové záhony, tak tam skúste položiť pár z týchto tabletiek, už tam určite chodiť nebudú oni, ale ani iní škodcovia.

Banán má tiež viacero využití

banána a banánová šupka Ak máme doma dobre zrelý banán, tak ho roztlačme v miske a natrime tvár a dekolt. Necháme ho pôsobiť 10-20 minút, potom ho zmyjeme studenou vodou. Obklad z banánu našu pokožku zvláčni, takže bude ako zamatovo jemná.

Na čistenie izbových kvetín  – namiesto sprchovania a utierania listov mokrou handričkou skúsme poutierať listy vnútornou stranou banánovej šupky. Listy budú krásne lesklé a čisté!

Niekedy sa pri pečení mäsa rozčuľujeme, že nechce zmäknúť. Vložme do pekáča k mäsu jeden zrelý olúpaný banán. Mäsko bude mať lepšiu chuť a rýchlejšie zmäkne.

Kožené topánky a kabelky – pre tých, ktorí to ešte nepoznajú sa to oplatí vyskúšať. Vnútornou stranou banánovej šupky pretrime naše kožené topánky, kabelky, opasky a pod. Potom s mäkkou handričkou alebo s papierovou utierkou vyleštime kožené veci. Je to jednoduchý spôsob ošetrenia kožených vecí, bez investície, lebo banán skonzumujeme a šupku použijeme na užitočnú vec.

Zubná pasta pomáha nielen pri čistení zubov

Ak máme topánky trošku ošúchané, dáme na toto miesto zubnú pastu a vlhkou handričkou rozotrieme na povrchu. Topánky sa nám budú znova lesknúť.

Keď máte doma aj vy umelcov, ktorým je papier máli a radi kreslia po stenách, tak nezúfajte. Na tieto výtvory môžeme použiť aj zubnú pastu, a to tak že ju nanesieme na kresbu a malou handričkou ošúchame toto miesto. Keď kontúry zmiznú, tak umyjeme stenu s troškou vody. Ak je stena biela, doporučuje sa použiť bielu zubnú pastu.

Boj proti vyrážkam – ak na tvári máme vyrážky, na noc ich natrieme zubnou pastou (nie s bieliacim účinkom !!!), do rána sa vyrážky vysušia a zápal sa zmenší. Kto má veľmi citlivú pleť, musí byť opatrný pri aplikovaní zubnej pasty.

Zaujímavá možnosť, ale o to účinnejší spôsob použitia zubnej pasty je v kúpeľni, ak chceme vyčistiť vaňu a umývadlo. Na zašpinenú plochu vytlačme trocha pasty, poriadne to miesto s handričkou pošúchajme, nakoniec opláchneme studenou vodou. Potom môžeme už len obdivovať, ako sa leskne vaňa a umývadlo od čistoty a popritom budú aj voňavé. Tento spôsob môžeme použiť aj na pochrómované povrchy.

Jeden komentár pre “Dobré rady pre gazdinky. Z každého rožka troška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.