Čo si o nás vygooglia naše deti?

Facebook, Google+, Instagram atď. Sme mladí, niektorí trošku vyzretejší, iný menej, no radi sa bavíme a často bez rozmyslu zdieľame takmer všetko. Príde však čas, keď budeme mať deti a tie budú vedieť používať Google…

Staré zlaté časy

socialny zivot Doba sa rýchlo vyvíja, technológie sa zdokonaľujú, pokrok míľovými krokmi kráča dopredu, čas nezastaviteľne plynie a z detí sa stávajú rodičia. Tento kolobeh proste neovplyvníme. Dnes vám nebudeme radiť, ako si zabezpečiť to či ono, na to sa zameriame v inom texte. Pozrieme sa skôr na dopady, ktoré si teraz ani neuvedomujeme, ale v budúcnosti nás môžu dobehnúť.

Čo my dnes považujeme za samozrejmosť, o tom sa našim rodičom ani nesnívalo a prarodičom už tobôž nie.

Stáva sa aj vám, že nájdete doma nejakú zaprášenú čiernobielu fotku, pozeráte na tie postavy a nemáte ani šajnu o koho ide? Jediným východiskom je konfrontovať ju s rodičmi a jej iba na nich, či priznajú, že tie čudesné účesy a zvláštne nohavice zvonového strihu visia na nich. Keď vás odbijú s tým, že: „to je môj brat – tvoj strýko, s ktorým sa strašne podobáme“, nemáte veľkú šancu odporovať.

Na takéto prípady sú vhodným riešením rodinné oslavy, posedenia a stretnutia, ideálne po dlhšej dobe. Zo začiatku sa nesú v pohodovej diskusii o tom, aké sú tie naše deti veľké, ako rýchlo rastú, čo teraz stvárajú. Potom sa to pomaly začne zvrhávať na: „ja v ich rokoch“…odmlka, pohľad na deti sediace pri stole… „ale vlastne nič…“ Po druhej fľaške červeného vína je jazyk o niečo ostrejší a zhovorčivejší. „Vieš mladý, ja s tvojim tatkom, keď sme boli malí…“ a už sa to na vás valí a vy len s otvorenými ústami počúvate, čo všetko majú vaši nudní rodičia na rováši.

Moderná doba – postrach súkromia

Prenesme sa do súčasnosti. Máme účty na Twitteri, Facebooku, Google+, tí nešťastnejší aj na Pokeci, blogujeme, diskutujeme, komentujeme, označujeme sa na fotkách, miestach… Do toho všetkého existujú ujovia ako Google, ktorí majú prehľad o každom našom internetovom kroku.

googlenie

Skok do blízkej budúcnosti. Naše deti jednoducho napíšu meno svojich rodičov do vyhľadávača, alebo ho vyslovia, či iba telepaticky prenesú myšlienku (bohvie ako bude vtedy fungovať surfovanie na internete) a rázom majú naše najbujarejšie roky ako na dlani. A to len vďaka našej lenivosti trošku zabezpečiť obsah, ktorý zdieľame. Takže si jednoducho prečítajú, že ich milý tatino chodil so všetkými susedami v okolí či matkou vášho najlepšieho kamaráta a mamina zas obľubovala dvojitú vodku s ľadom. Nemiešanú. Každý víkend. Už od šestnástich.

Takže milí internetoví užívatelia, zamyslite sa trošku nad tým, čo chcete svetu ukázať. Teraz sa vám zdá cool, že sa označíte na fotkách z piatkovej noci, kde ste všetci polonahí a dogŕcaní ako prasiatka na chate vo Vysokých Tatrách. A dopad sa nemusí prejaviť až za pár rokov. Už teraz si niektorí zamestnávatelia či personalisti pozerajú, či nemáte náhodou verejné profily na jednotlivých sieťach, aby si o vás vedeli urobiť mienku.

Netvrdíme, že sa nemáte zabávať, užívať si život a byť sociálni analfabeti (práve naopak), ale pohrajte sa trošku s bezpečnostnými nastaveniami. Tým ochránite nielen vaše súkromie, ale aj súkromie vašich najbližších. Neberte to ako kázanie o morálke, iba ako priateľskú sociálnu radu. Lebo asi ťažko budete deťom hovoriť, že v 15 je skoro chodiť po nociach von, keď budú mať usvedčujúci dôkaz, že vy ste nedodržiavali večierku už od dvanástich.

A pamätajte: keď raz niečo zavesíte na sieť, už to odtiaľ nikdy úplne nezmažete.

Celé sme to nadhodili preto, lebo už čoskoro začneme písať tipy a rady, ako sa chrániť na Facebooku, ale aj iných stránkach. Ak máte nejaké konkrétne veci, ktoré vás zaujímajú o nastavení súkromia na sociálnych sieťach, tak nám ich navrhnite v komentároch, prípadne nám ich môžete napísať aj na Facebookovej stránke. Všetko relevantné pre vás zistíme a určite zaradíme do našich článkov.

2 komentárov pre “Čo si o nás vygooglia naše deti?

  1. Celkom by ma zaujimalo ci je mozne skryt moju aktualnu profilovu foto, ale predpokladam ze nie. Aby napriklad priatelia videli moju foto, ale ostatny iba ten zakladny obrys. Lebo uz som sa v mojom okoli stretol s tym, ze ju niekto stiahol a sam pouzival

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.