Čo sadiť na jeseň?

Jeseň v záhrade si neznalí môžu predstavovať ako obdobie, kedy vlastne netreba nič robiť. Však len pred pár týždňami sa pozbierala úroda, takže je na chvíľu pokoj. Opak je však pravdou. Na jeseň sa dajú sadiť rôzne typy zeleniny, rastliny, ale aj robiť iné dôležité úkony. Takže čo sa teda dá sadiť na jeseň?

čo sadiť v jeseniChcem niečo sadiť na jeseň. Ale neviem čo

Keď padajú listy zo stromov a ľudia začínajú mať mrzutú náladu pre zhoršujúce sa počasie, tak si nájdite čas na svoju záhradku. Je to nielen skvelý relax, ale aj niečo zdravé na náš tanier. Mali by ste sa poponáhľať. Čas na sadenie v jeseni máte do prvých mrazov.

Mrazuvzdorné rastliny potrebujú dlhší čas, nato aby vzišli klíčky, však to vlastne majú aj v názve. Medzi takéto semená patria napríklad tymian, repík, ale aj petržlen či mrkva, ktorým zima prospeje.

Pri výsadbe koreňovej zeleniny by ste mali zmeniť miesto oproti tomu roku. Je dôležité, aby bola pôda dobre hnojená. Semená sa pekne zazimujú a hneď začiatkom jari budú pripravené a začnú klíčiť. Sadiť na jeseň sa dá aj ozimný cesnak, ktorého väčšie cibuľky sa najlepšie hodia do usadenej pôdy.

Čo v záhrade v októbri a novembri?

čo sadiť v jeseni v zárade?

Okrem klasicky jabloniek, čerešní a sliviek, môžete vyskúšať napríklad aj marhule, vinič či kiwi. Mladé stromčeky na výsadbu berte radšej z ovocnej škôlky, ako z hypermarketov. Po výsadbe sa odporúča nabielenie kmeňa a nejaká ochrana, ideálne vo forme pletiva.

Okrem plodín, ktoré s radosťou skonzumujeme, môžeme sadiť na jeseň aj okrasné rastliny. Všetky cibuľovite kríky či rastliny, ako napríklad tulipány, narcisy, okrasné cesnaky, krokusy, tavolíny a podobne. Môžete si pripraviť aj nové okrasné dreviny ako napríklad obľúbený tis.

Jeseň je vhodná aj na výsadbu najrozličnejších ovocných stromov či zastrihávanie a starostlivosť o ich starších a mohutnejších kolegov. Pre ovocné stromy platí, že by ste sa ich mali snažiť tvarovať tak, aby mohutnela hlavná vetva. Dosiahnete to tým, že budete skracovať bočné výčnelky a zabránite roztiahnutiu stromu do strany.

Tento čas je veľmi vhodný na ošetrovanie chryzantém, ruží či iných kvetín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.