Čo nesmie chýbať v batožine každého turistu?

Hory – miesto, kde prídeme na iné myšlienky, vychutnáme si nádherné výhľady a vždy čerstvý vzduch. Hory sú síce krásne, ale bývajú aj zradné. A práve preto je nutné nepodceňovať počasie a terén a dostatočne sa pripraviť na zážitok, ktorý sa vám navždy vryje do pamäti.

 

Prípravu na hory by ste teda určite nemali podceniť. Čo by sme si teda bezpodmienečne mali pribaliť do batoha, keď sa chystáme na hory? Kvalitné poistenie do hôr tam určite nepribalíte. Je však nutné ho mať pre prípad, že sa zraníte a bude nutné, aby po vás prišla horská záchranná služba, ktorej náklady by ste v prípade nepripoistenia museli platiť celé.

 

Poistenie na akúkoľvek dovolenku si dokážete vybaviť aj online. Nemusíte teda behať do poisťovní a strácať čas státím v rade. Stačí sadnúť za počítač, vyklikať čo treba a odoslať. Do batoha by ste si ale mali pribaliť najmä tieto veci.

 

Tekutiny

 

V batožine každého jednotlivca by nemala chýbať fľaša s tekutinami. Okrem čaju alebo čistej vody si môžete vyrobiť iontový nápoj, ktorý pomáha zvyšovať výkon. Nemusíte sa obávať, vášmu organizmu vôbec neuškodí. Odporúčame si vziať minimálne 2,5 litra tekutín. Určite vám takéto množstvo tekutín zaberie veľkú časť batoha. Rátajte s tým pri balení. Uvedomte si, že necestujete do slnečného Chorvátska, kde bude na každom rohu stánok s pivom a inými tekutinami.

 

Pokrývka hlavy

 

Najmä cez leto oceníme prítomnosť pokrývky hlavy. Či už si vezmete šatku, ktorú si uviažete, alebo šiltovku, určite si chráňte hlavu, lebo v opačnom prípade by vás mohol prekvapiť úpal, poprípade by vás nepríjemne ofúklo a spôsobilo tak silné bolesti hlavy. Slnko na horách je intenzívnejšie ako v nižších polohách, preto netreba podceňovať ochranu hlavy.

 

Inštrukcie, mapa

 

Ak ste sa vydali na miesto, ktoré nemáte ešte prebádané, bude pre vás podstatné mať pri sebe mapu alebo papier, kde budete mať pospisované časy medzi jednotlivými medzibodmi. Je nutné zaznačiť si trasu, aby ste aspoň orientačne vedeli, koľko sa môžete na danom medzibode zdržať. Prísť za tmy a dostatočne nevybavení sa neoplatí riskovať. Ako sme už povedali, hory sú zradné.

 

Pršiplášť

 

Počasie v horách sa môže počas vašej turistiky zmeniť hneď niekoľkokrát a preto je dobré, keď budete mať pri sebe poriadny pršiplášť, ktorý si na seba oblečiete a ochránite sa tak pred intenzívnym dažďom. Pršiplášť, ak je dostatočne veľký, vám dokáže ochrániť aj batoh, ak zrovna nemáte batoh, ktorý má zabudovanú ochranu, ktorú keď vyberiete zo spodnej časti batoha, zakryjete ním celý povrch a tým ochránite všetko, čo máte v ňom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.