Čo jesť, aby ste predišli chrípke či prechladnutiu?

Proti chrípke sa dá účinne bojovať očkovaním, ale aj konzumáciou správnych potravín. O niektorých už určite viete, že majú blahodarne účinky na váš oslabený organizmus, o iných to možno ešte len zistíte. Takže, čo jesť aby ste chrípke nedali šancu?

Aké potraviny konzumovať proti chrípke

proti chrípke je dobrá brokolicaBrokolica je bohatá na vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant – čiže chráni naše bunky a imunitný systém. Takže je dobrou voľbou, ak chcete predchádzať chrípke či prechladnutiu.

Strukoviny sú v podstate čarovné potraviny, ktoré nám pomáhajú udržiavať vysokú hodnotu bielkovín a zároveň neobsahujú takmer žiadny tuk. Väčšina strukovín je bohatá na antioxidanty a navyše každý druh fazule má aj rôzne prospešné látky. Okrem toho sú strukoviny plné vitamínu C, železa, vlákniny a sú jednoduché na prípravu.

Zelený čaj je zásobáreň užitočných látok. Obsahuje polyfenoly a antioxidanty, ktoré pomáhajú posilniť imunitu. Niektoré výskumy naznačujú, že znižuje riziko vzniku rakoviny, obezity či srdcových ochorení. Piť čaj je dobré aj po prepuknutí chrípky, pretože počas ochorenia je nesmierne dôležité udržiavať dostatok tekutín. Po spánku je pitie horúcich nápojov najlepšia vec, čo môžete robiť pre vyliečenie chrípky.

Čučoriedky sú len nedávno objavený hit, ktorý lieči nielen chrípku. Štúdie ukazujú, že konzumácia čučoriedok zlepšuje kognitívne funkcie a znižuje riziko srdcových ochorení, rakoviny a cukrovky 2. typu. Nesmiernou výhodou čučoriedok je aj to, že sú super chutné a môžete si ich pripraviť na rôzne spôsoby. Určite sa nikto nenahnevá, keď ho budete liečiť čučoriedkovým šejkom.

proti chrípke s lososomLosos je účinný bojovník proti chrípke, pretože obsahuje veľké množstvo omega – 3 mastných kyselín. Tie stimulujú funkciu imunitného systému. Zároveň je losos aj jedným z najväčších prírodných zdrojov vitamínu D, ktorý pomáha regulovať vápnik v tele. Jeho konzumácia v zimných mesiacoch je nesmierne dôležitá, pretože Slnka si predsa len užijeme menej a vitamín D by nám mohol chýbať.

Tí, ktorých zaujíma vlastné zdravie už dávno vedia, že jogurt s nízkym obsahom tuku je prospešný pre naše zdravie. Fermentované mliečne výrobky obsahujú probiotiká, čiže baktérie, ktoré pomáhajú telu bojovať s infekciami. Jogurt je bohatý ešte aj na vápnik, ktorý nájde uplatnenie v boji proti problémom so zažívacím traktom, vaginálnou infekciou, žalúdočnými vredmi a samozrejme podporuje aj rast kostí. Neposledným plusom jogurtu je to, že má rovnako bohaté využitie ako čučoriedky – napríklad aj tieto dve veci idú skvelo k sebe, ale okrem toho sa dá použiť do šalátov, dezertov, krémov, alebo len tak samostatne.

Jesť kuraciu polievku je jedným z najlepších spôsobov, ako bojovať proti prechladnutiu či chrípke. A to aj napriek tomu, že v podstate pôsobí len ako placebo. Hlavné je, aby bola dostatočne horúca a išlo o pravý domáci vývar a nie len nejakú vodu s práškom.

proti chrípke zázvorCesnak je zelenina, ktorej blahodarne účinky sú známe už od nepamäti. Ešte za čias faraónov ho dávali otrokom, aby mali silu budovať pyramídy, neskôr sa z neho stal symbol, ktorý zaženie aj upíra. Najviac sa na cesnaku cení jeho jemne štipľavá chuť.

Ustrice sú najznámejšie ako afrodiziakum, no okrem toho obsahujú dosť vápnika, niacínu a železa, no najcennejšia zložka je zinok. Zinok pomáha zahnať nachladnutie a to konkrétne tým, že posilňuje tvorbu bielych krviniek.

Zázvor je prvotriedny domáci liek proti chrípke. Veľkú chválu získava zato, že jeho konzumácia pomáha roztvárať nosové dierky či dokonca upokojuje nevoľnosť.

Chren – ak máte upchatý nos či pociťujete tlak na prsiach, tak si doprajte ohnivú porciu chrenu, pikantnej omáčky, feferónok alebo niečoho podobne ostrého. Konzumácia týchto pikantných položiek pomáha s pretrvávajúcim preťažením nosových dutín, bolesťami hlavy a hrudníka.

Skúšali ste na chrípku židovský peniclín proti chrípke?

Save

Save

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.