Čo jesť a nejesť počas tehotenstva?

Tehotenstvo býva v živote ženy tým najkrajším obdobím. Vo chvíli, keď sa žena dozvie, že je tehotná, dáva si na seba väčší pozor, lebo už dbá o dva životy. Aj keď s ním prichádzajú rôzne zmeny či už väčšie alebo menšie, medzi tie typické patria „tehotenské chute“. No aj tu treba dávať pozor, tehotné ženy by nemali jesť všetko na čo si pomyslia. Existuje pár potravín, ktorým by sa mali určite vyhnúť.

Opatrne s kofeínom

Hlavne  v prvom trimestri by si ženy mali dávať pozor na kofeín. Dopriať si slabšiu kávu nie je hriech, ale treba dávať pozor koľko kofeínu do seba dostanete. Je dokázané, že ak žena prijala 200 mg alebo viac kofeínu denne (2 a viac šálok kávy) mala až dvojnásobne vyššie riziko potratu ako žena, ktorá nekonzumovala žiadny kofeín. Dávajte si pozor nielen na kávu, ale aj na čaje, bublinkové vody a energetické nápoje, ktoré obsahujú túto látku.

Alkohol a cigarety musia ísť preč

čo nerobiť počas tehotenstvaNie je to síce primárna otázka ohľadom stravovania, ale oplatí sa to pripomenúť. Alkohol a fajčenie musia byť tehotenstve tabu. Aj ženy, ktoré sa len snažia otehotnieť by sa mu mali vyhýbať. Alkohol okamžite prejde placentou. Takže, keď pijete vy, pije aj vaše dieťa. Ženy, ktoré sa ani počas tehotenstva nevzdajú väčšieho množstva alkoholu vystavujú svoje dieťa riziku vrodených porúch plodu t.z. mentálne postihnutie, poruchy centrálneho nervového systému, fyzické abnormality. Rôzne štúdie potvrdili fakt, že deti, ktorých matky v tehotenstve pili, mali v neskorších rokoch problémy so správaním.

Pozor na niektoré syry a surové pochúťky

Camenbert, Niva, kozí syr, Feta, a syry s modrou plesňou môžu pôsobiť nepasterizované a v horšom prípade obsahovať baktériou listérie , ktorá môže vyvolať otravu jedlom. Táto baktéria sa môže nachádzať aj v tepelne zle spracovanom mäse. Steak si radšej doprajte úplne prepečený, suši vynechajte. Doma vyrobené majonéza či zmrzlina obsahuje surové vajíčka, a tam môže nastať riziko salmonely. Keďže tehotné ženy majú oslabenú imunity sú náchylnejšie k rôznym potravou prenášaným chorobám.

Mnohé z vás vedia, že ortuť, ktorá sa dostane do ovzdušia dokáže poľahky kontaminovať vodu a následne sa v potravinovom reťazci prenáša z rastlín a malých rýb na väčšie ryby, takže tie sú najviac zasiahnuté – mečiar, tuniak, žralok, kráľovské makrely – týmto by ste mali vyhnúť. Nadmerný obsah ortuti v strave budúcej mamičky môže dieťaťu po pôrode spôsobiť poruchy vo vývoji

Čo by ste naopak v tehotenstve mali jesť?

jedlo počas tehotenstva

Samozrejme, okrem nevhodných vecí existujú a mnohé potraviny, ktoré by si ženy mali dopriavať viac, napríklad tvrdé syry, jogurty, kefír, potraviny bohaté na vápnik.

Ak sa chcete v tehotenstve vyhnúť zápcham a hemoroidom stavte na vlákninu a doprajte si ju v dostatočnom množstve – ovsené vločky, ovocie, zelenina, celozrnné potraviny, strukoviny.

Omega 3 mastné kyseliny sú dôležité pre vývoj dieťaťa, pre mozog a centrálny nervový systém – ryby (okrem už spomínaných) najlepší je losos alebo ľanové semiačka.

Vitamín B –  cholín, je dôležitý pre vývoj mozgu plodu, nájdete ho v sóji či pšeničných klíčkoch. Hlavne v prvom trimestri si doprajte veľa zelenej listovej zeleniny, ktorá obsahuje kyselinu listovú, ktorá je nevyhnutná pre zdravý vývoj dieťaťa.

Na jednej strane by si tehotné ženy mali určite strážiť to čo jedia, ale na druhej aby to príliš nepreháňali. Pamätajte, všetko s mierou a držte sa základného pravidla – v tehotenstve nejedzte dvakrát tak veľa, ale dvakrát tak zdravo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.