Chýba vám zdravé sebavedomie? Napravte to

Človek je len taký krásny ako sa cíti. Pekná veta, nad ktorou by mnohí ľudia mali porozmýšľať. Veľa ľudí si myslí o sebe nepekné veci, že nie sú pekní, chudí, svalnatí, že nemajú dokonalé vlasy, zuby, pleť. No mať sa rád a prijať seba samého je veľmi dôležité pre našu duševnú pohodu. Takže, zabudnite na predsudky a začnite sa mať radi. Bude sa vám lepšie žiť a budete šťastnejší.

No ako si vypestovať také to zdravé sebavedomie?

sebavedomieDobre by bolo začať otázkou, čo to vlastne sebavedomie je? Dalo by sa zjednodušene povedať, že to je vedomie samého seba, ktoré ovplyvňuje celý náš život, jeho kvalitu. To, čo si o sebe myslíme, tým sa aj stávame.

Často sa stretávame s ľuďmi, ktorí dávajú iným pocítiť, že sú lepší ako oni, ponižujú všetkých naokolo, správajú sa chladn, až arogantne. To nie sú sebavedomí ľudia. Sebavedomý človek je ten, ktorý vie akú má hodnotu, verí si, vie aký má životný cieľ. Dobré želá nielen sebe ale aj ostatným.

To aký sme sebavedomí sa formuluje už od detstva, cez pubertu, dospelosť až do staroby. Hlavne na začiatku majú na to veľký vplyv rodičia, neskôr aj učitelia. Ak rodičia dieťa moc trestajú, ponižujú ho, trápia, nedávajú mu toľko potrebnú lásku a nehu ťažko z neho vyrastie zdravý, sebavedomý človek. Ak naopak sa o svoje deti starajú príkladne so všetkým, dajú mu dobrý základ do života.

Ako zistím ako som na tom so sebavedomím ja?

Spravte si malý test. Postavte sa v spodnej bielizni pred zrkadlo. Čo vidíte? Krásnu postavu alebo človeka s kilami navyše? Krásne prsia či ovisnutý zadok? Krásne vlasy či veľký nos? Pekný úsmev či krivé zuby? Podľa štatistík 90% populácie sa vidí v tom horšom svetle. A to je zle. Stačí, ak sa začnete sústrediť na jednu časť svojho tela, o ktorom si myslíte, že je pekné. Naozaj stačí jedna časť a na tej začnite stavať.

Potom začnite pridávať aj ostatné partie a začnete sa cítiť krajšími. K tomuto vám pomôže aj autosugescia. Som krásna/y, som úspešná/ý, som milovaná/ý, som príťažlivá/ý. Opakujte si to stále, pri každom pohľade do zrkadla. Až keď si to začnete o seba myslieť vy, potom si to začne o vás myslieť aj vaše okolie.

Ako dosiahnuť zdravé sebavedomie?

zdravé sebavedomieNeporovnávajte sa s ostatnými. V dnešnej dobe je na nás vyvíjaný veľký tlak zo strany médií, časopisov, v podstate z každej strany sa na nás valia ideály. Prezentujú nám ich obraz krásy v podobe vychudnutých modeliek a vypracovaných chlapov, je to ich dokonalosť. No nikto nie je dokonalý. Nájdite si svoj vlastný vzor krásy, byť to môžete práve vy, veď prečo nie? Nemusíte sa páčiť každému, o to nejde. Začnite sa páčiť hlavne samí sebe.

Keď sa prijmeme so všetkým a budeme mať radosť zo svojej spontánnosti, z toho, že sme iní ako ostatní, ale pri tom rovnako cenní, budeme o krok bližšie k zdravému sebavedomiu. Skutočným uvedomením si svojich silných stránok pocítite skutočnú radosť.

V skratke: poznajte svoju cenu, neponižujte sa, určite si váš cieľ, tešte sa z maličkostí, spojte sa s pozitívnymi ľuďmi, učte sa nové veci a hlavne sa majte radi.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.