Chrípková sezóna. Najčastejšie mýty o chrípke

Chrípka je jedno z ochorení, s ktorým už má skúsenosť asi každý z nás. Aj keď sa každý rok snažíme, aby nás tentokrát nedostala a robíme preto naozaj všetko, tak aj tak často vyhráva. Často za to môžu aj rôzne mýty, ktoré o chrípke kolujú naprieč generáciami.

chrípka a mýty o nejChrípku dostanetem z očkovacej látky

Vakcína proti chrípke je vyrobená z neaktivovaných vírusov, ktoré neprenášajú infekciu. Ľudia, ktorí ochorejú hneď po očkovaní, by ochoreli tak či tak. Je to spôsobené tým, vakcína začne účinkovať až po týždni možno dvoch. Mnohí však uveria tomu, že vlastne ochoreli z očkovacej látky.

Zdraví ľudia nepotrebujú byť očkovaní

Je pravda, že očkovanie proti chrípke sa bežne odporúča ľuďom, ktorí majú chronické ochorenie. Avšak každý – to znamená, že aj zdraví ľudia sa môžu nechať preventívne zaočkovať.

Očkovanie sa odporúča deťom vo veku od 6 mesiacov do 19 rokov, tehotným ženám a všetkým nad 50 rokov každý rok. Okrem týchto skupín sa očkovanie odporúča aj zdravým ľudom, ktorí by mohli slúžiť ako šíritelia vírusu chrípky – napríklad zdravotní pracovníci, lekári a podobne.

Nechať sa zaočkovať je jediný spôsob ako sa dostatočne chrániť proti chrípke

Okrem očkovania existuje celý rad krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa ochránili počas chrípkovej sezóny. Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi, ktorých už chrípka zasiahla, často si umývajte ruky a zvážte aj užívanie  protivírusových liekov, ak ste boli vystavení chrípke ešte pred očkovaním. Tejto téme sa budeme ešte podrobnejšie venovať nabudúce.

Nemôžem šíriť chrípku, keď mi je dobre

V skutočnosti 20 % až 30 % ľudí nesúcich vírus chrípky nemá žiadne príznaky.

Mýty o chrípke - naozaj vám ochráni len očkovanie?Musím sa nechať očkovať proti chrípke každý rok?

Chrípkové vírusu mutujú každý rok. Takže každoročné očkovanie vám zaistí, že máte imunitu proti kmeňom, ktoré sa budú pravdepodobne šíriť tento rok.

Môžem chytiť chrípku slabým oblečením v chladnom počasí, alebo keď mám mokré vlasy či tým, že sedím v okne pri prievane?

Jediný spôsob, ako môžete chytiť chrípku je tak, že prídete do styku s vírusom chrípky. Chrípkové obdobie sa najčastejšie prekrýva s chladným počasím. Takže si to ľudia automaticky spájajú, čo vôbec nie je pravda.

Kuracia vývar urýchli vaše zotavenie z chrípky

Horúce nápoje vo všeobecnosti môžu upokojiť bolesť v krku a zároveň dodávajú toľko potrebné tekutiny. Kuracia polievka sama o sebe však nemá žiadne iné špecifické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti chrípke. Okrem skvelej chuti, samozrejme.

Ak mám chrípku a vysoké teploty viac ako dva dni, tak potrebujem antibiotiká

Antibiotiká fungujú spoľahlivo proti baktériám, ale nie sú účinné proti vírusovým infekciám – ako napríklad chrípka.

Chrípke sa budeme venovať aj v ďalších článkoch, kde sa okrem iného dozviete overené a zároveň veľmi chutné recepty na posilnenie imunity práve  v chrípkovom období.

Na chrípku nikdy nesklame rakytník. Prečítajte si o jeho účinkoch a použití.

Save

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.