Ako vybrať správny stan?

Stan v posledných rokoch prichádza znova na výslnie. Vďačí zato vracajúcemu sa spôsobu užívania si dovolenky v prírode. Vybrať ideálny stan nie je ľahká záležitosť. Musíte zvážiť či budete stanovať v lone panenskej prírody, využívať kempingy, či s ním budete chodiť na túry alebo skôr preferujete rodinný stan na víkendy a podobne. Všetko sa dočítate v našom sprievodcovi ako vybrať stan.

Stan ako na to

Kedy, kde a s kým budete stan využívať?

Musíte si uvedomiť, že iný stan potrebujete, keď cestujete autom a úplne odlišný model počas turistiky po svojich. Keď máte auto, tak do kufra dokážete zbaliť aj rozmernejší, prípadne rodinný stan pre všetkých členov rodiny, zatiaľ čo pri túre oceníte nízku hmotnosť a kompaktné rozmery.

Pri výbere stanu sa neorientujte iba podľa toho pre koľko osôb je určený. Keď kúpite rodinný stan, do ktorého sa ledva vojdú vaše deti, tak to pochopíte. Keď vyberáte stan, tak sa riaďte jednoduchým pravidlom, že musí mať minimálne na dĺžku o 25 cm viac ako vy. Pokiaľ ide o šírku, tak jedna osoba potrebuje aspoň 60 centimetrov pre pokojný spánok i uloženie batožiny.

Rada: ak plánujete dlhšiu trasu, počas ktorej budete stanovať, tak porozmýšľajte o predsieni. Túto miestnosť navyše môžete využiť na uskladnenie zašpinených alebo mokrých vecí. Užitočné sú aj dva vchody, aby bol vstup i odchod o niečo pohodlnejší. Zároveň bude stan lepšie odvádzať vlhkosť a aj vetranie bude o niečo jednoduchšie.

Ako často budete stanovať?

Stan - aký vybraťToto je otázka, podľa ktorej sa rozhoduje prevažná väčšina nakupujúcich. Zamyslite sa nad tým, koľkokrát do roka svoj stan využijete a prípadne, aké podmienky by mal byť schopný zvládnuť. Ak plánujete pravidelné turistické výlety bez ohľadu na počasie, tak vyberajte stan, ktorý je vyrobený modernými technológiami alebo so zvýšenou odolnosťou.

V prípade, že vás „lesný život pod stanom“ príliš nevábi a potrebujete ho skôr na letné festivaly alebo príležitostné opekačky s priateľmi, tak by to boli vyhodené peniaze. V takomto prípade sa určite uspokojíte so základným jednoplášťovým modelom.

Ako je to so skladnosťou a materiálmi?

Výber vhodnej konštrukcie stanu sa odvíja od toho či budete stanovať celý týždeň v jednej lokalite alebo ste akčnejší typ dovolenkára a budete každé ráno baliť a neskôr znova stavať. Tento návyk totiž zohrá najdôležitejšiu úlohu  pri rozhodovaní o materiáloch a konštrukcii.

Časté skladanie a rozkladanie stanu namáha celú konštrukciu, obzvlášť oporné tyče. Dural dokáže odolávať pravidelnej námahe lepšie ako sklolaminát. Jeho negatívom je asi len vyššia cena. To je proste daň zato, že stan niečo vydrží.

Asi vás neprekvapí, že aj váha sa odvíja od kvality. To platí pre konštrukciu a pokryvacie materiály. Kvalitnejší materiál použitý na tropiko (vrchná časť stanu) sa prejaví nielen tým, že bude stan vode odolný a zároveň veľmi ľahký. Kvalita niečo stojí.

Chcete kúpiť nový stan?

Tak by ste si o tom mali prečítať viac:

Ako vybrať správny stan?

Stany podľa tvaru

Stan podľa vrstiev a materiálov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.