Ako vybrať navigáciu do auta: aplikácia v mobile či klasika?

Navigácia Garmin, Mio, Tom Tom či Sygic, Route66, Waze, Google Maps? Mobilná či klasická GPS navigácia? Aká uhlopriečka pre navigáciu bude optimálna? Sú vám tieto otázky povedomé? Tak si určite nenechajte ujsť naše tipy a rady ako vybrať navigáciu do auta.

Navigácia do auta. Na čo sa zamerať?

Pred tým, ako sa začneme zaoberať navigáciami, by bolo dobré povedať, že musíte rozlišovať navigácie do auta a navigácie pre chodcov alebo k chcete turistické navigácie. To platí nielen pre klasické GPS navigačné zariadenia, ale aj pre navigačné mobilné aplikácie. Existujú samozrejme aj  rúzne hybridy, no je dobré hneď na začiatku mať jasno, čo vlastne hľadáme.

navigácia do autaPrvá vec, ktorá nás zaujíma pri akejkoľvek navigácii, sú mapy a mapové podklady. Navigovanie je primárna funkcia, za ktorú ste utratili svoje peniaze. Množstvo doplnkových funkcií odložte na vedľajšiu koľaj. Ak mapám veríte, tak sa určite zaujímajte o body záujmy, čiže možnosť vyhľadať rôzne miesta, budovy či inštitúcie v okolí či po ceste, ktorou pôjdete. Prehrávanie hudby, či fotiek dnes zvládne moderné autorádiu či mobilný telefón, takže to berte s rezervou. Ak ste dobrodružný typ, tak možno pouvažujte o podpore geocachingu. A ani mapovanie dopravnej situácie nie je na škodu, no zaobídete sa aj bez neho.

Rozhodne by vás malo zaujímať, či má navigácia podporu pre štáty, do ktorých budete jazdiť najčastejšie. Dôležitá je kvalita pokrytia. To, že navigácia ma podporu pre celú Európu hneď nemusí znamenať, že sa vám dostane detailný popis všetkých možných ciest. Detaily a ich vykreslenie sú dôležité, keby ste chceli statický obrázok nakreslený v mierke 1: 1 000 000, tak vyhrabete niekde svoju starú papierovú automapu. Drobnosti, ako reálne zobrazenie výjazdu, na ktorom máte zísť z diaľnice, určite prispeje k šoférovej pohode.

Možnosť aktualizácii. Nie je nič „krajšie“, ako keď sa vás navigácia neustále snaží dostať na cestu, ktorá už pár rokov neexistuje, pretože ju nahradil diaľničný obchvat. Niektoré typy navigácii ponúkajú aktualizácie v určitom časovom úseku od kúpy, ďalší iba celé balíčky máp, iné aj doživotne aktualizície, prípadne doživotné aktualizácie hneď, keď zaplatíte menší poplatok. Toto môže byť tiež veľmi rozhodujúce kritérium, pretože ak budete vždy platiť za najaktuálnejšie mapové podklady, tak vás to v konečnom dôsledku môže vyjsť drahšie ako celá navigácia. Preto, ak niekto dokáže ponúknuť doživotné aktualizácie zadarmo hneď a zároveň má kvalitné mapy, tak toto je rozhodne veľké plus.

Tip: hľadáte navigáciu do auta? Tak si určite porovnajte ceny u vašich favoritov, aby ste zbytočne neplatili viac, ako je treba.

Navigácia by mala byť prehľadná a intuitívna. Ako vodič nemôžete pri každom pozretí na trasu zaostrovať, čo to vlastne ukazuje. Podobne je to aj s ovládaním. Musí byť otázkou pár klikov nastaviť požadované ciele. A aj hlasová navigácia by vo vás nemala prebúdzať hnev. Ak je hlas nepríjemný či používa zle skloňovanie, tak si predstavte, čo to s vami spraví po tisícoch kilometroch.

Fenomén: mobilné navigácie v každom telefóne

navigácia, gps, mobilná aplikácia do mobiluNavigáciu ako aplikáciu si môžete stiahnuť do každého smartphonu. Ich výhodou je to, že cena za platenú verziu sa pohybuje rádovo o desiatky, niekedy až stovky eur nižšie, ako u klasických GPS zariadení. Navyše, ak dokáže oželieť niektoré funkcie či potrebujete navigovať len raz-za čas, tak by vám mohla stačiť aj navigácia do mobilu zadarmo. Niektoré vás spoľahlivo dovedú do cieľa a nepotrebujú ani prístup na internet. To však tiež nemusí byť neprekonateľné mínus aj podaktoré aplikácie zadarmo dokážu uložiť zvolenú trasu do pamäti telefónu na navigovanie, to je však na samostatný článok, ktorému sa budeme venovať už čoskoro.

Takže dilema 21. storočia: klasická GPS navigácia alebo navigácia do mobilu? Úprimne si netrúfame vysloviť jednoznačnú odpoveď na túto otázku. Isté je len to, že v oboch segmentoch sa nájdu kvalitné navigácie, ktoré vás nenechajú v štichu.

V prospech klasickej navigácie hovorí hlavne to, že ak ste šofér, ktorý absolvuje tisícky kilometrov naprieč Európu, tak je to pohodlnejšie riešenie. Tato navigácia získava bod, aj keď automobil využíva viac osôb. Za výhodu sa dá považovať aj to, že navigácia je priamo dodávaná s držiakom do auta a napájacím káblom do zapaľovania. Prípadne je jedinou vašou voľbou, ak nefandíte moderným mobilným telefónom.

Navigácie do mobilu (či tabletu) pomaly, ale veľmi rázne posielajú klasické navigácie do dôchodku. Dnešné mobilné telefóny, hlavne vlajkové lode jednotlivých výrobcov, sú omnoho výkonnejšie ako bežné navigácie. Taktiež mobily vyhrávajú spracovaním. Aj ten najlacnejší smartfone má pomerne citlivé dotykové ovládanie, veľký displej, vysoké rozlíšenie, o ktorom sa môže niektorým výrobcom navigácii len snívať. Samozrejme najlacnejšie smartphony dnes ešte stále zaostávajú, majú slabšie rozlíšenie či lesklý displej, no za pár rokov to bude len maličkosť, podobne ako keď dnes spomíname na prvé dotykové mobily, ktoré reagovali až na každé tretie ťuknutie. Mobilný telefón sa pri používaní navigácie vybíja omnoho rýchlejšie ako zvyčajne, to však nepovažujte za negatívum. Nie je totiž problém kúpiť za pár eur napájací USB kábel s konektorom do auta…

Jeden komentár pre “Ako vybrať navigáciu do auta: aplikácia v mobile či klasika?

  1. Najdolezitejsiu vec kazdy clanok tohto typu ignoruje. Skuste s mobilom navigovat uprostred leta, alebo v zime. Ked na pristroj posobia „extremne teploty“. Smartphone sa vam na priamom slnku vypne, kvoli tepelnej ochrane a opacne. Zato navigacne pristroje s tymto rataju a su prisposobene na to. Dokazu fungovat aj v 40-50 stupnoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.