Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačku má dnes doma takpovediac každý. A je úplne jedno či polovicu týždňa venuje starostlivosti o trávnik alebo ju využívate len na občasné skrátenie trávnika, aby vám nezačal prerastať okná. Ak uvažujete nad kúpou nového modelu, tak zbystrite pozornosť. V nasledujúcom texte sa pozrieme na základné tipy a rady ako vybrať kosačku podľa udržiavanej plochy a je jedno či ide o príležitostné kosenie na chate alebo pravidelnú údržbu domáceho porastu.

Kosačku by ste mali vybrať aj podľa veľkosti kosenej plochy

Čo by ste mali vedieť pred tým, ako začnete vyberať novú kosačku

Voľba novej kosačky vám môže byť úplne ľahostajná, no pre niektorých to určite zmysel má. V takom prípade rozhodne nenakráčate do obchodu a neschmatnete prvú kosačku, ktorá bude najbližšie pri pokladni.

Určite je namieste pozastaviť sa nad tým, čo vlastne od novej kosačky očakávate. Na začiatok by ste si mohli rozmyslieť, akú veľkú plochu budete kosiť. Budete upravovať len trávnik doma? Plánujete s ňou chodiť aj na chatu? Alebo potrebuje občas pokosiť nejaký ten ár, ktorý obhospodarujete?  Samotná plocha je však iba začiatok. Okrem nej nesmiete opomenúť reliéf terénu, kvalitu trávnika, či spôsob napájania pre kosačku.

Vyberte kosačku, ktorá zvládne požadované plochy

Menšie trávnaté plochy zvládnu aj základné modely s rotačným princípom kosenia. Zbytočne by ste kupovali benzínovú kosačku, ak máte za päť minúť pokosený celý dvor. Iná situácia by bola, keby ste nemali prístup k elektrickej sieti.

Úlohu zohráva aj šírka záberu u kosačky. Platí princíp, že čím väčšia bude kosená plocha, tým väčší záber dokážete využiť.  Počítajte s tým, že asi do 200 m2 si vystačíte so záberom do 32 cm. Do 500 m2 už môžete poskočiť o desať centimetrov, niekde na 40 až 45. Polmetrová šírka vám bude stačiť do 1 000 m2, aby vám kosenie nezabralo celý voľný deň.

Keď máte prístup do elektrickej siete, tak voľba kosačky môže byť na dlhšie. Vtedy naozaj rozhoduje výmera trávnika. Pri rozľahlejších plochách sa viac oplatí porozmýšľať nad benzínovým typom. Takúto kosačku nemusíte sprevádzať metrami káblov a celkový pohyb po trávniku bude v tomto smere jednoduchší. Negatívom je naopak omnoho vyššia hmotnosť benzínovej kosačky.

Presná hranica na určite, kedy je už výhodnejšie zadovážiť si benzínovú kosačku neexistuje. U každého to môže byť individuálne spotrebiteľské rozhodnutie, no od 400 m2 by ste o nej už určite mali seriózne uvažovať.

Skúsenosť: nečakane veľa ľudí nakupuje kosačku bez toho, aby sa zmysleli nad členitosťou terénu. Slovensko je pomerne hornatá krajina a nie všade môže byť dokonalá rovina. Napríklad, nie práve šťastná voľba môže byť kúpa robustnej benzínovej kosačky bez pojazdu pre trávnik, ktorý je do kopca. Takáto kosačka môže vážiť až niekoľko desiatok kilogramov, takže tlačiť ju po celom pozemku bude riadna fuška. S pojazdom by predsa len mohla kosiť aj vaša nežná polovička.

Malá či obrovská plocha na kosenie, benzínová alebo elektrická kosačka, všetko to bude jedno, keď si to nebudete môcť dovoliť. Určite sa vám ako každému zákazníkovi bude zdať zbytočné kupovať drahší model kosačky. Ale keď sa vám najlacnejší model začne po prvej sezóne rozpadávať, tak to asi oľutujete. Uvážené rozhodnutie vám prinesie kvalitne pokosený trávnik na niekoľko rokov dopredu (samozrejme ak ho bude mať kto kosiť).

A nakoniec plocha či typ pohonu nie sú jediné veci, ktoré by vás mali zaujímať, to rozhodne nie. Využitie pre kosačku už dávno presahuje len obyčajné kosenie trávnika. Máte možnosť voľby rôznych funkcií i doplnkov, ktoré vám spríjemnia starostlivosť o trávnik.

Hľadáte novú kosačku? Chcete mať krásny trávnik?

Rozhodli ste sa kúpiť novú kosačku? Chcete si vypestovať hustý trávnik? Tak sa vám určite zídu dobré tipy a rady, ktoré vám s tým pomôžu:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.