Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Kosačku vyberáte podľa viacerých kritérií. Úplne prvotná je veľkosť udržiavanej plochy. Tejto téme sme sa venovali minule. Ak pre vás kosenie nie je len tá otravná činnosť, ktorú musí niekto občas urobiť, tak by vás mali zaujímať aj ďalšie faktory. Dnes sa zameriavame na to ako vybrať kosačku podľa rôznych parametrov i funkcií.

Pre kosačku sú dôležité aj parametre

Pre kosačku je dôležitá pevná konštrukcia

Šasi a materiály pre kosačku  by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ako často budete kosiť? Aký je terén? Chcete, aby vám  vydržala nejaký čas alebo je len provizórna? To všetko sú otázky, na ktoré si je dobré odpoveď dopredu. No vo všeobecnosti natrafíte na tri najčastejšie modely:

  • Plastový – dokáže dobre poslúžiť, no stačí pár nárazov o obrubník alebo do steny a veľmi rýchlo začne praskať. Typický materiál pre nenáročné elektrické kosačky
  • Oceľový – tu už je výdrž niekde inde ako pri plastových kosačkách. V podstate ide o bežný štandard, ktorý ponúkajú lepšie elektrické a aj základné benzínové kosačky.
  • Zliatinový – vyznačuje sa robustným telom a zároveň príjemnou hmotnosťou. Využitie nájde takpovediac všade, ale za svoje vlastnosti si vyžaduje aj vyšší investíciu.

Je pre kosačku dôležitá ergonómia alebo je to len marketing?

Pre neznalých je práca s kosačkou rovnaká pri všetkých modeloch. Lenže vtip je práve v malých rozdieloch. Napríklad preferujte kosačku, ktorá má rúčku nastaviteľnú. Každý v rodine má predsa len iné fyzické dispozície a takáto možnosť dokáže veľmi pomôcť. Kosačka, ktorá sa pohodlne drží je základom kosenia, inak  vám  starostlivosť o trávnik môže spôsobovať bolesti chrbta i rúk.

Tip: pre tých, ktorí majú problémy s krížami odporúčame ľahšie modely kosačiek aj pri rozľahlejších plochách. Radšej obanujte ťažšiu kosačku a dajte prednosť menšej námahe.

Kolieska pre kosačku

Pri kolieskach platí, že by určite byť s mali guľôčkovými ložiskami. Vďaka nim je ovládateľnosť kosačky úplne niekde inde. Kto nevyskúšal, ten netuší, no znalci vedia, že je výrazný rozdiel medzi plnými plastovými kolieskami a tými s ložiskami. Pre kosačky z vyššej cenovej hladiny by  ložiskové kolesá  mali byť nevyhnutnosť. Pokiaľ ide o veľkosť kolies, tak tá až takú výraznú úlohu nehrá. Niektorí záhradkári tvrdia, že sa im lepšie manipuluje s kosačkami, ktoré majú väčšie zadné kolesá. Niečo na tom môže byť, no dávajte pozor, aby kolesá pre kosačku neboli až moc veľké. Niekedy totižto môžu pod ťarchou tela kosačky spôsobovať ryhy na trávniku.

Zberný kôš kosačiek

Ide o štandardný doplnok pre kosačku.  Jeho úlohou je zvýšiť komfort kosenia, vďaka tomu, že nemusíte po skončení hrabať pokosenú trávu. Veľkosť koša u jednotlivých modelov kosačiek býva zväčša dostatočná, no občas sa dá naraziť na kosačky, kde je kôš absurdne malý.

Skúsenosť: napriek tomu, že kôš je bežná súčasť kosačky, tak sa aj tak radšej informujte u predajcu, či je to naozaj tak. Niekedy sa stane, že cena kosačky je nižšia ako u ostatných predajcov a až po rozbalení doma zistíte, že kôš nie je súčasťou balenia.

Pojazd pre kosačku. Je to dobrá vec či zbytočnosť?

Ide o prospešný doplnok, ktorý nájdete pri benzínových modeloch kosačiek. Nie je to nič komplikované – v podstate vám motor kosačky pomáha poháňať kolieska kosačky, aby sa vám s kosačkou ľahšie manipulovalo. Pojazd môže byť situovaný na zadných ale aj predných kolesách, modernejšie modely dokonca dokážu upravovať rýchlosť.

Či sa vám oplatí, hovoríme áno. Na rovinách by ste sa bez neho možno aj obišli, lenže motorové kosačky majú celkom slušnú hmotnosť. A určite oceníte, že keď túto možnosť pomoci pri kosení ukážete manželke, tak sa nebude báť chytiť kosačky aj ona.

Pri kosení bez pojazdu zvoľte kosačku aspoň s výkonom 3,5 HP, aby sa vám nezadýchala pri každom prerastenom steble. Na kosenie s pojazdom preferujte silnejšiu kosačku, ideálne okolo 4 – 4,5 HP alebo aj viac.

Kosenie aj mulčovanie

Mulčovanie je funkcia, pri ktorej kosačka odstrihne len najvrchnejšie časť stebla a zostatok rastie ďalej. Robí sa to preto, že táto vrchná časť obsahuje dôležité živiny, ktoré obohacujú trávnik.

Mulčuje sa tráva najviac do výšky 10 cm, kedy sa bez zberného koša strihá jedna tretina výšky trávnika (z 9 cm sa odstrihnú 3 cm a podobne). Posekaná tráva sa nezbiera ani nehrabe, ale necháva sa na trávniku s dôrazom na jej rovnomerné rozloženie.

Údržba kosačky

Treba povedať, že elektrickú kosačku vyčistíte o niečo ľahšie vďaka jej nízkej hmotnosti (lepšia manipulovateľnosť). Na druhej strane musíte mať dostatočne dlhé káble, aby ste ju mohli spojazdniť. Po každom kosení by sa mal očistiť spodok kosačky a aj nože (platí to rovnako pre všetky modely kosačiek). Elektrické kosačky musíte pred čistením najskôr odpojiť z elektrickej siete!

Čistenie motorovej kosačky môže byť zložitejší proces, no zas to nie je nič svetoborné. Okrem toho postačí nalievať benzín, prípadne skontrolovať olej, filtre a ostrosť nožov.

Hľadáte novú kosačku? Chcete mať krásny trávnik?

Ak ste sa rozhodli kúpiť novú kosačku, tak sa vám určite zídu dobré tipy a rady, ako vybrať kosačku. My to vieme a preto vám ponúkame aj tipy a rady:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Jeden komentár pre “Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

  1. Odkedy som vymnil elektricku za motorovu kosacku tak som spokojny. Aj ked je o dost taksia tak celu zahradu pokosim skor a z pojazdom sa tolko nenamakam co predtym

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.