Ako vybrať klimatizáciu: prenosná či zabudovaná?

Klimatizáciu nájdete pomaly na každom rohu. Tak prečo by ste práve vy mali tŕpnuť vždy, keď začne Slnko pripekať? Dnes sa v rámci našej série ako vybrať klimatizáciu zameriame na rozdiely medzi nástennou a mobilnou klimatizáciou.

Chcem nástennú (zabudovanú ) klimatizáciu

klimatizáciu môžete mať aj domaIde o klimatizáciu, ktorá je tvorená vnútornou a kondenzačnou (vonkajšou) jednotkou. Obe časti spája zaizolované potrubie, ktoré bráni tepelným stratám. V potrubí obieha chladivo, ktorá sa postupne mení na chladiacu kvapalinu.

Vonkajšia časť klimatizácie býva umiestnené na stene, balkóne či na streche budovy (zväčša to závisí od jej rozmerov a hmotnosti). Vnútorná jednotka sa potom nainštaluje v požadovanej miestnosti s ohľadom na to, aby prúdenie chladného vzduchu nebolo smerované priamo na ľudí.

  • Využitie pre zabudovanú klimatizáciu je vo väčšine prípadov vo rozmernejších kanceláriách, prípadne pri budovaní nových domov, kde sa s ňou počíta dopredu.
  • Vnútornú časť, na ktorej sa nastavujú potrebné parametre, môžete ovládať pomocou diaľkového ovládača, čo zvyšuje jej komfort používania.
  • Dôležité je dodržať správnu vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou klimatizácie. Tá by mala byť čo možno najkratšia, optimálne do 25 metrov (samozrejme to záleží od konkrétneho modelu klimatizácie).

Split či Multisplit klimatizáciu?

klimatizaci upodla poctu splitovKeď budete rozmýšľať nad kúpou zabudovanej klimatizácie, tak narazíte na klimatizáciu s označením split a multisplit. O čo ide?

Split klimatizáciu tvorí kompresor (vonkajšia časť) a výparník – vnútorná časť klimatizácie. Ide o klimatizáciu, ktorá ponúka možnosť klimatizovať len jednu samostatnú miestnosť.

Multisplit klimatizácie, ako už názov napovedá, sú ideálne, ak potrebuje klimatizovať viac priestorov. Zásadná výhoda tkvie v tom, že vám bude stačí len jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripojí viacero vnútorných časti.

Split klimatizácie sú najčastejšie používane v obydliach, multisplit potom v rozsiahlejších priestoroch. Ak vám situácia nedovoľuje využiť výhody ani jednej z tých klimatizácii, tak nezúfajte. Stále je tu mobilná klimatizácia

Keď potrebujete prenosnú klimatizáciu

príklad na prenosnú klimatizáciuIde o klimatizáciu, ktorú netreba nijak zložito montovať. Umiestnenie jej vyberiete veľmi ľahko tam, kde vám bude vyhovovať najlepšie. Jediným obmedzením môže byť umiestnenie hadice (prípadne jej dĺžka), ktorá musí odvádzať teplo z miestnosti.

Ideálnym riešením býva situovanie klimatizácie v blízkosti okna, aby sme z neho mohli poľahky vysunúť hadicu. Samozrejme nič vám nebráni ani umiestniť klimatizáciu na stenu. Vtedy však počítajte s tým, že hadica má priemer asi do 15 cm

Prenosná klimatizácia kombinuje chladiaci kompresor, ventilátor a čistiace filtre. Ide o cenovo dostupné riešenie. Aj napriek výbornej prenositeľnosti a jednoduchej obsluhe i inštalácii má svoje nedostatky. Tipujete správne, ide o hlučnosť. Preto dobre zvážte jej pre a proti.

Tip: dajte si pozor na dĺžku hadice k mobilnej klimatizácii. Ak bude totiž krátka a rozhodnete sa ju predĺžiť, môže poklesnúť jej výkon. Radšej si zvoľte miesto dopredu, aby ste si vedeli odmerať jej potrebnú dĺžku.

Mobilnú klimatizáciu nemusíte hľadať len v špecializovaných predajniach. Tieto kompaktné modely sa dajú nájsť aj v nákupných centrách. Je však dôležité poznamenať, že nejde o komplexné riešenie, ale skôr o prvú pomoc, keď sa ortuť teplomera vyšplhá príliš vysoko.

Hľadáte klimatizáciu?

Konečne ste sa rozhodli, že dáte šancu klimatizácii? Neviete na čo sa máte zamerať a chceli by ste  vedieť viac o tom, ako vybrať klimatizáciu? Takt rozhodne neprehliadnite nasledujúce články:

Kupujeme klimatizáciu. Na čo si dať pozor

Ako vybrať klimatizáciu?

Ako vybrať klimatizáciu: prenosná či zabudovaná?

Viete, aký výkon pre klimatizáciu máte zvoliť?

Jeden komentár pre “Ako vybrať klimatizáciu: prenosná či zabudovaná?

  1. Doporučujeme uprednostniť mobilnú klimatizáciu. Jedná sa o výhodnejšie riešenie hlavne z dôvodu mobility. Klímu môžete jednoducho presunúť, stačí mať priestor v blízkosti okna na vývod tepla (pre hadicu). Ako aj v článku bolo spomenuté, doporučujeme dôkladne sa zamerať na dĺžku hadice, je to veľmi častý problém, s ktorým sa klienti stretávajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.