Ako vybrať kliešťa rýchlo a jednoducho

Kliešťa prisatého na našom tele nevidíme radi. Tento malý parazit, dokáže znepríjemniť naše voľné chvíle strávené na čerstvom vzduchu. Pripravili sme pre vás jednoduchý postup čo urobiť, keď si po príchode domov nájdete na tele kliešťa.

Kliešť – postrach letných radovánok

Vždy keď sa vy alebo vaše deti vrátite domov z oblastí, kde sa môže vyskytovať mnoho kliešťov, tak si starostlivo skontrolujte pokožku nielen po celom tele, ale aj pod vlasmi. Podobne prekontrolujte aj svojich domácich miláčikov. Ak sa vám na telo prisaje kliešť, nemusíte hneď prepadať panike.

Na začiatok je veľmi dôležité povedať, že väčšina kliešťov neprenáša choroby a nadpolovičná časť uhryznutí  nemusí spôsobiť vážne zdravotné problémy. Napriek tomu je nesmierne dôležité odstrániť kliešťa, čo možno najskôr, aby sa predišlo neskorším komplikáciám.

Kliešťa sa najlepšie zbavíte pinzetouAko sa zbaviť kliešťa?

  1. Spôsobov je viac. Asi najzákladnejší je ten za pomoci pinzety. Používajte pinzety s jemnými hrotmi, ak pinzetu nemáte, nasaďte si rukavice a použite prsty. Nikdy nesiahajte na kliešťa holými rukami!
  2. Uchopte kliešťa čo možno najbližšie k jeho ústam (to je tá časť, ktorá je prisatá na kožu). Nechytajte kliešťa za jeho vyduté  brucho! Mohli by ste vytlačiť jeho obsah s infikovanou tekutinou do vášho tela.
  3. Opatrne kliešťa ťahajte od kože rovno hore, kým sa jeho ústa nepustia. Netočte s ním! Tým by ste ho mohli zlomiť alebo by vám mohla zostať jeho hlavička v koži.
  4. Po odstránení kliešťa zasiahnuté miesto  poriadne umyte mydlom a vodou a dôkladne vyčistiť roztokom jódu alebo liehom.
  5. Pre prípad neskorších komplikácii by bolo vhodné kliešťa uschovať v suchom pohári alebo zazipsovanom vrecku v chladničke.
  6. Okrem pinzety existujú už viaceré prípravky, ktoré sa nanesú na kliešťa. Ak chcete vyskúšať niečo podobné, tak sa informujte vo svojej lekárni.
Pozor: ak sa vám nedarí kliešťa odstrániť, navštívte svojho lekára!

Čo rozhodne nerobiť, keď máte kliešťa!

  • Nesnažte sa prisatého kliešťa zadusiť, tým že zasiahnuté miesto natriete vazelínou, lakom na nechty, benzínom, liehom a podobne.
  • Určite sa ho nesnažte ani vypáliť, zbytočne si môžete privodiť ďalšie nepríjemné bolesti. Všetky tieto metódy môžu mať za následok vyplavenie obsahu brucha kliešťa a následnú infekciu.

Nie ste si istí či ste vybrali kliešťa celého? Podľa akých príznakov spoznáte, že by ste mohli mať prisatého parazita na tele? A aké choroby najčastejšie spôsobuje?

Jeden komentár pre “Ako vybrať kliešťa rýchlo a jednoducho

  1. Neviete náhodou názov slovenského prípravku na ľahké odstránenie kliešťa? Mal by to byť len nejaký roztok čči vodička. Niekde som o tom videla reportáž asi pred pol rokom a nemôžem ho nikde nájsť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.