Ako vybrať kávovar?

Kávovar – automatický, manuálny či kombinovaný? Prekvapkávač alebo espressovač?  Všetky tieto spotrebiče vám pomôžu uvariť kávu. Viete však kedy sa vám oplatí zakúpiť poriadny kávovar a kedy postačí rýchlovarná kanvica? Aké by mal mať kávovar vlastnosti a funkcie? To všetko sa dnes dozviete.

Káva je nápoj, ktorý si veľa ľudí pravidelne dopriava. A ak si ho chcete vychutnať čo najviac, stavte na kávovar. Na trhu je ich veľké množstvo a ľudia si často vyberajú podľa ceny, designu, trvanlivosti, ale aké iné parametre by mal váš nový kávovar ešte spĺňať?

Príkon, bar a tlak

Všímajte si informáciu o tom, pod akým tlakom je káva v danom kávovary pripravovaná. Ideálny tlak je od 9 do 15 barov. Skontrolujte si či sa tento tlak vytvára iba pomocou prvých pár sekúnd alebo rovnomerne počas celej prípravy, čo je určite lepšia možnosť. Dôležitá je aj teplota pripravovanej vody, ideálna je 90°. Čo sa týka príkonu, pri menšom spotrebiči nie je taký dôležitý. Táto informácia vám iba oznamuje, ako dlho sa bude kávovar nahrievať, kým začnete pripravovať kávu.

prekvapkávačPrekvapkávače

Medzi najzákladnejšie typy patria takzvané „prekapaváče“, ktoré dokážu behom veľmi krátkej chvíle vyprodukovať veľké množstvo kávy. Preto sú vhodné pre jedincov, ktorí si kávu dopriavajú často vo veľkom množstve alebo pre viacčlenné rodiny. Príprava šálky tejto kávy spočíva v tom, že mletá káva sa zalieva horúcou vodou cez papierový filter alebo sitko a pod tlakom ju prekapáva do pripravenej nádoby. Ak používate papierový filter je potrebné pri každej káve použiť nový, ak sitko je dôležité, aby ste ho po každom použití vyčistili.

Automatické kávovary

Ak si chcete prípravu kávy zjednodušiť na minimum, tak stavte na automatický kávovar. Tu existujú dva druhy. Prvý z nich spočíva v tom, že do dávkovača nasypete celú kávu, stroj si ju sám namelie, nadávkuje, zaleje horúcou vodou a po skončení sa aj sám očistí.

Tie druhé fungujú na základe kapsúl s rôznymi druhmi kávy, z ktorých si môžete sami doma pripraviť napríklad latte, macchiato, cappucchino… V tomto zariadení dolievate iba vodu do nádržky. Je dobré ak je táto nádržka vyberateľná pre lepšiu obsluhe aj údržbu. Pri kúpe tohto druhu kávovaru berte do úvahy, že tieto kapsule nie sú najlacnejšou záležitosťou. Treba si dopredu rozmyslieť koľko kávy by ste pripravovali pre seba, návštevu ..  Ak to je veľké číslo, rozhodnite sa, či to bude pre vás výhodná kúpa. Taktiež si všímajte aké kapsule sa v tom stroji používajú. Existuje ich viac druhov, niektoré kúpite aj v supermarketoch a niektoré iba v autorizovaných predajniach.

kávovar

Manuálny kávovar

Ak si kávu musíte vychutnať so všetkým, čo k tomu patrí, tak by ste si mali zaobstarať manuálny kávovar. Tieto prístroje nebývajú vybavené ani mlynčekom na kávu, ani nedávkujú,  tak budete musieť sami dostať kávu do páky. S dávkovaním vám pomôžu odmerky. Každú kávu budete pripravovať zvlášť a po každej príprave musíte páku zas očistiť. Je s tým veľa roboty, ale práve s týmto kávovarom a kvalitnou kávou, správnym postupom pripravíte tú najlepšiu kávu vôbec.

Kombinované kávovary

kombinované kávovaryTieto typy sa hodia do rôznych barov, kaviarní a reštaurácie, keďže vám dokonale vyrobia prekvapkávanú kávu aj kvalitné espreso. Sú veľkosťou väčšie a aj drahšie. Mávajú vodnú trysku, ktorá vám dokáže kvalitne vyšľahať mlieko do cappuccina, ale aj zaliať čaj horúcou vodou.

Kvalitnejšie prístroje môžu byť obohatené zásobníkom na prázdne šálky, kde sa nahrievajú (aby káva nestratila nič zo svojej chuti a arómy). Taktiež by mali tieto kávovary mať automatické preplachovanie a odvápňovanie (najlepšie za pomoci LED diódy).

Dnešné kávovary takisto mávajú množstvo doplnkových funkcií ako napríklad časovač,  programovateľný automat (zapamätá si aký druh a aké množstvo kávy vypijete), nastaviteľné výšky podstavca pre rôzne druhy šálok a podobne.

Samozrejme, dôležitý je aj dizajn, ale ten si každý vyberie sám, podľa toho, čo sa mu hodí do kuchyne. Dnes nemusíte vsadiť iba na čierne, biele ale strieborné. Vyberať si môžete z rôznych farieb a veľkostných prevedení.

Tip: uvažuje, že si zakúpite kávovar? Tak si porovnajte ceny vašich favorit v rôznych e-shopoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.