Ako vyberať matrac?

Matrac hrá pri kvalite spánku najdôležitejšiu úlohu. Takže ak sa aj vy zobúdzate polámaný, nevyspatý, unavený, tak s najväčšou pravdepodobnosťou zato môže váš matrac. Najlepšie urobíte ak ho okamžite vymeníte. Ak sa neviete zorientovať v ponuke, tak si prečítajte zopár dobrých rád.

Pri rozhodovaní o kúpe nového matraca upriamte svoju pozornosť na 3 základne veci: tvrdosť, materiál a jeho vhodné kombináciu s roštom.

Tvrdosť matracov

matrac spanieAk chcete mať pokojný spánok, musíte mať aj primerane tvrdý matrac. O tom, aký tvrdý matrac by ste si mali vybrať, rozhoduje vaša telesná hmotnosť. Platí, že ľudia s väčšou telesnou hmotnosťou by mali vyberať tvrdší matrac a naopak ľudia s nižšou telesnou hmotnosťou by mali siahať po mäkších matracoch.

Číslovanie tvrdosti je od 1 do 5 , kde 1 je mäkký matrac a 5 extra tvrdý.  Váha ale nie je jediný faktor, treba myslieť aj na to ako spíte.  Ak spávate na boku zvoľte mäkší matrac, ak na chrbte alebo na bruchu voľte radšej tvrdší.  Ohľad berte aj na vek, deti by mali kvôli vývinu  spať na pevnejšom matraci so strednou tvrdosťou, pre starších ľudí sú vhodnejšie mäkšie a elastickejšie matrace.

Matrace a materiály

Čo sa týka materiálov, tak v tých je pomerne ťažké sa zorientovať. Preto neváhajte osloviť odborníka v predajni, kde sa rozhodnete nakupovať.  Každý materiál má iné špecifické vlastnosti.

Tak napríklad matrac zo studenej peny má dobrú elasticitu, dlhú životnosť a tvarovú stálosť, je veľmi priedušný, dobre odvádza teplo. Tieto matrace sú ideálne keď sa spoja s lenivou penou (viskózo – elastická pena). BIO matrace sú vyrobené z prírodných materiálov. Majú vyššiu elasticitu, tvarovú stálosť a výborné ortopedické vlastnosti. Latexové matrace sa vyrábajú zo zmesi prírodného a umelého latexu, teda kaučuku. Sú mäkké a pružné.  Matrac s pamäťovou penou zmierňuje bolesti chrbtice a a má pozitívny vplyv na krvný obeh (eliminuje tým riziko preležanín). Gélové matraaace obsahujú segmenty, ktoré plnia masážnu funkciu. Ak by ste chceli pružinový matrac, tak určite siahnite po matraci s taštičkovou  pružinou. Každá pružina je samostatne zabalená v ochrannej taštičke. Čím viac pružín obsahuje, tým lepšie kopíruje telo.

matraceA čo poťah?

Treba si dať pozor aj na poťah. Všímajte hlavne hygienické a konfekčné vlastnosti a aj priedušnosť materiálnu. Dobrou voľbou sú aj poťahy, ktoré majú po obvode zips, aby ste ich mohli aj oprať. Na výber máte antibakteriálny, antialergický, odpudzujúci hmyz či prach, takže naozaj určite nájdete vhodný aj pre vás.

Keď už kupujete matrac, to najlepšie, čo môžete spraviť je zladiť ho s roštom.  Rošty z pružných lamiel je dobré skombinovať s penovými matracmi. K pružinovým zas zlaďte pevné latové rošty.

Veľa ľudí pozerá pri výbere matracov aj na cenu, čo je pochopiteľné. Ale myslite na to, že za malé peniaze nekúpite kvalitný matrac. Cena rastie priamo s jeho kvalitou. Ak sa chcete dobre vyspať treba do toho aj niečo investovať.

Tip: ak hľadáte nová matrac, tak si ho nájdite za najlepšie ceny na internete.

2 komentárov pre “Ako vyberať matrac?

  1. Ešte by som doplnila – pozerať sa na záruku, niektorí výrobcovia dávajú aj 6 alebo 10 rokov. K materiálu matraca – je dobré si dopredu rozmyslieť, na aký rošt matrac uložíte, nie všetky matrace sa hodia na polovatelný rošt. Dôležité je tiež zvoliť dobrý rozmer, kvalitu spánku ovplyvňuje aj výška matraca. Pracujem pre DrSleepa.sk, keby ste pripravovali ďalší článok súvisiace so spánkom, matracmi, rošty, apod skúste napísať, rada poradím.

  2. Ja osobne som kupovala matrac na matrace-vegas.sk a určite musím povedať že zmenou matraca sa zmení veľa . Prešla ma nespavosť a bolesti. Takže aj nervozita šla skoro úplne preč. V predajni mi povedali že najlepšie je si vyskúšať viac druhov matracov a tak zistíte ktorý je pre vás najlepší. Čo sa týka vášho článku , máte ho super napísaný akurát ste mohli spomenúť aj aký rošt ide pod aký matrac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.