Ako si posilniť imunitu? Skúste otužovanie

Bývate často chorý a prechladnete už aj pri pohľade na studené počasie? Neviete si vysvetliť, ako je možné, že niekomu stačí cez zimu iba tričko pod bundou a vy sa musíte naobliekať ako cibuľa? Mnoho spravia vaše predispozície, ale aj vy môžete niečo zmeniť. Na zlepšenie imunity vyskúšate otužovanie.

Otužovanie, o čo vlastne ide?

otužovanie dokáže zlepšiť vašu imunituJe všeobecne známe, že otužilci majú lepšiu imunitu a vďaka tomu sa vyhnú rôznym chorobám. Otužovanie pôsobí priaznivo aj na odbúravanie stresu, vďaka nemu sa prekrvia aj periférne časti teľa, napomáha lepšie znášať zmeny počasia a tlaku, zmierňuje alergiu, hypertenziu a zároveň si s ním  posilňujete vôľu a rozvíjate duševnú rovnováhu. Podstatou otužovania je termoregulácia tela, a tým lepšie znášanie ako zimy, ale aj tepla.

V dnešnej dobe nie je problém vyhnúť sa teplotným rozdielom (klimatizácia), no ľudia si jednoducho uľahčujú život ako sa len dá. To má za následok zníženie ich imunity, a tým pádom aj časté ochorenia, keď  sú vystavení väčšiemu teplotnému rozdielu. Otužovanie je v tomto prípade najlepšou prevenciou.

Ako začať s otužovaním

Otužovať sa môžu všetci, ale mladí ľudia pred dovŕšením 17 roku musia tento krok konzultovať s lekárom (podobne aj starší ľudia). Ak sa chcete venovať profesionálnemu súťažnému otužovaniu, tak bez súhlasu lekára to ani nie je možné.

Najlepšie je začať s otužovaním v lete. Tak budete mať kopec času na psychickú predprípravu. Prvý krok je pomerne jednoduchý – stačí, keď po horúcom kúpeli alebo sprche, znížite teplotu vody na minimum, ktoré znesiete. Vydržte aspoň 2 minúty. Zo začiatku to bude veľmi ťažké, ale nenechajte sa odradiť. Po prvotnom šoku, ktorý nastúpi pri utieraní do uteráka vás prekvapí pocit z osvieženia tela aj mysle.

Ako aj u iných športoch, pri ktorých chcete vidieť výsledky je dôležitá systematickosť a pravidelnosť. A to hlavne v začiatkoch.  Ak s tým začnete, ale po niekoľkých dňoch si dáte prestávku, vaša odolnosť voči chladu zaniká. Takže začínate akoby od začiatku. Preto je nesmierne dôležitá dennodennosť.  Výsledky sa dostavia už po niekoľkých týždňoch, kedy na sebe začnete badať väčšiu odolnosť voči zime i teplotným rozdielom. Človek sa za otužilca považuje až po 6 mesiacoch až 2 rokoch, kedy sa mu začne posilňovať imunita.

Otužovanie neznamená len plávanie v ľade

skúšali ste otužovanie?Poznáme viac stupňov otužovania. Medzi tie stredne náročné patrí ranná studená sprcha. Vtedy je dobre začať teplou vodou, s ktorou sa človek lepšie umyje a pokračovať  na studenú. V zime stačia 2-3 minúty, ale v lete skúste 3-5 minút, aby to celé bolo efektívne. Najvyšším stupňom otužovania sú ľadové kúpele – plávanie v jazerách a riekach v zimných mesiacoch.  Toto sa považuje už aj za súťažné otužovanie.

Otužovanie môžete spestriť aj tým, že budete chodiť menej oblečení, doma si budete vykurovať do 18 stupňov a pri tejto teplote budete aj spávať. Ale ak nežijete sami, takýto krok radšej najskôr prediskutujte aj so svojimi spolubývajúci či už je to manželka, matka, súrodenci.

Otužovať si môžete časti tela aj jednotlivo, čo je dobré hlavne pre starších ľudí, pre ktorých to už môže byť zdravotne nebezpečné. Nohy môžete na pár minút ponoriť do nádoby so studenou vodou, hrdlo si otužíte pitím studených vôd cez leto a v zime budete chodiť bez šálu (vytiahnete ho iba v naozaj veľkej zime), hlavu a vlasy si umývajte studenou vodou.

Rada: pobyt vo vode spaľuje veľa kalórií a preto si veľa ľudí myslí, že sa týmto spôsobom dá aj schudnúť, ale to nie je pravda. Podchladzovaním však dochádza k spomaľovaniu metabolizmu. Takže, ak si po otužovaní doprajete výdatný obe, alebo večeru, môžete z nich naopak pribrať.

Otužovaním si jednoducho môžete zlepšiť svoje zdravie, ale aj vašu vôľu, sebazaprenie. Takže nebojte sa začať s týmto životným štýlom, po prvotnom šoku, privedie príjemné pocity a odpadne z vás stres a únava.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.