Ako si opticky zväčšiť byt. Tipy a rady

Máte malý byt? Kamuflovanie, že je útulný už nepomáha? Ak sa aj vám zdá, že vaše bývanie je malé, môžete si buď zaobstarať väčšie, alebo sa pokúsiť ho opticky zväčšiť. S menšími prácami a zopár nápadmi sa vám podarí zmeniť vaše bývanie, aby ste sa v ňom cítili lepšie a malý pocit väčšieho priestranstva.

Malý byt môžete zväčšiťByt nie je skladisko

Veľa ľudí si odkladá rôzne nepotrebné veci, tých by ste sa mali zbaviť. Ak už k nim máte veľkú citovú väzbu, hoďte ich na povalu k rodičom domov.  Veci, ktoré nenosíte dajte na charitu, všetko ostatné vyhoďte. Uvidíte koľko miesta ušetríte.

Čo sa týka nábytku, obrovské masívne obývacie steny so stovkami malých keramických sošiek a výstavou rôznych pohárov nechajte už iba u starých rodičov. V malom byte by ste mali myslieť minimalisticky. Momentálne nie je problém zohnať moderné úsporné obývacie steny, kde si dáte iba televízor, fotky, vázu a hotovo. Dobrým tipom je aj mobilný nábytok, na kolieskach, ktorý si môžete presunúť tam, kde ho práve potrebujete. V jedálni je dobrou voľbou rozkladací stôl ako príliš veľký.

Vstavané skrine vám takisto ušetria veľa miesta, skúste nad nim porozmýšľať. Porozmýšľate aj nad presklenými dverami. Ak by sa vám nezdali a chcete mať predsa len viac súkromia, zvoľte radšej matné sklá.

Tip: pokiaľ ide o farbu nábytku, tak odtiene javor, borovica, breza vyzerajú dobre a ešte aj pridávajú na pocite priestrannosti.

Máte malý byt? Vymaľujte správnymi farbami

S farbami môžete robiť doslova zázraky. Studené farby pôsobia priestrannejšie. Je vhodné ich použiť v malých miestnostiach a potom ich zútulniť rôznymi dekoráciami a nábytkom. Medzi tieto studené farby patria napríklad modrá, fialová, zelená.

Nemusíte sa báť ani hrať s farbnými kombináciami. Každú stenu môžete pokojne namaľovať inou farbou, ideálne niekoľkými odtieňmi jednej farby, pričom tá najtmavšia by nemala byť vyložene sýta. Ak necháte jednu stenu bielu, bude vám zrazu každý kút miestnosti pripadať ako nová izba.

Skúsenosť: v malom byte by ste si to mali rozmyslieť s tapetami veľkých vzorov, a takisto aj s veľkými vzormi na sedacej súprave. Ak chcete vedieť ako vybrať správne tapety do domácnosti alebo ako postupovať pri tapetovaní, tak nezmeškajte tento článok.

Svetlo, svetlo, svetlo

Samozrejme počet a veľkosť okien nemôžete ovplyvniť, ale dostatok svetla  dokážete nahradiť rôznymi lustrami a lampičkami. Vo všeobecnosti platí, že čím viac svetielok, tým priestrannejšie bude byt vyznievať.

svetlé farby zvačšia malé pristoryVeľa ľudí si myslí, že do kuchyne musia dať bielu kuchynskú linku, aby vyzerala väčšie. To však nie je  úplne pravda.  Spodné skrinky zvoľte v čo možno najtmavšom odtieni, presnejšie povedané tmavšie ako je pracovná doska. Vrchné skrinky by mali byť svetlejšie a uvidíte ten rozdiel.

Rada: radiátory natrite rovnakou farbou ako aj steny, nebude tak zbytočne pútať pozornosť a priestor bude vypadať väčší.

Do malého bytu nepatria záclony. Ak už, ale nechcete, aby vám susedia robili spoločnosť pri každom obede, tak si zaobstarajte čo najmenej nápadné závesy, ktoré zaťahujte iba keď to bude potrebné.

A čo v kúpeľni? Skúste si zaobstarať čo možno najviac zrkadiel. Presne, tak malú kúpeľňu zväčšíte, ak si do nej zaobstaráte veľké zrkadlo, najlepšie začínajúce už od umývadla.

Podlahu voľte rovnakú v celom byte. Rôzne malé koberčeky vynechajte, vsaďte radšej na jeden väčší obdĺžnikový tvar, ktorý vzbudí pocit predĺženia miestnosti. Pri výbere voľte svetlejšie dreviny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.