Ako schudnúť z brucha. Tipy na správnu stravu i cviky

Chudnutie je po sviatkoch téme číslo jeden. A nie je sa čomu čudovať. Vianočný čas plný dobrôt a prejedania sa skončil a nastupuje tvrdá realita korunovaná povianočnými kilami navyše. Každému sa ukladajú niekde inde, a preto sa v najbližšej dobe môžete tešiť na sériu článkov, v ktorých sa budeme venovať postupne tým najpálčivejším partiám.

Začneme pekne z ostra. Medzi asi najproblémovejšie miesto, kde sa väčšine z nás ukladá doslova všetko je brucho. Základom úspechu v dosiahnutí krásneho a štíhleho brucha je strava (60 %), tréning a cvičenie tvoria zvyšných 40%.

chudnutie brucho cviky stravaSchudnúť z brucha pomôže správne stravovanie

Strava je veľmi dôležitý faktor. A taktiež pitný režim. Na sladené vody zabudnite. Veľa ľudí sa čuduje, prečo nechudne, keď zmenia stravu. Ale ak diétny obed zapijete vodou s vysokým obsahom cukru, je jasné, že sa budete ťažšie zbavovať kíl navyše. Treba si zostaviť zdravý jedálny lístok. Ak sa v tom sami dobre nevyznáte, môžete osloviť odborníkov. V dnešnej dobe o nich nie je núdza. Pomôžu vám rôzne centrá, ktoré sa zaoberajú zdravým stravovaním a aj vo väčšine fitnescentier vám odborníci poradia.

Ponúkneme vám aspoň základné pravidlá, ktoré vám pomôžu schudnúť z brucha:

 1. Už odmalička nám vštepovali do hlavy, aby sme zjedli všetko, čo nám naložia na tanier.  Ale menej je niekedy viac. Skúste na tanieri vždy niečo nechať. Zo začiatku sa budete musieť premáhať, ale neskôr si to zvyknete.
 2. Pite veľa vody, čistej vody. Nepite iba, keď ste smädní (keď už pociťujete smäd je to prvý stupeň dehydratácie, telu už vtedy chýba 0,75l vody!).  Je veľa polemík o tom, koľko vody by sme mali vypiť, ale existuje na to jednoduchý vzorec: na 10kg váhy by ste mali vypiť 0,40l vody. Napríklad, ak má človek 65kg = 2,6l vody denne. Možno sa to bude zdať veľa, ak si to vyskúšate budete vidieť iba pozitívne výsledky.
 3. Vláknina vám taktiež pomôže je totiž veľmi dôležitá pre správny metabolizmus. Veľa ľudí na ňu zabúda, ale to je chyba. Brokolica, pomaranče, ovos, tekvica, strukoviny, orechy…
 4. Vyhýbajte sa bielemu pečivu, bielej múke, vyprážaným jedlám. Namiesto prílohy k mäsu si dajte radšej šalát, slaďte hnedým cukrom alebo stéviou či medom. Alternatíva sa vždy nájde, keď človek chce. Mäso voľte kuracie, ryby by ste mali mať v jedálničku 2 krát do týždňa. Ovocie a zelenina by mali byť samozrejmosťou.
 5. A v neposlednom rade, musíte začať cvičiť a zabudnúť na výhovorky typu, že nemám čas/peniaze a podobne. Stanovte si jasný cieľ a držte sa ho. Za vašu drinu vás čakajú výsledky vo forme krásneho tela, na ktoré budete pyšný, ale vaše zdravie vám tiež poďakuje.

Cviky na brucho

 1. schudnutie bruchoMôžete staviť na staré dobré brušáky alebo to skúsiť inak. Pamätajte, že brucho je dobré cvičiť každý druhý deň, aby mali svaly čas na regeneráciu.
 2. Čupnite si, roztiahnite kolená a vystrite chrbticu najviac ako môžete. Stiahnite bradu a vystierajte bedrové a krčné svalstvo, vydržte 10 až 15 sekúnd následne uvoľnite svalstvo a opakujte 6 – 7 krát.
 3. Ľahnite si na brucho a predlaktiami sa oprite o zem. Zdvihnite sa tak, že sa zeme budete dotýkať iba prstami na nohách a predlaktiami. Telo držte rovné, brucho stiahnuté a celé telo spevnené. Takto vydržte 20 sekúnd a uvoľnite. Opakujte 5 krát.
 4. Na precvičenie brušných svalov môžete použiť aj jednoručky (úplne stačia aj 1kg). Postavíme sa, nohy sú rozkročené. V rukách držíte jednoručky a sú voľne pri tele. Potom robíte úklony najskôr na jednu stranu a potom na druhú. Na každú stranu spravíte 3 série a opakujete 8 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát a nohy zdvihnite v 70 stupňovom uhle. Zdvihnite hlavu a ramená i ruky nechajte vystreté pri tele. Brucho stiahnite a rukami robte 100 kmitov, dýchajte pravidelne. Po prestávke opakujte 3 krát.
 6. Kľaknite si a ruky si dajte na podložku, chrbát vyrovnajte ( ento cvik možno poznáte aj ako mačku). Nadýchnite sa a brucho vytlačte von. Pri výdychu ho stiahnite a vydržte 3 sekundy, opakujte po dobu 1 minúty.

Či sa už rozhodnete cvičiť naše cviky doma, alebo si zájdete do fitnescentra, želáme vám iba úspechy vo vašej ceste za krajším telom. A hlavne sa nevzdávajte.

Jeden komentár pre “Ako schudnúť z brucha. Tipy na správnu stravu i cviky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.