Ako sa starať o vianočnú hviezdu ?

Vianočná hviezda advent patria k sebe. Patríte aj vy medzi tých, ktorí si každý rok doprajú novú? A čo takto naučiť sa ju správne polievať, umiestniť na správne miesto, aby vám vydržala aj do nasledujúcich Vianoc? S nami sa vám to podarí.

vianočná hviezda kvetČo je to vianočná hviezda?

Vianočná hviezda čiže príštec najkrajší  (Euphorbia pulcherrima) pochádza z Mexika.  Je to vždyzelený ker, ktorý dorastá do výšky až 3 metrov (v našich končinách také rozmery pravdepodobne nedosiahnete). Vianočná hviezda je charakteristická veľkými žilnatými listami, ktoré majú na vrcholkoch ohnivočervené, lososovoružové alebo bledé listy usporiadané do ružíc.

Najlepšie je umiestniť ju na svetlom mieste, ale bez dosahu priameho Slnka. Farebné listy sa začínajú vyvíjať na jeseň, preto je dobré na ňu myslieť popredu. Vianočnú hviezdu označujú aj ako rastlinu krátkeho dňa. Takže, ak chcete, aby vám vyšli aj farebné listy bude potrebovať počas 8 týždňov iba 10 hodín denného svetla. Čo znamená, že ju musíte zakrývať na 14 hodín denne. Najlepšie je s týmito prípravami začať už začiatkom novembra.

Starostlivosť o vianočnú hviezdu po Vianociach

Keď vám vianočná hviezda odkvitne, zrežte ju asi na 15cm.  Substrát nechajte viac menej uschnúť, položte ju na svetlé miesto a udržujte pri izbovej teplote.  Takto ju nechajte asi mesiac a potom ju znova začnite polievať. Rastlinka by vám mala začať rásť.

vianočná hviezda kvetinaPolievajte ju pravidelne, aby vám už neuschla. Udržujte jej substrát stále vlhký. Mali by ste jej nechať iba 5 -7 výhonkov a ostatné odrezať. Pozor – pri ich rezaní vám začne vytekať biela tekutina, ktorá je však silno jedovatá! Zastavenie vytekania tejto šťavy môžete ponorením do teplej vody. Pri jej ošetrovaní by ste mali použiť rukavice a hlavne umiestniť ju mimo dosahu detí a domácich zvierat. Vianočná hviezda sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami v lete.

Vianočná hviezda je citlivá na prievan, skúste ju vyvarovať ho. Takisto neobľubuje ani príliš suchý vzduch, preto sa skúste vyvarovať miestam, kde máte kúrenie. Sú to rastliny náročné aj na prísun živín, tak ju skúste prihnojovať raz za týždeň. Používať môžete hnojivo na izbové kvitnúce rastliny.

Najlepšie sa vianočná hviezda bude vynímať, ak ju zasadíte do vianočného črepníka. Tak napríklad k červeným listom sa hodia najviac kovové nádoby z medi alebo chrómu, naopak lososové a ružové odtiene ladia s obalovými črepníkmi v zelenej alebo bielej farbe. Ideálne sú takisto košíky alebo keramika, zaujímavé sú aj vianočné hviezdy v priehľadných alebo farebných sklených nádobách.

Tieto Vianoce si ešte zadovážte novú a skúste o ňu postarať, aby vám aj budúce Vianoce robila radosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.