Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

Schladiť sa počas leta v rozpálenej domácnosti môže byť dosť vyčerpávajúce. Keď je leto je v plnom prúde, tak nám svojimi výkyvmi dokáže dať poriadne zabrať. Neznesiteľné horúčavy nám znepríjemňujú bežné činnosti a nám po rozume nechodí nič iné, ako potreba schladiť si telo i myseľ. Riešením, ako sa účinne ochladiť, môže byť klimatizácia. Ale čo ak ju doma nemáme? Dnes sa zameriame hlavne na to, ako sa schladiť v letných horúčavách v pohodlí vášho domova bez klimatizácie.

Ventilátor vás zaručene dokáže schladiť

Schladiť sa v horúčavách bez klimatizácie? Všetko sa dá

Zostaňte na zemi. Prečo? Teplý vzduch je totiž menej hustý ako chladnejší a tým pádom stúpa nahor.  Ak ste v dome, určite ste už dávno zistili, že je lepšie zostať v čo možno najnižších poschodiach. V prípade extrémnych horúčav budete nesmierne vďačný za pivničné priestory.

Určite ste sa už nie raz snažili zachrániť od príšerného tepla ovievaním. Pamätajte, že keď je vám teplo, tak oddychujte a nesnažte sa ovievať samy – pohyb spôsobuje, že ovievanie bude mať úplne opačný efekt, akoby ste si želali. Lepšie je si nájsť niekoho, kto bude ovievať vás.

Spustite žalúzie, rolety alebo zatiahnite závesy počas dňa, čo vám pomôže blokovať slnečné teplo vnikajúce do vášho príbytku.

Hneď ako začne Slnko pražiť na budovu už v dopoludňajších hodinách, je čas zatvoriť všetky okná, dvere a nechať to tak až do večera. Keď sa vonku zotmie, je načase schladiť celý príbytok. Okná a dvere pootvárajte tak, aby aspoň na chvíľku vznikol menší prievan, ktorý vyženie teplý vzduch a načerpá studený na ďalší deň. Potom počas zvyšnej noci stačí nechať pootvorené okná až do rána.

Tipy ako sa schladiť až na kosť

Naplňte kovovú misku ľadom a posoľte ho. Pred misku postavte ventilátor a nastavte ho tak, aby fúkal ponad misku s ľadom. Soľ začne rozpúšťať ľad, vzduch sa ochladí a ventilátor ho naženie vašim smerom. Najlepšie je, že keď sa ľad roztopí, tak stačí vziať misku s vodou a nechať ju znova zamraziť a celý postup sa môže opakovať.

Extrémne teploty nie sú len o fyzickej záťaži, ale svoje si odnesie aj psychika. Preto niektorým ľuďom pomáha myslieť na niečo mrazivé. Čítajte knihy o Antarktíde, pozerajte filmy o výstupe na Mont Everest, dobe ľadovej a podobne.

 

Skok do ľadovej vody vám pomôže sa schladiť

 

 

Ďalšie tipy a rady ako sa schladiť

Trápi vás extrémne teplo? Túžite sa poriadne schladiť? Prečítajte si náš miniseriál o tom, ako sa čo najlepšie schladiť v každej situácii:

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

Čo jesť a piť v horúčavách

Ako schladiť domácnosť počas leta

Čo robiť v horúčavách: ako sa ochladiť

Ako prežiť horúčavy: čo na seba?

4 komentárov pre “Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

  1. Dnes som bola uz taka zufala z toho tepla ze som skusila misku s ladom a ventilator. Musim konstatovat velku spokojnost. Zajtra ma byt este vacsi upek, takze si radsej priparvim lad do vacsej misy 😀

  2. nahodou v extremnych teplat je dolezita psychika. Teplto pocitujeme nielen fyzicky. Takze aj pozeranie filmov o lade dokaze pomoct schladit organizmus aj ked nie tak zatvorenie do mraziarenskeho boxu, ako to robime my v robote 🙂

  3. Ja si vzdy spomeniem na big bang, ked boli na severnom pole. Aj sa zasmejem aj mi je hned menej teplo 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.