Tipy a rady ako schladiť domácnosť počas leta

Schladiť sa počas vysokých teplôt je možné rôznymi spôsobmi. Existuje v skutku mnoho rozmanitých tipov a trikov ako schladiť byt či dom. Postupne sme vám priniesli niekoľko užitočných rád, ako sa schladiť v rôznych situáciách. A v našej téme pokračujeme menšími, no rozhodne nie menej spoľahlivými radami, ktoré nemusí poznať každý. Tak si prečítajte zaujímavé tipy a rady ako schladiť domácnosť, keď sa už vysoké teploty naozaj nedajú vydržať.

Ako schladiť byt či dom

Schladiť sa dá aj pri otvorenom okneNa noc je dobré pootvárať aj komíny, digestory, prípadne kachle. Tie budú tiež tlačiť teplý vzduch von z domu a naopak vťahovať studenší.

Ak máte po ruke ventilátor, pár pohárov a dostatok ľadu, môžete vyskúšať vytvoriť domáci systém, ktorý vám pomôže schladiť sa. Naplnené poháre ľadom poukladajte vedľa seba a položte pred ne ventilátor, ktorý bude smerovať chladný vzduch šíriaci sa z pohárov vašim smerom.

Zaobstarajte si viacero ventilátorov po celom dome. Tie budú tlačiť horúci vzduch do podkrovia, odkiaľ sa odvádza cez ventilačné otvory. Pre ochladenie vášho domu otvorte dvere do pivnice a uistite sa, že všetky dvere medzi suterénom a vyhriatou miestnosťou sú dokorán.

Rada: nenechávajte pustený ventilátor v izbe, keď nie je nikto prítomný. Ventilátor sám o sebe nechladí vzduch, v skutočnosti ju trošku ohrieva. Jeho hlavnou výhodou je hlavne cirkulácia vzduchu.

Schladiť sa dá aj šetrením

Ak nevyhnutne nepotrebujete niektoré spotrebiče, tak ich bez milosti vypnite. Počas extrémnych horúčav sa snažte vyhýbať používaniu sporáku alebo rúry na pečenie. Jedzte studenú stravu, alebo využite mikrovlnnú rúru.

Ako schladiť byť či dom?Žiarovky tiež vytvárajú pomerne dosť tepla – radšej investujte do LED diód. Zhasnite lampy, odpojte počítač, keď ich nevyužívate. Podobne by ste mohli vypnúť aj televízor.

Minimalizujte pary v domácnosti. Počas dňa vynechajte horúcu sprchu a radšej vyskúšajte schladiť sa vlažnou vodou. Skontrolujte aj takú maličkosť akou je priliehanie pokrievok na hrnce, pretože ak dobre nepasujú, tak vám pri varení zbytočne uniká veľa pary, ktorá zvyšuje teplotu v dome. Uistite sa či máte v poriadku aj  tesnenie dverí, práčky, umývačky  a podobne.

Ak máte garáž spojenú s obytnými priestormi, tak nechávajte vyhriate auto najskôr schladiť pred domom a až potom ho zaparkujte.

Maličkosťou, ktorá však môže prispieť k väčšej pohode, sú svetlé matné látky. Napríklad by ste mohli pokryť manchestrové vankúše bielymi saténovými povlakmi, dať platené poťahy na sedacie súpravy z vlny, alebo len hodiť biele obrusy cez nábytok. Svetlé látky totiž odrážajú teplo namiesto jeho absorbovania a hladká textúra vám dá pocit chladu.

Uvažujte dopredu

Listnaté stromy môžu zatieniť váš domov alebo záhradu a tým pomôcť udržať príjemnejšie prostredie. Opadávajúce listnaté stromy v lete udržujú tieň a naopak v zime nechávajú prenikať slnečné svetlo do príbytku. Ak nemôžete zasadiť strom, nasaďte si namiesto nich vinič. Vinič je ťahavý, má listy, ktoré budú dobre tieniť a zároveň nepotrebujú toľko miesta ako stromy.

Ak plánujete letnú terasu, poriadne zvážte jej umiestnenie. Nedávajte terasy z betónu, kameňa alebo tehál priamo pred dom, kde sa bude slnečné teplo odrážať priamo do okna a to najmä na južnej a západnej strane.

Vstávajte s východom Slnka a okamžite zatvorte okná a stiahnite žalúzie. To môže byť v lete veľmi skoro, už pred 5 hodinou. No zaberie vám to iba päť minút, pomôže to schladiť celý dom a vy si pokojne môžete ísť ľahnúť ďalej.

Tip: skúste studené ponožky. Zoberte si pár bavlnených ponožiek, opláchnite ich v studenej vode, vyžmýkajte ich a potom si ich nasaďte. Chladenie nôh znižuje celkovú teplotu vášho tela aj kože.

Ako schladiť svoj metabolizmusV horúčavách sa musia schladiť všetci

Keď už naozaj nebudete vedieť čo zo sebou, tak sa vyberte na návštevu obchodného centra, kostola alebo inej klimatizovanej budovy.

Rôzne metódy na ochladenie, ktoré sú závislé na odparovaní vody, vrátane potenia, budú najlepšie fungovať, ak je vlhkosť  čo najnižšia.

Často bývajú vysoké teploty sprevádzané búrkami z tepla. Buďte na to pripravení, ak sa chystáte mimo domova.

Bábätká, malé deti, tehotné ženy aj starší ľudia sú oveľa náchylnejší na prehriatie organizmu než ostatní. Preto dávajte pozor na členov vašej rodiny, spolupracovníkov, ale aj susedov.

 

Ďalšie tipy a rady ako schladiť organizmus počas horúčav

Trápi vás extrémne teplo? Hľadáte odpoveď na otázku ako schladiť svoju domácnosť? Prečítajte si náš mini seriál o tom, ako sa čo najlepšie schladiť v každej situácii:

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

Čo jesť a piť v horúčavách

Ako schladiť domácnosť počas leta

Čo robiť v horúčavách: ako sa ochladiť

Ako prežiť horúčavy: čo na seba?

Jeden komentár pre “Tipy a rady ako schladiť domácnosť počas leta

  1. Mne sa osvedcilo spominane nocne vetranie. Dom je orientovany tak, ze od 14 do zapadu Slnka nan priamo pecie do obyvacky i izieb, no ked v noci poriadne vyvetram a cez den pozatvaram okna tak sa to da vydrzat. V izbach na poschodi je sice dusno, ale v obyvacke je uplne super

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.