Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

Schladiť sa počas letných horúčav je to, čo nás v letnom období skutočne zaujíma. Každý si počas takýchto extrémov našiel pár tipov, ako to prežiť bez ujmy na zdraví. Preto sme sa rozhodli pripraviť mini sériu článkov, v ktorej vám prezradíme niektoré známe, ale aj tie menej „prevarené“ rady ako sa schladiť a zostať v pohode počas horúceho leta

 

Spánok v lete býva v horúčavách utrpenie. Musíte sa schladiť!

 

Začneme tým, čo máme najradšej – výdatný spánok. Keď počas leta stúpa ortuť teplomera do závratných výšok, tak je to počas dňa na nevydržanie a v noci ešte dvakrát horšie. Ale ako sa dá schladiť, aby ste mohli v noci zaspať?

Ako sa schladiť, aby ste sa dobre vyspali?

Prvé riešenie, ktoré sa ponúka je kúpa ventilátora. Počas noci mu nastavte čo možno najmenšie otáčky, ktoré dokážu udržať ľahký vánok prúdiaci po celej izbe a zároveň vás nebude obťažovať hluk. Ideálnym riešením je postaviť ventilátor do okna, aby dochádzalo k cirkulácii chladného vzduchu po celej miestnosti.

Počas horúčav používajte hodvábe alebo saténové obliečky. Pod týmito tkaninami sa bude cítiť chladnejšie, ako napríklad pod bavlnou.

Spite na nižších poschodiach. Teplý vzduch stúpa, takže chlad sa drží v nižších úrovniach príbytku. Ak máte napríklad sťahovacie schody do podkrovia, tak ich nechajte v noci otvorené, čím umožníte teplému vzduchu stúpať.

Usteľte si na vyvýšenej posteli alebo vyskúšajte hojdaciu sieť. Mnoho ľudí si pochvaľuje aj spanie na slame  alebo bambusových rohožiach, pretože nezvyšujú telesné teplo. Sú to relatívne lacné nápady, preto určite stoja za vyskúšanie pri hľadaní spôsobu, ako sa čo možno najlepšie schladiť.

Ak sa v noci budíte na nával tepla,  zvážte, ako veľmi sa potrebuje zakrývať – napríklad pri 26°C úplne v pohode vydržíte bez prikrývky. Pri nižšej teplote do 20°C vám postačí jedna tenšia deka. Podobne uvažujte aj o vašom pyžame, kedy pri vyšších teplotách určite vydržíte bez jedného alebo dokonca oboch dielov.

Schladiť posteľ? Výborný nápad

Áno, väčšinou sa posteľ zahrieva, no sparné leto si vyžaduje aj opačný efekt. Naplňte štandardnú ohrievaciu fľašu ľadovou vodou. Použite ju na  ochladenie  členkov a zadnej časti kolien.

Ak sa stále v posteli prevaľujete a máte návaly tepla, vyskúšajte polohu na spanie, v pri ktorej roztiahnete ruky aj nohy čo najviac od tela. Tým sa teplo nebude zhromažďovať okolo vašich končatín.

Vyskúšajte dať menší vankúš (alebo uterák) do chladničky alebo ideálne  do mrazničky pár hodín pre tým, než pôjdete do postele. A potom vám už len stačí pokojne počítať ovečky. Aby vám zbytočne nenavlhol a neorosil sa, obaľte ho do plastikovej fólie či  tašky. Tiež môžete vyskúšať obdobný postup s plachtou. Ak ste zabudli na vankúš, tak pred spaním si dajte „zmraziť“ aspoň oblečenie, v ktorom si idete ľahnúť. Keď skočíte do postele, bude bielizeň príjemne chladná.

Počas dňa zaveste obliečky v najchladnejšej časti domu. Spravte tak hneď ako vstanete. Zveste ich až tesne pred tým, ako pôjdete spať.

Dobre schladiť sa dá aj vlažnou sprchu tesne pred spaním . Vtip je v tom, že keď z nej vyleziete, tak sa neosušte úplne do sucha. Rýchlo skočte do postele a nechajte vaše telo pomaly uschnúť na vzduchu. To vám zaručí väčšiu pohodu pri zaspávaní.

Za vyskúšanie by mohol stáť aj suchý ľad, ktorý obsahuje netoxické chemické látky, ktoré zamŕzajú pri nižších teplotách ako voda. Vydržia dlhšie studené a nezanechávajú vlhkosť. Dajte si kúsok suchého ľadu do ponožky alebo niečo iného,  aby ste necítili príliš veľký chlad priamo na tele a zároveň sa nebude topiť tak rýchlo. Prípadne si kúpte gélové kapsule, ktoré sa používajú ako náhrada za ľad.

Keď budete robiť ľad vo vrecku, tak doň vyskúšajte pridať tekuté mydlo. Naplňte ním maximálne štvrtinu vrecka. Mydlo úplne nestvrdne, no zároveň udrží nízke teploty dlhšia než klasický ľad iba z vody.

Ďalšie tipy a rady ako sa schladiť

Trápi vás extrémne teplo? Túžite sa poriadne schladiť? Prečítajte si náš mini seriál o tom, ako sa čo najlepšie schladiť v každej situácii:

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

Čo jesť a piť v horúčavách

Ako schladiť domácnosť počas leta

Čo robiť v horúčavách: ako sa ochladiť

Ako prežiť horúčavy: čo na seba?

5 komentárov pre “Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

  1. Naozaj existuju a podla najblizsich predpovedi pocasia by sa nam take urcite zisli. Staci si dat do Googlu – „ice hotel“ a razom mate tip na dovolenku, ak nemate radi velke horucavy

  2. Ja mám v oblube natiahnut hojdaciu siet medzi slivkami a spim ako dudek, este ked v noci zacne pofukovat je to ako balzam na specenu dusu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.