Ako sa správne opaľovať? Rady pre bezpečné a zdravé opaľovanie

Opaľovanie je často jediná činnosť, ktorú sme schopní vykonávať počas horúceho leta. Lenže opaľovanie na Slnku so sebou prináša aj viacero nebezpečenstiev. Viete, ako sa máte správne opaľovať? Koľko by ste mali byť na Slnku? Alebo ako sa správne chrániť pri opaľovaní? Dnes povieme pár základných tipov a rád, aby sa pre vás opaľovanie nestalo nočnou morou, ale radosťou a relaxom.

Zdravé opaľovanie je len mýtus

opaľovaniePravdou je, že nič také ako „zdravé“ opaľovanie neexistuje. Opálenie vášho tela je v podstate následok poranení, ktoré sú spôsobené nadmerným slnečným žiarením. Je to síce trošku prehnaná definícia, ale pravdivá. Nemusíte sa však obávať. Opaľovanie s mierou a dostačenými ochrannými prvkami je pre človeka osožné, pretože mu poskytuje vitamín D.

Rada: príliš zapálení nadšenci opálenej pokožky by sa mali nad sebou zamyslieť. Rakovina kože nie je nič príjemné a nadmerné opaľovanie je aj hlavnou príčinou predčasného starnutia pokožky.

Všetkého veľa škodí. Opaľovanie nie je výnimkou.

Ak sa chcete opáliť do hneda, no nie je vám ľahostajné ani vaše zdravie, tak by ste nemali denne stráviť na Slnku bez ochrany pokožky viac ako 20 minút. Po tejto dobe už musíte použiť opaľovací krém. Nebojte sa ho naniesť na pokožku viackrát za deň, špeciálne keď vyjdete z vody alebo keď sa silno potíte.

Ak sa chcete opaľovať bezpečne, tak nepoužívajte detský olej. Detský olejček priťahuje škodlivé žiarenie zo Slnka a doslova smaží vašu kožu. Ak to s ním preženiete, tak namiesto bronzového opálania sa vám dostane iba pripálená koža a silné svrbenie.

Na to nadväzuje rada, aby ste sa nenechali zbytočne spáliť. Ľudia sa mylne domnievajú, že keď vydržia pálenie Slnka na svojom tele, tak sa to pretaví do krásneho opálenia. A to je chyba. Spálenie spôsobí akurát odlupovanie kože a pľuzgiere. Nič príjemné.

Na správne opálenie potrebujete vhodný „opaľovací krém“

Ochranný faktor pred slnečným žiarením UVB (Sun Protection Factor – SPF) – jeho podstate tkvie v tom, že odďaľuje začervenanie pokožky vďaka regulácii UV žiarenia.

Skúsenosť: v obchodoch sa môžete stretnúť s označením faktorov ako SPF alebo UVB. Ide o ti isté, akurát jedno je anglická skratka a druhá poslovenčená.

Jeho činnosť môžeme vysvetliť tak, že ak vaša pokožka, ktorá je vystavená slnečnému svetlu bez ochranného krému začne byť červená po 20 minútach (u každého je ten čas individuálny), tak po nanesení krému s UVB hodnotou 15 začne byť červená až po 20×15 = 300 minútach.

Dá sa to vysvetliť aj tak, že hodnota SPF udáva, koľko z UV žiarenia prenikne cez vašu kožu. Napríklad UVB 30 znamená, že do kontaktu s vašou pokožkou sa dostane len 1/3 slnečného UV žiarenia. O tom aký UV faktor vybrať si povieme už v najbližšom článku.

Tip: vyskúšajte UV náramok. Ide o lacný spôsob sledovania toho, ako často by ste mali znova použiť opaľovací krém. Náramok jednoducho zmení farbu a vy viete, že je čas sa znova natrieť.

 

Chcete sa opaľovať bezpečne?

Pripravili sme pre vás užitočné tipy a rady, ako na správne opaľovanie.

Ako sa správne opaľovať? Rady pre bezpečné a zdravé opaľovanie

Opaľovací krém: aký vybrať?

Aký UV faktor vybrať, aby ste boli dostatočne chránení?

Pekné opálenie: Zásady ako sa opáliť a nespáliť?

11 komentárov pre “Ako sa správne opaľovať? Rady pre bezpečné a zdravé opaľovanie

  1. Viete mi poradit ze ked su u nas obcas take vysoke horucavy ako v tomto obdobi, tak aky silny faktor by som mala pouzivat?

    1. Mi nepovedz, ze sa ti nepacia pekne do hnede opalene baby. Ale jasne, treba sa opalovat tak, aby sme si zbytocne neskodili same sebe. Ked sa to neprehana a pouzijes vhodne kremy, tak sa zdraviu nic nestane, iba ziskas trochu Dcka

      1. Napriklad ja proti opalovaniu nic nemam, hlavne ked sa opaluju polonahe slecny. Vtedy ma nejaka skodlivost lucov netankuje 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.