Čo robiť v horúčavách: Ako sa ochladiť

Ochladiť telo počas vysokých horúčav je nesmierne dôležité. Ľudia na to však často zabúdajú, aj keď nepatria medzi milovníkov teplého počasia. Mnoho z nich v podstate ani nevie ako sa ochladiť doma počas extrémnych horúčav. Tam sa to ešte nejako vyrieši. Ale čo ak sa potrebujete ochladiť mimo domova? Dnes sa zameriame práve na tento problém v rámci nášho seriálu v boji s vysokými teplotami. Povieme si, ako sa ochladiť, keď ste von, no nie je nablízku žiadne kúpalisko, jazero ani bazén.

Ochladiť sa mimo domova počas leta nemusí byť také jednoduché

Ako sa ochladiť počas teplých dní?

Vyhrabte doma niekde fľašu s rozprašovačom a nastavte ho na jemný postrek (samozrejme poriadne poumývajte a vypláchnite). Potom ho už len stačí naplniť vodou a rozprášiť trošku tekutiny na kožu vždy, keď sa potrebujte ochladiť.

Tip: balík s ľadom, prípadne mrazenou zeleninou za hlavou dokáže v lete zázraky.

Trošku si namočte vlasy. Odparovanie vody vám ochladí hlavu (aj keď to môže spôsobovať kučeravenie vlasov, ak máte vlnitý typ vlasov). Vyskúšajte sa ochladiť aj za pomoci navlhčenenej šatky, prípadne čelenky.

Za vyskúšanie určite stojí aj vodný ventilátor. Je to v podstate kombinácia ventilátora a rozprašovača na vodu. Tieto prenosné prístroje sú na batérie, takže si ich môžete vziať so sebou kamkoľvek idete. Vždy, keď vám je teplo, stačí ho len zapnúť a ofúkne vás príjemný vánok, ktorý vám navyše rozpráši po pokožke pár kvapiek vody.

Ak vás horúčavy zastihnú s dlhými nohavicami, tak si jednoducho ovlažte chodidlá vo vode. Tento účinný postup ako sa rýchlo ochladiť sa dá aplikovať aj pri dlhých sukniach. Vyskúšajte aj jemne navlhčenie spodného lemu sukne.

Telo vyžaruje teplo z rúk, nôh, tváre a uší, takže schladenie každej z týchto častí vám v horúčavách pomôže. Dajte si zápästie pod prúd tečúcej vody, tak na desať sekúnd. Takto jednoducho dokážete zníži svoju teplotu zhruba hodinu. Potom opakujte. Podobný efekt sa dá docieliť aj s nohami či na spánku a lícach.

Ochladiť sa dá aj rozumom

Ak je to možné odpočívajte až do večera, najlepšie v tieni. Nájsť dobre tienené miesto a nastaviť vodný zavlažovací systém, aby vás občas pokropil je na nezaplatenie.

Vyhýbajte sa najprudším slnečným lúčom. Vezmite si príklad z ľudí žijúcich v extrémne horúcom podnebí, a vyhýbajte sa priamemu Slnečnému žiareniu medzi 10 a 15 hodinou.

 

Ďalšie tipy a rady ako sa ochladiť

Trápi vás extrémne teplo? Túžite sa poriadne schladiť? Prečítajte si náš miniseriál o tom, ako sa čo najlepšie ochladiť :

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

Čo jesť a piť v horúčavách

Ako schladiť domácnosť počas leta

Čo robiť v horúčavách: ako sa ochladiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.