Ako pripraviť auto na jar

Auto po zime je vždy treba dať do poriadku. Sneh, mráz, solenie ciest dávajú zabrať celému autu, ale najviac si to odnesie podvozok a karoséria. Je preto namieste, aby ste vzali svoje auto k mechanikovi na „ preventívku“.  Ak nemáte čas,  tak aspoň zistite, čo je dobré skontrolovať na aute po zime.

Prezutie pneumatík je samozrejmosť

Ako pripravit auto po zimeVýmena zimných pneumatík za letné sa odporúča už vtedy, keď teploty prekročia 7°C aspoň dva-tri dni po sebe. Letné  pneumatiky by nemali byť staršie ako 4 roky a musia zodpovedať normám, ktoré si stanovil výrobca – pozor hlavne na výšku dezénu.

Spojka, sviečky a bzrdy

Svoju pozornosť venujte aj spojke. Neviete ako na to? Zaparkujte na parkovisku, zaraďte rýchlosť a zatiahnite ručnú brzdu, potom pomaly púšťajte spojku. Ak motor zhasína, spojka pracuje dobre. Ak však nie, budete musieť absolvovať výlet k mechanikovi.

Netreba zabúdať ani na sviečky. Ak máte niektorú sviečku vypálenú, nebudete môcť auto naštartovať. Takisto sa vám môže stať, že sviečka síce bude fungova,ť ale bude aj dosť opotrebovaná. Vtedy sa vám zvyšuje spotreba, čo môže byť dosť finančne náročné.

V zime sa cesty posypávajú štrkom a preto sa môže stať, že nejaký malý kamienok zapadne do brzdového systému. Tieto malé kamienky síce nevyradia brzdy z prevádzky, ale znižujú ich účinnosť a spolu s cestnou soľou pomáhajú jednotlivým súčiastkam korodovať. Preto je dôležité ich skontrolovať.

Nezabúdajte ani na kvapaliny

Myslite aj na kvapaliny v aute, ktoré treba doliať. Brzdová kvapalina, prevodový a motorový olej, chladiaca kvapalina, toto všetko treba skontrolovať. Vodu v ostrekovačoch vymeňte za letnú, namiesto zimnej.

kontrola auta zima jarVymeniť môžete aj gumy na stieračoch. Po zime sú určite dosť opotrebované. Stoja pár eur a vymeníte ich za pár minút. A uvidíte ako krásne vám zotrú špinu z čelného skla.

Čo ďalej skontrolovať na aute po zime?

Ani výfuku a jeho uchyteniu zima neprospieva. Treba ho dôkladne skontrolovať a hrdzavé časti bez milosti vymeniť.

Ak sa chcete bezpečne voziť aj naďalej, venujte pozornosť aj tlmičom – skontrolujte hlavne ich tesnosť, zavesenie a útlmovú charakteristiku. Ďalej skontrolujte svetlá aj klimatizáciu. Klímu je dobré po zime preventívne odborne popozerať a vydezinfikovať.

Ak spozorujete nejaké problémy pri štartovaní vozidla, možno budete potrebovať novú batériu. Keďže sú však dosť drahé, mali by ste pred tým, ako na novú batériu miniete veľké peniaze, najskôr zájsť k mechanikovi a zistiť, či je nová batéria naozaj potrebná.

A dajte si záležať aj na vyčistení interiéru. Vezmite si do ruky vysávač a prostriedky na umývanie auta, určite si to zaslúži.

A hlavne jazdite opatrne.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.