Ako prežiť horúčavy: čo na seba?

Prežiť horúčavy a schladiť ľudský organizmus i priestor, v ktorom trávime sparný deň je našou témou číslo jeden vždy počas extrémne vysokých teplôt. Dnes pokračujeme v našej téme ako prežiť horúčavy. Tento článok vám dá pár tipov a rád, ako sa obliecť pri vysokých teplotách. Tak už sa zbytočne nepoťte viac, ako je treba a zistite, aké oblečenie vás uchráni pred ukrutným teplom.

Určite noste ľahké letné oblečenie, aby ste bez ujmy mohli prežiť horúčavy

Prežiť horúčavy vám pomôže vhodné oblečenie

Najlepšie je zostať nahý! To nie je žiadna novinka. Ak ste v situácii, kedy môžete zostať bez oblečenia, tak to môže byť najpohodlnejší a najprirodzenejší spôsob, ako preži horúčavy a zostať v pohode aj počas vysokých teplôt (pravdaže niekde v súkromí a tieniku).

Ak úplná nahota neprichádza do úvahy, tak nahoďte aspoň plavky.

Keď ani to je práve nie je aktuálne, tak používajte aspoň letné oblečenie. Preferujte voľné tkaniny a prírodné vlákna (bavlna, hodváb, ľan) pred umelými vláknami (s možnou výnimkou výkonnostných tkanín).

Počas leta sú bežné tričká s krátkymi rukávmi. Vyskúšajte si však krátke rukávy trošku navlhčiť. Ak pri tom na vás fúka vietor alebo si pomôžete ventilátorom, tak vám takáto malá banalita pomôže veľmi výrazne prežiť horúčavy takmer kdekoľvek!

Skúste nosiť na hlave navlhčenú šatku, prípadne čelenku. Odparovanie vody vám pomôže schladiť hlavu (aj keď to môže spôsobovať kučeravenie vlasov, ak máte vlnitý typ vlasov, ale za tú pohodu to stojí).

Prežiť horúčavy na ostrom Slnku pomôže zahalenieKeď sa potrebujete schladiť od páliaceho Slnka, tak sa zahaľte

Presne tak, ak sa nemôžete odhaliť niekde v súkromí, tak vám zahalenie na priamom Slnku skutočne pomôže prežiť horúčavy. Toto pokrytie udrží väčší chlad a to najmä v prípade, že teplo je nízkej vlhkosti. Berte si príklad od tých, ktorí celý život žijú v neznesiteľných horúčavách niekde v púšti. Skúsenosti ich naučili, aby nosili oblečenie, ktoré ich zakrýva od hlavy až k päte. Týmto spôsobom chránia pokožku pred Slnkom a spálením. Uistite sa však, že vaša zahaľujúca róba je vyrobená z prírodných materiálov.

Dbajte na to, aby ste mali zakrytú zadnú časť krku (napríklad noste čiapku so šiltom otočenú dozadu či zdvihnutý golier), alebo si naň aspoň prikladajte navlhčenú vreckovku. A načo je to dobré, pýtate sa? V tejto oblasti je niečo ako senzor pre riadenie  telesnej teploty nášho systému. Touto metódou dokážete aspoň trošku schladiť telo i myseľ.

A nakoniec stará, ale stále pravdivá vec – noste svetlé farby. Tmavšie farby absorbujú viac  tepla zo slnečných lúčov. Zároveň zostanú zohriatie dlhšie ako svetlé alebo biele oblečenie, ktoré svetlo a teplo odráža.

 

Ďalšie tipy a rady ako prežiť horúčavy

Trápi vás extrémne teplo? Túžite sa poriadne schladiť? Prečítajte si náš mini seriál o tom, ako čo najlepšie prežiť letné horúčavy bez ujmy:

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Doma a bez klimatizácie

Ako sa schladiť v letných horúčavách: Ako sa dobre vyspať?

Čo jesť a piť v horúčavách

Ako schladiť domácnosť počas leta

Čo robiť v horúčavách: ako sa ochladiť

Ako prežiť horúčavy: čo na seba?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.