Ako premeniť interiér kobercom?

V súčasnej dobe je ponuka najrôznejších druhov podlahových krytín veľmi pestrá, napriek tomu sú stále v obľube koberce. Je to z toho dôvodu, že koberce majú oproti iným podlahovým krytinám rad výhod, ktoré interiéru prinášajú.

Vlastnosti kobercov

Ako už bolo vyššie naznačené, koberce si svoju obľubu zachovávajú vďaka ich vlastnostiam. Dodávajú teplo od nôh, sú príjemné na dotyk, tlmia zvuky pri chôdzi, dodávajú každému interiéru útulnosť a pomáhajú udržať teplo v danej miestnosti, čím dochádza k úspore energie. Koberce sú tiež cenovo dostupné, ľahko sa pokladajú, ale aj odstraňujú.

Pred výberom

Než sa pustíte do výberu koberca, ujasnite si, v akej miestnosti budete koberec využívať, aké má plniť funkcie a čo od neho očakávate. Tieto poznatky vám pomôžu uvedomiť si, na aké druhy kobercov sa máte zamerať. Predsa len iný koberec budete vyberať do detskej izby a iný do spálne.

Zladenie koberca

Koberce vyberajte tiež v závislosti na interiéri a jeho vybavení. Koberec by totiž mal ladiť s ostatným zariadením v miestnosti. Vyberajte teda koberec s ohľadom na štýl a farebné ladenie nábytku, čalúnenia, farby stien, záclon a závesov. V dnešnej dobe môžete voliť medzi stovkami kobercov s rôznymi vzormi, farbami, rozmermi aj tvarmi.

Vyberate koberec a neviete naco si dat pozor. Tipy a rady ohladom kobercov

Kusový alebo celoplošný koberec?

Celoplošné koberce sú také koberce, ktoré sú položené od steny k stene a plnia funkciu hlavne podlahovej krytiny. Celoplošné koberce dodajú každej miestnosti jednotný vzhľad, sú nenáročné na kvalitu podkladu a ponúkajú rad vlastností – napr. disponujú skvelou zvukovou aj tepelnou izoláciou, znižujú hluk a poskytujú príjemný pocit pri chôdzi. Ďalej je táto podlahová krytina na rozdiel od iných ľahšia na výmenu, je teda možné ju častejšie obmieňať a tým meniť vzhľad celkovej miestnosti.

Kusové koberce nie sú hlavnou podlahovou krytinou, ale slúžia len ako estetický doplnok, ktorý dokáže veľmi rýchlo a jednoducho zmeniť celkový dojem z miestnosti. Kusové koberce dokážu ochrániť podlahovú krytinu proti opotrebeniu a spríjemňujú chôdzu po miestnosti. Môžu dopĺňať ako celoplošný koberec, tak aj iné druhy podlahových krytín. Najčastejšie sa používajú pod výrazné kusy nábytku (napr. do spálne k posteli, obývacej izby k sedacej súprave, alebo do jedálne pod jedálenský stôl).

Aký koberec zvoliť do jednotlivých miestností?

Koberce s krátkym vlasom

Koberce s krátkym vlasom sú bežné kusové koberce, ktoré sú dostupné v rôznych vzoroch a farbách a dajú sa využiťna pokládku takmer do všetkých miestností. Ich použitie sa odvíja podľa druhu materiálu. Všeobecne sa však hodia do detských izieb, spální a jedální.

Koberce s dlhým vlasom

Koberce s dlhým vlasom sú veľmi mäkké, hebké a pôsobia elegantným a luxusným dojmom. Tento druh kobercov ocenia predovšetkým tí, ktorí majú v byte zlú akustiku, alebo aspoň potrebujú zmierniť hlučnosť v miestnosti. Medzi ich nevýhody patrí náchylnosť na špinu a náročnejšie čistenie. Tieto luxusné koberce sa najčastejšie využívajú ako kusový doplnok. Je teda vhodný do menej frekventovaných priestorov (napr. do spálne k posteli, alebo do obývacej izby k sedacej súprave).

Slučkové koberce

Jedná sa o koberce, ktorých vlákna nie sú zastrihnuté, ale tvorí ich slučka. Slučkové koberce tak majú tvarovú pamäť a sú veľmi odolné proti zaťaženiu. Hodia sa do frekventovaných miestností alebo do priestorov, kde nechcete mať vytlačené miesta od nábytku.

Záťažové koberce

Záťažové koberce sú takým typom kobercov, ktoré sa používajú do frekventovaných priestorov (napr. chodieb, pracovní). Tento druh kobercov má krátky vlas, majú drsnejší povrch a väčšinou bývajú jednofarebné. Sú veľmi odolné proti poškodeniu, alebo opotrebeniu, majú vysokú životnosť.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.