Ako poslať bežnú poštu (list a doporučená zásielka)

mail-small

Každý z nás potrebuje z času na čas niečo poslať poštou. Či už je to bežný list, pohľadnica, dôležitý dokument alebo nejaké iné oznámenie, pošta nám poskytuje viacero možností a služieb, v ktorých sa nie každý vyzná. Vybraný spôsob odoslania ovplyvní rýchlosť doručenia, spôsob prebratia a v neposlednom rade aj cenu odoslania. Dostanem potvrdenie, že som niečo poslal? Ako zistím, či pošta bola doručená? Stihne to prísť do konca týždňa? Na tieto otázky budete poznať odpoveď po prečítaní tohto článku.

 

 

Listová zásielka – list

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako môžete poslať Vašu poštu, je listová zásielka – list. Takto môžete poslať pohľadnicu alebo ľubovoľný druh pošty vložený v obálke. Pri odosielaní listu je potrebné uviesť iba adresu pre odoslanie (adresáta) na danú zásielku, nevypisuje sa žiadny iný papier. Pri odovzdávaní zásielky môžete zaplatiť priamo zamestnancovi Slovenskej pošty alebo použiť predom zakúpené poštové známky v požadovanej hodnote.

Po odovzdaní listovej zásielky na odoslanie:

 • nedostanete potvrdenie o odoslaní

 • nedostanete podacie číslo zásielky (nebudete môcť sledovať pohyb zásielky track&trace)

 • nebudete si vedieť skontrolovať, či zásielka bola doručená

Cena odoslania jednej zásielky sa pohybuje od 50 centov podľa parametrov zásielky. Obmedzenia pre tento typ zásielky sú podobné ako pri každej inej pošte a vzťahujú sa najmä na rozmery a hmotnosť. Viac informácií o obmedzeniach a cenách si môžete prečítať priamo na stránke Slovenskej pošty v časti listová zásielka.

 

Doporučená zásielka

Tento typ zásielky sa využíva, keď potrebujete niečo odoslať doporučene, čiže keď potrebujete mať potvrdenie o odoslaní zásielky. Pre odoslanie takejto zásielky je rovnako ako pri liste nutné uviesť adresáta na danú zásielku. V tomto prípade ja ale aj potrebné vypísať podací lístok (v prípade viacerých zásielok podací hárok). Podací lístok nájdete zvyčajne dostupný v priestoroch pošty (na stolíkoch, pri okienkach) alebo Vám ho vydá samotný zamestnanec. Na podací lístok sa uvádza adresa pre doručenie (adresát) a Vaša adresa (odosielateľ).

Po odovzdaní doporučenej zásielky na odoslanie:

 • dostanete potvrdenie o odoslaní

 • dostanete podacie číslo zásielky (budete môcť sledovať pohyb zásielky track&trace)

 • budete si vedieť skontrolovať, či zásielka bola doručená

Cena odoslania jednej doporučenej zásielky sa pohybuje od 1,25€ podľa parametrov zásielky. Viac informácií o obmedzeniach a cenách si môžete prečítať priamo na stránke Slovenskej pošty v časti doporučená zásielka.

 

Podacie číslo zásielky a jej sledovanie (track & trace)

Každá doporučená zásielka má po podaní pridelené unikátne číslo, ktoré ju identifikuje (podacie číslo). Pomocou tohto čísla je možné pohyb a stav zásielky sledovať, či už osobne, telefonicky alebo online. Najjednoduchší spôsob sledovania pohybu a stavu zásielky je online na stránke slovenskej pošty v časti sledovanie pohybu zásielok. Po zadaní podacieho čísla Vašej zásielky sa zobrazí prehľadná tabuľka s dôležitými zmenami pohybu Vašej zásielky.

Najčastejšie a najdôležitejšie informácie sú:

  • zásielka bola podaná na pošte XY (podali ste zásielku na odoslanie)

  • zásielka je v preprave (presúva sa z miesta odosielateľa na miesto adresáta)

  • zásielka prevzatá na doručenie (prevzal ju zamestnanec pošty na doručenie v daný deň)

  • zásielka bola doručená (adresát prevzal zásielku)

  • zásielku sa nepodarilo doručiť (uvedený dôvod, najčastejšie adresát nezastihnutý – nebol doma)

  • zásielka uložená na pošte XY (adresát má v schránke žltý lístok, že ho na pošte čaká zásielka)

  • zásielka vrátená odosielateľovi (adresát si neprevzal zásielky v požadovanej lehote)

 

Rýchlosť doručenia (1. a 2. trieda)

my-slovenska-posta-logo-small2Štandardné odoslanie zásielky je odoslanie 2. triedou, ktoré garantuje doručenie druhý pracovný deň po dni podania. To znamená, že ak zásielku podáte na pošte v pondelok, doručená bude v stredu, ak podáte v piatok, doručená bude utorok. V prípade, že potrebujete zásielku doručiť čo najskôr, požiadajte pri podávaní o zaslanie 1. triedou. Táto služba je spoplatnená zvyčajne sumou 20 centov. Pri tomto spôsobe odoslania zásielky je garancia doručenie nasledujúci pracovný deň po dni podania. Takže ak zásielku podáte v pondelok, doručená bude v utorok, ak ju podáte v piatok, doručená bude v pondelok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.