Ako naučiť dieťa spať. Tipy pre mamičky

Dieťa po narodení je malý, krásny uzlíček, ktorý je na zjedenie, lenže keď sa vám narodí malé bábätko, život sa vám obráti hore nohami. Všetko je zrazu iné, pocity nádherné, tešíte sa. No problém nastáva, ak dieťa nechce spinkať. Vyčerpané maminky skúšajú všeličo možné, len aby si aj oni oddýchli aspoň cez noc. Dnes mamičky radia mamičkám.

ako uspať dieťa? dieťa nechce spaťKaždé dieťa je iné a hlavne v prvých mesiacoch sa ich spánku viac menej prispôsobujete. Ale ako dorastá, treba ho naučiť spať v jednotlivých intervaloch. Existuje množstvo kníh a literatúry, ktorú si môžete preštudovať, ale nie je nad skúsenosti mamičiek, ktoré si týmto už prešli a odpovedali na našu vúzvu:

Lenka: Ja som stavila na rituály, keď mal malý 7 mesiacov. Dieťa som nakŕmila, okúpala, prezliekla do pyžamka, potúlila, prečítala rozprávku a uložila do postieľky, každý deň a v ten istý čas. V izbe v ktorej spal, som nechávala otvorené dvere, aby nás počul a vedel, že sme tam. Keď zaplakal, zas som ho pomojkala o odišla. Po čase si už jednoducho zvykol na to, že po rozprávke sa má ísť jednoducho spať. A som rada, že sa to naučil celkom rýchlo. Po 2 týždňoch som už večer mala pre seba a manžela.

Petra: Priznám, že som bola spočiatku z mojej dcérky úplne zúfalá. Mala už 9 mesiacov a stále sme ju museli uspávať na rukách, aj keď už bola dosť ťažká. Čítala som knihu, ktorú ostatné maminky dosť odcudzovali. Volala sa „Každé dieťa sa vie naučiť spať“. Ide v nej o to, aby ste dieťa uložili do postieľky a aj keď plače, chodili za ním iba v určitých časových intervaloch. Dieťa si zvykne, že plačom si nedobije pozornosť a nakoniec zaspí. Tak som sa do toho pustila. Dcérku sme s manželom uložili do postieľky, a ona začala okamžite plakať. Ale prišli sme za ňou až po 5 minútach. Ukľudnila sa, ale keď sme odišli, tak zas plakala, čakali sme 7 minút a zas sme za ňou išli. Tento postup sa opakoval až sme intervaly posunuli na 15 minút. Takto to išlo asi týždeň s plačom. Plakali sme pritom obidve. Bolo to ťažké, ale dcérka už po týždni a pol zaspávala sama. A ja som si vydýchla. Teraz ju už večer iba uložím do postieľky a ona zaspí bez plaču.

spánok u detí, deti nechcú spaťAndrea: Stavila na to, že som syna uložila do postieľky a aj keď plakal, nebrala som si ho k sebe. Iba stála nad ním a uisťovala som ho, že som tu a ničoho sa nemusí báť.  Niekedy som tam stále aj dve hodiny, ale nakoniec to zabralo. Asi po 2 týždňoch už zaspal po 10 minútach.

Katka: Možno to nie je najlepšia metóda, sama si to uvedomujem, ale na mojom chlapčekovi to funguje. Najskôr som mu čítavala rozprávky ja alebo jeho otec. Moc to nefungovalo, tak sme nakúpila prerozprávané rozprávky na CD, kde sú  všelijaké zvuky a veľa sa tam spieva. Malý sa pri tom naučil sám zaspávať. Keď vidím, že už zaspal, tak CD vypnem.

A čo vy maminky? Máte aj vy nejaké techniky, ako uspať alebo naučiť spávať svoje ratolesti?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.