Ako na zápal močových ciest?

Zápal močových ciest môže byť v tomto období častý jav. Teploty vonku nás často lákajú, aby sme odhodili zimné bundy, odložili zimné topánky a vymenili to za niečo menej objemné. Ale toto všetko môže byť veľmi zradné a hlavne pre ľudí, ktorí poznajú zápaly močových ciest. Pre nich stačí aj malé ofúknutie studeným vetrom a zas sa musia liečiť.

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?

mocovych ciest zapalPálenie a rezanie pri močení, častejšia potreba chodenia na WC, zvýšená teplota, bolesti v podbrušku a bedrovej časti, zimnica, triaška, zakalený moč, ktorý môže byť vo vážnejších prípadoch aj krvavý.Toto sú hlavné príznaky choroby, ktorá otravuje mnoho ľudí.

Vo väčšej miere postihuje viac ženy ako mužov. V 90% prípadoch za to môže baktéria E.Coli, ktorá je usídlená v hrubom čreve a na koži v oblasti konečníka. Ženy majú omnoho kratšiu močovú trubicu ako muži, preto sa k nim baktérie rýchlejšie dostanú. Ovplyvňovať to však môže aj nedostatočná hygiena. Mnoho žien sa po toalete utiera opačne než treba, teda nie smerom dozadu, ako je to správne, ale od konečníka k pošve. Takisto nakaziť sa dá po pohlavnom styku, kedy vás môže infikovať partner a nedostatočné obliekanie je tiež neprajný faktor.

Čo môže spôsobiť zápal močového mechúra?

Takáto neliečená infekcia môže viesť k poruchám obličiek. Po každom zápale sa sliznica hojí, po častých a poriadne neliečených zápaloch môže byť taká zjazvená, že spôsobí nepriechodnosť močových ciest.

Časté zápaly môžu poškodiť aj zvierač močového mechúra a pacientka môže neskôr trpieť inkontinenciou. Keď sa zápal z močovej rúry dostane vyššie do panvy k vaječníkom, vajíčkovodom či maternici, nielenže môže spôsobiť chronické bolesti panvy, ale aj neplodnosť.

Takže, ak sa vám zápaly opakujú často, navštívte gynekológa, imunologického lekára a nie je nezvyčajné, ak žena navštívi aj urológa. Lekári by vám mali spraviť rôzne vyšetrenia, aby zistili príčinu, prečo sa vám to stále opakuje.

Čo pomôže?

zapal mocove cestyAko prvá pomoc pomáha pitie dostatku vody, to znamená 2 až 3 litre za deň. Najlepšia je čistá voda s citrónom alebo brusnicové šťavy. Brusnice by ste mali prijímať v hocijakej forme, ich priaznivé účinky na močové cesty sú dokázané. Avšak pozor, vzdať by ste sa mali cukru a všetkého sladkého.

Pomôcť si môžete aj čajmi, ideálny urologický čaj, ale vhodný je aj zlatobyľ lekársky či medvedica lekárska. Všetky sú močopudné a pomáhajú vám vyplavovať baktérie z mechúra.

Aj doma si viete jednoducho vyrobiť prírodný liek na močové cesty.

Určite sa dostatočne obliekajte, takže aj na noc si dajte ponožky. Dôležité je udržať sa v teple, hlavne nohy a okolo pása. Žiadne holé kríže a krátke bundičky či odhalené pupky. Toto by malo byť pre vás alfou a omegou. Takisto to skúste vysvetliť svojím dcéram, sestrám… Môžete im tým pomôcť, aby sa v budúcnosti nemuseli trápiť.

Nikdy nezadržiavajte moč. Ak sa moč v  mechúry nebude hneď vyprázdňovať, baktérie sa budú môcť rýchlejšie rozmnožovať. A práve baktéria E. Coli dokáže svoj počet za 20 minút zdvojnásobiť.

Po pohlavnom styku sa vždy vymočte. Partner vám penisom môže zatlačiť baktérie, tam kde by byť nemali. A hlavne, ak máte práve zápal, vzdajte sa sexu. Žiadny pôžitok nestojí ešte za väčšie trápenie.

Užívajte preventívne vitamín C. Ten sťažuje podmienky na množenie baktériám.

Ak príznaky trvajú dlhšie ako 2 dni, mali by ste navštíviť lekára, aby vám predpísal antibiotiká.

 

Save

8 komentárov pre “Ako na zápal močových ciest?

  1. Neznášam prechodné obdobia. Presne kvôli zápalom. Tento krát stálo pri mne šťastie a rýchle zasiahnutie. V škole ktosi otvoril nedávno okno. Keďže v triede sa písal test bolo tam teplo a tak väčšina dievčat sedela v tričku. Ešte v škole ma zasiahli bolesti v oblastí obličiek. Jedna zo spolužiačiek mala zo sebou uroval pastilky, tak som si hneď od nej požičala. Po príchode zo školy som si spravila ešte urologický čaj, obliekla teplú mikinu a zaliezla do postele. Strašne som sa preľakla, že môžem dostať zápal močových ciest. Našťastie to do rána prešlo. Nechcela by som to zažiť podľa slov sestry to nie je nič príjemné.

  2. Nebojte sa pani Ruza, taktiež som na tom tak, že keď príde obdobie jari alebo jesene, kedy počasie nevie čo od radosti, tak príde okrem nádchy ešte aj zápal močových ciest 🙁 Skúšala som viacere kombinácie všetkého možného. Najväčší posun svojho stavu som však zbadala práve pri zmene svojho životného štýlu a čiastočne aj tým, že okrem antibiotík sa snažím piť strašne veľa vody. Musela som odstrániť svoju dennú dávku kávy 🙁 Ale čo by človek nespravil pre svoje zdravie, že áno. Ešte som sa aj poobhliadla po alternatívnej liečbe a napadlo ma skúsiť aj nejaké tie probiotiká a prebiotiká. Veľmi dobré články sú písané o brusniciach a o D-manose. Skúsila som si teda kúpiť uroval manosa s enzýmami k tomu aj brusnicový extrakt a uvidíme, že ma ešte bude trápiť toto moje obdobie.

  3. Hm, veľmi zaujímavé rady, ktorých je plný internet a myslím, že na tej D-manose a brusniciach niečo bude. Moja mama to začala dosť intenzívne brať v podobe práve urovalu manosa + enzýmy. Hoci som videla doma asi 2 krabičky urologického čaju a brusinkového taktiež. Ale vysvetliť mame, že sa treba chrániť pred takým otrasným počasím ako je teraz asi nepomôže, však má vlastnú hlavu a dúfam, že aj dosť rozumu.

  4. Betka prečo ste vlastne museli odstaviť svoju dennú dávku kávy? Má nejaký vplyv káva na to? Ja mám jeseň veľmi rada, je taká plná farieb 🙂 A hlavne sa mi páči, keď sú kopačky alebo zbery, že sa stretávajú ľudia a rozprávajú sa a môžem spoznávať nových ľudí 🙂 To že je už chladnejšie, tak to mi trošku prekáža a áno vtedy sa objavuje najviac vírusov a človek je stále chorý. Ja som našťastie zápal močových ciest nemala a o probiotikách som nepočula ešte, ale určite odporučím kamarátke, ktorá rieši pravidelne zápal močových ciest, že nech skúsi nejaké od Valosunu 🙂

  5. Už si nepamätám, ale viem, že som to niekde našla. Neviem či to nie je tým, že udržuje vodu? Minimálne alkohol určite. Ako tých článkov je strašne veľa, ale práve v túto chvíľku nemôžem nájsť ani jeden ohľadom toho prečo zrovna káva nie 🙁 No možno budem mať šťastie na druhú stranu. Heh, kopačky 😀 To myslíte ako zber zemiakov? Posledný krát som tak bola u starkej a veru veľmi dobre to so mnou opäť raz nedopadlo a zas som skončila s antibiotikami a probiotikami. Fakt sa mi zdá, že tie probiotiká od valosunu sú fakt dobré 🙂 Hlavne cítim na sebe, že mi pomáhajú a keď už ich beriem ako prevenciu (keď sa mi nezdá všetko ok), tak mám (klopem si na hlavu) zatiaľ pokoj 😉 Určite odporučte kamarátke 🙂

  6. Niekde som čítala, že urologický čaj nie je vhodný pri zápale močových ciest. Mne to príde teda dosť nepravdivé, lebo sama používam urologický čaj, keď prechladnem. Ako sa píše v článku, určite nie je na škodu, keď človek vypije aspoň 2 litre. Dokonca som čítala, že by človek nemal piť kávu. Toho sa mi teda nechce zbaviť, pretože som začala piť kávu už od svojich 15. rokov, kedy som to brala na tlak a teraz už pijem kávu z princípu 🙂 Tie probiotiká nemusia byť vôbec na škodu. Možno si dám poradiť. Známa má ten uroval manosa akut. Osobne som to teda ešte neskúšala, ale ona tvrdí, že jej to pomáha.

  7. Pekný článok, bohužiaľ aj ja som prišla k počiatočnému minulý týždeň. Nebola to sranda, musela som sa hriať, piť veľa čaju, pomohol mi urologický čaj a taktiež uroval manosa akut. Bolo veľmi super aj rôzne články o brusinkách 🙂 tie som si kúpila sušené. Stále som nechápala prečo sú tak dobré brusinky, ale faktom je že úžasne zaberajú a človek dostane aj vitamíny do seba 🙂

  8. N a zapali som brala riedeny jablcny ocot alebo propolis a naposledy mi pomohla ato som bola velmi prekvapena soda bikarbona. Budem rada ak to niekomu tiez pomoze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.