Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Starostlivosť o trávnik vo väčšine ľudí navodí dojem, že si to vyžaduje iba kosenie, maximálne ešte zavlažovanie. A nie je sa čomu čudovať. Bez týchto základných úkonov by to skutočne nešlo. Dnes sa zameriame práve na prvú zmienenú  činnosť. Takže poďme na to, ako na starostlivosť o trávnik kosením sa môže začať.

Dôležitá starostlivosť o trávnik je kosenie

Ako na kosenie a starostlivosť o trávnik

Kosenie. Vieme, že je to veľmi potrebná činnosť, bez ktorej by sa starostlivosť trávnik nezaobišla. Tak prečo sa do nej málokedy hrnieme? Možno je to tým, že keď je pekne a ideálne počasie na úpravu vzhľadu záhrady by sme si vedeli predstaviť aj lepšie činnosti, ktorými by sme zabili čas. Alebo to možno nerobíme správne, preto nás to nebaví. Každopádne si poďme vymedziť základné pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať.

Tip: Rozmýšľali ste nad kúpou novej kosačky? Na čo všetko by ste sa mali zamerať sa dozviete v našom sprievodcovi ako vybrať kosačku.

Zamysleli ste sa niekde nad tým, prečo vlastne kosíme tak často? Určite si poviete, že tráva rastie rýchlo a prerastená nevyzerá príliš dobre. No primárny dôvod je ten, že keď je trávnik dlho nepokosený, tak vysoké steblá trávy nepúšťajú k povrchu dostatok vody, svetla ani živín. Tým pádom sa ľahko môže stať, že trávnik po jeho pokosení začne meniť farbu na žltkastý. A neposlednou výhodou častejšieho kosenia je aj fakt, že sa vám zberný kôš nebude napĺňať tak rýchlo a vy ho nebudete musieť chodiť vyprázdňovať každých päť minúť.

Starostlivosť o trávnik: Ako vysoko a ako často treba kosiť?

Výška pestovaného trávnika by sa optimálne mala pohybovať na úrovní od troch až do štyroch centimetrov. Môže sa to samozrejme líšiť v pár centimetroch, no nemala by príliš podliezať hranicu troch centimetrov. Pod túto výškou už totiž riskujete zničenie korienkov vášho trávnika, čo by v konečnom dôsledku mohlo mať fatálne následky. A teraz nehovoríme len o tom, že by sa pokazil prvý dojem. horšie je keď vám začne postupne odumierať celý trávnik.

Menšia výnimka, čo sa týka veľkosti stebiel, platí pre prvé kosenie novo zasiatého trávnika. Ten nechajte o niečo dlhší, ideálne na hranici šiestich až siedmich centimetrov.

Pokiaľ ide o to, ako často máte kosiť, tak to záleží na tom, akú odrodu trávy máte, ako sa o ňu staráte a vôbec ako rýchlo bude trávnik rásť. Traduje sa pravidlo, že by ste nemali skosiť viac tretinu jeho výšky na jedno kosenie (to znamená, že ak nebudete mať dlhšie čas a tráva značne vyrastie, tak by ste ju mali kosiť v dvoch vlnách, aby nedošlo k poškodeniu trávnika). Vo väčšine prípadov stačí kosenie raz za 5 až 7 dní, čomu sa mnoho ľudí prispôsobí kosením raz za týždeň.

Nádherný zelený trávnik je beh na dlhú trať. Vyžaduje si obrovské úsilie, no výsledok stojí za vynaloženú námahu.

Zaujímate sa kompletnú starostlivosť o trávnik?“]

Rozhodli ste sa oživiť svoju záhradu zeleným kobercom? Chcete mať nádherné hustý trávnik? Tak neváhajte a prečítajte si  rady a tipy ako na starostlivosť o trávnik:

Ako zavlažovať trávnik

Prevzdušnenie trávnika – vertikulácia

Hnojenie trávnika

Starostlivosť o trávnik na jar, v lete, jeseni aj zime

Ako vybrať kosačku: podľa parametrov

Ako vybrať kosačku: podľa plochy a terénu kosenia

Kosačky: rotačné, vretenové, strunové či bubnové?

Ako na starostlivosť o trávnik: kosenie

Kosačky: Elektrické, motorové či AKU? Aký pohon vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.