3 otázky, ktoré si musí pri kúpe autosedačky položiť každý rodič

Bezpečná autosedačka pre dieťa je povinnou výbavou každej rodiny a rodičia jej výber musia vyriešiť ešte predtým, ako si svoje dieťa odvezú z pôrodnice. Ďalších dvanásť rokov bude autosedačka neoddeliteľnou súčasťou vášho vozidla. Akú autosedačku si vybrať a neurobiť pri tom žiadnu chybu?

Skôr ako sa rozhodnete nakupovať, odpovedzte si na tri základné otázky:

1. Koľko má moje dieťa rokov, koľko váži a meria?

2 Aké upevnenie k sedadlu preferujem?

3. Koľko chcem investovať?

 

Vek a váha dieťaťa

Vek dieťaťa je pri kúpe autosedačky rozhodujúci. Na trhu nájdete až 6 základných druhov autosedačiek. Sú rozdelené podľa nosnosti a podľa toho, ako dlho chcete autosedačku využívať. Môžete investovať do sedačky, ktorá bude rásť spolu s dieťatkom, alebo uprednostníte autosedačku, ktorá je síce lacnejšia, ale dieťa ju využije kratšie obdobie. Druhá možnosť je ideálna najmä v prípade, ak máte viac detí, ktoré autosedačku postupne využijú.

1. Od narodenia do 13 kg

Tieto autosedačky sú určené pre novonarodeniatka a najmenšie deti. Ide o takzvané vajíčka, ktoré sú ľahko prenášateľné a často sú súčasťou kočíka. Vajíčka sa umiestňujú v protismere jazdy. Do auta sa dajú pripevniť pásom, alebo použitím isofixovej bázy.

2. Od narodenia do 18 kg

Tieto druhy autosedačiek nadchnú rodičov, ktorí myslia dopredu a chcú, aby ich dieťatko využilo sedačku čo najdlhšie. Obsahujú vankúšik, vďaka ktorému dieťa rastie spolu so sedačkou. Keď dieťatko hlavičkou prerastá operadlo sedačky, je pripravené na väčšiu autosedačku.

3. Od 9 do 18 kg

Sú vhodné pre deti od cca deviatich mesiacov do 4 rokov. Tieto sedačky sa používajú najčastejšie a vybraní výrobcovia majú výborné bezpečnostné hodnotenia. Sú polohovateľné pre pohodlnú jazdu a príjemný spánok pri dlhej jazde.

4. Od 9 do 36 kg

Autosedačku využije dieťa od deviatich mesiacov až do veku 12 rokov – teda po celý čas, keď je dieťa zo zákona povinné používať autosedačku. Staršie deti často využívajú len podsedák. Ak však dbáte o najvyššiu formu bezpečnosti, autosedačka je najlepšie riešenie.

5. Od 15 do 36 kg

Zodpovedajú približne veku od dvoch rokov do 12 rokov.

6. Podsedáky

Podsedáky zodpovedajú veku dieťaťa od 6 – 12 rokov a sú vhodné pre deti, ktoré sa už v klasickej detskej autosedačke necítia pohodlne.

TIP: Pri výbere sedačky myslite na to, ako dlho ju plánujete využívať a tiež zohľadnite váš životný štýl – pre rodiny, ktoré trávia cestovaním viac času odporúčame investovať do čo najkvalitnejšej sedačky.

Upevnenie

Autosedačky majú rôzne druhy upevnenia. Vyberajte podľa vlastných preferencií a možností svojho auta. Klasické autosedačky sa fixujú pomocou pása. Medzi najpopulárnejšie spôsoby uchytenia však patrí mechanizmus isofix – ľahko použiteľný systém zabudovaný priamo v sedadle auta, pri ktorom sa väčšinou nevyužívajú bezpečnostné pásy. Ich výhodou je jednoduchá inštalácia, ľahká manipulácia a maximálna bezpečnosť.  

Cena autosedačky

Na trhu nájdete rôzne cenové kategórie autosedačiek. Kým tie najlacnejšie ponúkajú základ, drahšie autosedačky majú rôzne pridané funkcie, napríklad polohovateľné sedadlo či špeciálne materiály. Každá sedačka na našom trhu je však certifikovaná a spĺňa najvyššie kritériá bezpečnosti.

Šťastnú jazdu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.