Zimné pneumatiky. Ako ich vybrať a na čo si dať pozor.

Zimné pneumatiky sú v našich končinách takmer nevyhnutné, no nie povinné. Osobné automobily musia byť však prezuté na zimné gumy, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Ak chcete jazdiť bezpečne aj počas zimných mesiacov, tak by ste ich výber nemali brať na ľahkú váhu. Prinášame tipy a rady, podľa čoho vyberať zimné pneumatiky.

zimné pneumatikyAké veľkosti pneumatík môžem kúpiť?

Technický preukaz vozidla nie je len doklad, ktorý potrebujete iba v prípade cestnej kontroly. Nájdete v ňom aj základný rozmer pneumatík, s ktorými ste auto kúpili, ale sú tam aj informácie o alternatívnych rozmeroch, ktoré sú povolené pre váš typ automobilu.

Ak chcete pneumatiky, ktoré nie sú zapísané v technickom preukaze, tak si ich môžete nechať dopísať. Ak napríklad chcete väčšie disky ako máte zapísané, tak si jednoducho kúpte homologizované disky s certifikátom, ktoré sú otestované na vaše vozidlo. Nemôžete len tak bez rozmyslu vyberať ani pneumatiky, ktorých rozmer síce nemáte v technickom preukaze, ale máte tam presne tento model akurát menší. Následkom tohto môže byť zlé fungovanie technológii auta, ako ESP, ABS a podobne.

V čom sa líšia zimné pneumatiky od letných?

Prvá vec je dezén. Hlavná myšlienka zimných pneumatík spočíva v tom, že ich dezén jednosmerný s výraznými drážkami. Tým sa zabezpečujú oveľa lepšie jazdné i brzdné vlastnosti na snehu či zľadovatenom povrchu. Práve dezén je vec, ktorú sa snažia výrobcovia neustále zdokonaľovať.

Ďalšia vec je výrobná zmes. Zimné pneumatiky sú zložené z omnoho mäkších materiálov s väčším počtom záberových lamiel. Tie sú odolné proti chemikáliám, ktoré sa používajú na rozmrazovanie ciest, ale hlavne ich zloženie zabezpečuje to, že pri nízkych teplotách nebudú tvrdnúť.

Rada: zimné pneumatiky pre osobné autá na Slovensku nie sú povinné, nahodené ich musíte mať, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Ak však prezúvate pravidelne, tak najideálnejší čas je, keď vonkajšia teplota dlhodobejšie klesne pod 7 stupňov, alebo napadne prvý sneh.

Zimné pneumatiky nie sú len nejaký výmysel výrobcov, aby z vás dostali ďalšie peniaze. Kvalitné pneumatiky sú naozaj spoľahlivé a prispievajú k väčšej bezpečnosti nielen pri jazde na snehu, ale aj na mokrých cestách.

Ak máte stále zafixované, že zimné pneumatiky sú príliš hlučné, tak ste už dávno nekupovali nové modely. Odpor zimných pneumatík sa znižuje každým rokom, takže už nebudete mať ani výrazne  vyššiu spotrebu paliva, ako pri letných pneumatikách. No na druhú stranu treba úprimne priznať, že vyšší zvukový prejav je predsa len počuť, no nie je to nič extra rušivé.

Môžem sa spoliehať len na štítky?

zimné pneumatiky na snehuDnes už môžete pneumatiky vyberať aj podľa štítkov, ktoré zaviedla Európska únia a sú povinné. Štítky na jednej strane ponúkajú zákazníkom aspoň základný prehľad, no zahŕňajú len zopár faktorov (spotreba paliva, priľnavosť na mokrom povrchu, vonkajšiu hlučnosť), zatiaľ čo špecializované testy ich majú rádovo o desiatky viac. Napríklad na žiadnom štítku sa nedočítate o vlastnostiach pri brzdení či zatáčaní. Štítky sú dobrý začiatok, ale majú pred sebou ešte dlhú cestu.

Pneumatiky sú jedna z mála vecí, kde skutočne platí, že najlacnejšia nemusí byť najhoršia a naopak. Ak sa v pneumatikách sami nevyznáte, tak sa nebojte opýtať. Určite si nechajte poradiť od odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s pneumatiky i diskami a rozhodne neobanujete.

Celosezónne pneumatiky. Je to dobrá voľba?

Ide o zaujímavý kompromis, ktorý dokáže motoristom ušetriť nemalé peniaze. Lenže naše územie sa vyznačuje príliš veľkými výkyvmi počasia. Teploty dokážu klesať doslova o desiatky stupňov z týždňa na týždeň, čo pneumatiky dosť zaťažuje a rýchlo sa opotrebovávajú. Preto nie sú celoročné pneumatiky príliš vhodné do našich končín.

Dobrým riešením, ako vyberať zimné pneumatiky je na základe testov od nezávislých spoločností. Tieto spoločnosti hodnotia omnoho viac faktorov, ako nájdete na štítkoch, takže vedia posúdiť pneumatiky oveľa komplexnejšie.

Ako dopadli vybrané zimné pneumatiky v náročných testoch sa môže pozrieť napríklad na stránke www.adac.de.

Tip: ak ešte stále nemáte vybrané či neviete aké zimné pneumatiky si kúpiť, tak skúste bohatý výber pneumatík z Falconia.sk, kde si každý nájde obutie na svojho štvorkolesového tátoša za najlepšie ceny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.