Zimná bunda: ako vybrať správnu do mesta i hôr

Zimná bunda je vec, na ktorú myslíme v tomto období čoraz častejšie. A nie je sa čomu čudovať. Jeseň je už dávno tu a keď ideme ráno do práce či do školy, tak ortuť teplomera nesiaha príliš vysoko. Ak ešte nová zimná bunda nevisí vo vašom šatníku, tak si prečítajte tipy a rady, ktoré vám pomôžu pri jej výbere.

Zimná bunda – záleží na tom, kde ju budem primárne nosiť?

Už v názve článku sme naznačili, že iná zimná bunda je vhodná na hory, prípadne zimné športy a odlišná zas na cestu do školy alebo len na bežné nosenie počas chladných dní. Tento parameter nepodceňujte. Na športy a celkovo pohybové aktivity v mrazoch je  lepšia tenšia bunda, ktorá nebráni pohybu. Ak nepotrebuje byť v zimnej bunde extra pohyblivý, tak sa pokojne porozhliadnite aj po teplejšom hrubšom modely, prípadne aj po zimnej bunde s páperia.

Zimná bunda akú vybraťPre zimnú bundu sú dôležité funkčné vlastnosti. Ale čo si pod tým mám predstaviť? Dobrým vodítkom na začiatok je a materiál a jeho kvalita. Bunda na zimu by určite mala byť nepremokavá, odolná voči vetru a snehu, no zároveň musí byť priedušná. Bunda pre športy by mala byť síce ľahšia, to však neznamená, že by vás nemala dostatočne zahriať. Musíte sa v nej pohybovať bez väčších obmedzení. Zároveň by mala mať otvory na odvetrávanie, ideálne v podpazuší či dostatok vreciek so zipsom, aby ste nestrácali veci po celom svahu. Zvážiť by ste mali aj kapucňu, ale ak dávate prednosť štýlovým čiapkam, tak sa dá oželieť.

Praktickým doplnkom, ktorý nie vždy hrá dôležitú úlohu pri výbere zimnej bundy je snežný alebo ak chcete bedrový pás. Keď sa pošmyknete alebo spadnete do hlbšieho snehu, tak zaň budete nesmierne vďačný, hlavne pretože že nebudete mať sneh doslova všade.

Rada: detail, na ktorý sa oplatí dať pozor, sú materiály v okolí brady, kde dochádza k styku s kožou. Dajte pozor, aby boli dostatočne mäkké a šetrne, keď bude fúkať nárazový vietor, tak by ste určite nechceli pociťovať škrabanie či iné nepríjemné pocity.

Najčastejšie materiály, s ktorými sa stretnete

Najčastejšie materiály pre zimné bundy: fleece je výborný na udržanie vášho tela v teple. Je mäkký a veľmi príjemný. Môže byť ako vrchná vrstva, ale aj ako spodná, na ktorej je ďalšia vetrovka. Fleecova bunda 100g/m2 je skôr použiteľná ako mikina. Ak chcete poriadnu ochranu proti mrazu, tak zvoľte aspoň 200g/m2.

Softshell je veľmi univerzálny materiál. Má výpletovú vrstvu, ktorá je utkaná z elastického polamidu, takže dokáže zaistiť aj vod odolnosť či ochranu proti vetru. Tieto bundy sú vhodné na outdoorvé aktivity počas celého roka.

Microstretch, tiež pomerne ľahučký a tenký materiál, ktorý rýchlo pohlcuje pot a aj schne, takže udržuje telo v teple.

Voľba zimnej bundy je dôležitá, no to nie je všetko. Počas záleží aj na spodnom prádle či druhej vrstve oblečenia. Ak totiž odrú extrémne mrazy, tak vám nepomôže ani tá najkvalitnejšia či najdrahšia zimná bunda, keď nebudete mať na sebe viac teplých vrstiev.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.