Všetko o znaleckých posudkoch

Znalec je človek, ktorého bežne v živote nepotrebujete. Ak však pride chvíľa, kedy je dôležité si ho zadovážiť – je potrebné vyberať si z tých najlepších.

So znalcom sa stretnete najčastejšie pri predaji, či kúpe nehnuteľností, áut, či pri ohodnocovaní majetku pri dedičských konaniach alebo pri poistných udalostiach, Znalec je štátom poverená osoba na vykonanie znaleckého posudku a musí byť zapísaná v zozname znalcov. Znalecký posudok je vypracovaný tak, aby dodržiaval všetky zákony a vyhlášky, všetky skutočnosti pri písaní znaleckého posudku musia byť preskúmané na odbornej úrovni. Posudok, ktorý znalec vyhotoví je možné predkladať všetkým úradom, ktoré by si ho mohli vyžadovať:

  • Bankám
  • Súdom
  • Finančným inštitúciám
  • Exekútorom, likvidátorom..
  • Obecným a krajským úradom

 

Odborní znalci sa vyskytujú na území celého Slovenska. Je dobré si nájsť takého vo vašom meste – jeho blízkosť je pre vás zárukou, že váš znalecký posudok bude vypracovaný v čo najkratšom termíne.

 

Čo všetko znalci oceňujú?

Najčastejšie sa znalci venujú oceňovaniu nehnuteľného majetku – pre účely kúpy a predaja, prípadne za účelom získania úveru. Znalecké posudky sa tvoria na stavby, pôdu, administratívne budovy.

Ďalšou kategóriou je oceňovanie hodnoty vozidiel, strojových zariadení, elektrotechnických zariadení a elektroniky.

V neposlednom rade vám znalec vie vypracovať znalecký posudok aj na bytový majetok – nábytok, doplnky, umelecké predmety.

 

Ako vyzerá kvalitný znalecký posudok?

Znalecký posudok, ktorý dostanete je úradný dokument, preto by ste si mali skontrolovať hlavne oficiálnu pečiatku znalca, ktorý ho vykonal v súlade so svojim znaleckým poverením. Odborný posudok by mal byť zapečatený a mal by obsahovať tieto časti:

  • Výpočet technickej hodnoty stavby / nehnuteľnosti  – tá sa vypočitáva na základe charakteru samotnej stavby – jej výmera, poloha, použité materiály
  • List vlastníctva
  • Katastrálna mapa pre upresnenie polohy nehnuteľnosti

 

Ku každému znaleckému posudku by ste mali dostať minimálne jednu kópiu, prípadne sa kópie dopracúvajú podľa dohody.

 

Čo si musíte pred vypracovaním posudku pre znalca pripraviť?

Ak potrebujete vypracovať znalecký posudok pre vašu nehnuteľnosť, pripravte si tieto dokumenty:

–       list vlastníctva – kópia

–       kópia z katastrálnej mapy

–       doklad o veku stavby /kolaudačné rozhodnutie/

–       technická dokumentácia stavby /projekt, rezy, pôdorysy, situácia…/

–       v prípade oceňovania pozemku aj územno-plánovacia informácia alebo územné rozhodnutie

 

Cena za znalecký posudok závisí od veľkosti nehnuteľnosti a jej polohy. Náklady na vypracovanie znaleckého posudku zvyčajne znáša ten, kto rieši financovanie nehnuteľnosti (jej kúpu, výstavbu, refinancovanie..). Cena za znalecký posudok sa môže znížiť ak si vyberiete znalca, ktorý pôsobí vo vašom okolí.

Pozor na “trvanlivosť” znaleckého posudku. Suma, na ktorú znalec ohodnotí vašu nehnuteľnosť nie je trvalá, mení sa vekom stavby, geografickými zmenami (rozrastanie obce), investičným potenciálom (príchod investor do obce/mesta) a hlavne sa mení na základe dopytu a ponuky. Pre banky a iné finančné inštitúcie zvyčajne platí trvácnosť posudku po dobu 1 roka.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.