Upchaný nos a dutiny plné hlienu. Čo pomôže?

Upchaný nos je nielen typický príznak nádchy, čo je horšie, on nás rád trápi aj potom čo nachladnutie odznie. Ťažko sa nám s ním dýcha, rozpráva i gestikuluje. Zaručení pomocníci nemusia byť len kvapky do nosa, čo tak skúsiť bylinky, výplach či dostatočnú vlhkosť vzduchu v miestnosti? Zistite čo by vám mohlo pomôcť na upchaný nos.

Keď sa prejavia prvé príznaky, mnoho ľudí automaticky siahne po kvapkách do nosa. Čo v podstate samo osebe nie je zlé riešenie. Lenže viete, že by sa nemali užívať jeden druh kvapiek viac ako 7 dní, aby ste si nevypracovali návyk? Ale čo keď vám po tomto čase stále nebude lepšie? Tak poďme nato.

Rada: na kvapky by si mali dávať pozor aj tehotné ženy. Je lepšie vždy na to upozorniť v lekárni, tam vám potom poradia.

hlien nos pomoc tipyVýplach, vývar aj čaj pomôžu

Ak máte stále upchaný nos, tak skúste hneď ráno začať výplachom. Nech to už znie akokoľvek čudne, pomáha to. Naberte si vodu do dlaní a vtiahnite najskôr do jednej a potom do  druhej nosovej dierky. Dajú sa na zaobstarať aj špeciálne nádobky takzvané „neti“, ktoré pripomínajú malý čajník.

Naparovanie je najlepším spôsobom pri liečbe upchatého nosa.

Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, ktorý uvoľňuje hlieny, hlavne teplé nápoje. Čaj s citrónom a medom, by mal byť pre vás samozrejmosťou. Pozor však na čierny čaj, ktorý ešte viac zahusťuje hlien a v tomto prípade nie je vhodný. Na boj s upchaným nosom voľte radšej ovocný, zelený alebo bylinkový čas. Doprajte si kurací vývar, je to všeliečivá polievka. Okrem toto, že chutí fantasticky, tak aj zabraňuje tvorbe hlienu. Dobrými pomocníkmi sú aj ovocné a zeleninové šťavy. Najlepšie pripravené doma a z vlastnej úrody.

Kto sa naparuje nepozná hlieny

Účinný spôsob na uvoľnenie dutín je „naparovanie“, to vám poradia aj vaše staré mamy. Sušené bylinky, nechajte vylúhovať 10 minút a inhalujte približne tiež 10 minút. Medzi najvhodnejšie bylinky na boj proti upchaným nosovým dutinám patria harmanček, mäta, myší chvost, rozmarín, borovica či tymian. Dôležité je, aby ste si dali šatku alebo šál na čelo (dutiny), aby vám to teplo pekne pôsobilo tam, kde má. Naparovať sa môžete aj vincentkou.

Tip: za vyskúšanie rozhodne stojí aj nádoba na výplach nosa. Máte s ňou skúsenosti?

Miesto byliniek môžete do nálevu použiť aj soľ, najlepšie morskú. Stačí pridať do 1,5 litra vriacej vody a dve až tri lyžice soli, chvíľu povariť a následne to celé nechajte odsať, potom môžete začať inhalovať. Podobným spôsobom môžete použiť aj škoricu, ktorá vám okrem uvoľnenia dutín aj nádherne prevonia celý byt.

naparovanie upchaný upchatý nos hlienČo ešte pomôže na upchaný nos

Pre silnejšie povahy pomáha aj cibuľa a cesnak, ktoré nakrájate na malé kúsky a potom dýchate ich výpary.

Po častom „smrkaní“ je treba ošetriť aj pokožku pod nosom. Používajte radšej vždy prírodné krémy, ideálne neparfumované.

Aromaterapia vám tiež môže pomôcť k uvoľneniu dutín. Zvýšte príjem vitamínov hlavne v prírodnej forme. Doprajte si dostatok ovocia a zeleniny.

Ale aj samotná horúca voda dokáže spraviť zázraky a to tým, že rozšíri cievy v končatinách, čím dôjde k odmrveniu slizníc v nose. Napustite si do vane alebo umývadla horúcu vodu. Optimálne je, keď budete ruku alebo nohu pomaly ponárať do vody a uvidíte, že vám bude lepšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.