Umývačka riadu, akú vybrať?

Umývačka riadu je dnes veľmi rozšírená, Ak ešte stále váhate s jej kúpou, tak rozhodne čítajte ďalej. Budeme sa venovať tomu, ako vybrať umývačku riadu do každej domácnosti a no čo si dať pozor.

Pri zariaďovaní moderných kuchýň je bežné, že počítame s kúpou umývačky riadu. Hlavne ak je naša rodina početnejšia, tak umývačka dokáže ušetriť poriadny kus času a ruky celej domácnosti. A šetrí nielen čas, ale aj vaše peniaze, pretože ak umývate riad po tečúcou vodou, tak vám umývačka ušetrí 50 až 60% jej spotreby za rok. Na trhu je však mnoho typov umývačiek riadu a človek nevie, čo je dôležité a čo naopak len marketing.

Umývačka riadu do domácnosti – kde začať?

umyvacka-riaduNajskôr si musíme zvoliť veľkosť umývačky. Tu myslite na to, koľko členov rodiny máte a koľko špinavých riadov sa u vás nazbiera. Najbežnejšou je 60 cm hlboká, ktorá pokryje 12 až 14 kusov riadu. Umiestniť ju je najlepšie niekde pri dreze, kvôli napájaniu na vodu a na odpad. No často sa musíme prispôsobiť priestorovým možnostiam. Ak na máte obmedzený priestor, tak sa skúste poobzerať po zabudovaných umývačkách.

Jednotlivé druhy umývačiek sa líšia aj usporiadaním vnútorného priestoru. Popremýšľajte, ktorý by sa najlepšie hodil pre vás, aby ste potom nemali problém s uložením rôznych atypických hrncov a panvíc, ktoré máte doma. Odnímateľné koše na riady či príbory sú celkom sú malý, ale o to efektívnejší zlepšovák Snažte sa preto hľadať to, čo sa vám najviac hodí..

Jedným z hlavných parametrov pri výbere umývačky je hlučnosť.  Ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou alebo menší bytík, tak si na nej dajte záležať. Za menej hluku sa častokrát pripláca, no za pokojný spánok to rozhodne stojí. Snažte sa nepresiahnuť hlukovú hranicu na úrovni 42dB.

Tip: porovnajte si ceny umývačiek riadu. Aby ste zbytočne neplatili viac, ako je nutné.

Čo by mala umývačka riadu vedieť?

Moderné umývačky riadu na vás vyrchlia kopec funkcii a programov, ktorým nebudete rozumieť. Najhlavnejšie sú program intenzívneho umývania (pri zhruba 70 stupňoch), jemné umývanie čiže šetrný Eco program (okolo 40°stupňov) a odloženého štartu. S vyššou cenou už môžete naraziť na programy typu rozpoznanie množstva a druhu riadu a tomu prispôsobený umývací progeam na mieru či šetrné umývania skla a podobne.

O umývačku so samočistením sa nemusíte starať skoro vôbec,  postará sa sama o seba. Prakticky všetky sú aj vybavené senzormi , ktoré kontrolujú či voda neodteká niekde, kde nemá. V takom prípade by zastavili činnosť a nahlásili chybu.

Pri kúpe sa popýtajte aj na zásobníky pre čistiace prostriedky, leštidiel, koľko filtrov na zachytávanie nečistôt umývačka má. Vo všeobecnosti platí, čím viac zásobníkov, tým bude väčšia kvalita umytia riadov.

Zamerať sa môžete aj na špeciálne funkcie. Tu patria napríklad aktívne sušenie, kedy nemusíte čakať, kým riad obschne, ako to býva u lacnejších umývačiek. Pri tejto funkcii ich už vytiahnete čisté, suché a môžete ich hneď použiť znova.

Zaujímať by ste sa mali aj o životnosť umývačky riadu. Bežne by mala vydržať okolo 2000 umývacích cyklov bez toho, aby ste ju museli opravovať.

A nakoniec sme si nechali cenu, na ktorú paradoxne pozeráme najčastejšie. Tým vám chceme naznačiť, že najnižšia cena nebýva najvhodnejšia voľba. Myslite na to, že to je investícia na niekoľko rokov, takže šetriť začne, keď ju zakúpite. Na nej by ste mali potlačiť svoju chuť kupovať len to najlacnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.