Tipy ako na Google, ktoré ste možno nevedeli

Vyhľadávanie cez Google respektíve „googlenie“ používame denne nespočetne krát. Vždy, keď niečo hľadáme či potrebujeme zistiť, tak Google je naša prvá voľba. Lenže vyhľadávač používame len ako prestupnú stanicu na iné zdroje. Google však vie omnoho viac.

Dnes sa zameriame na to, čo všetko sa dá nájsť priamo vo vyhľadávaní najväčšieho vyhľadávača na internete bez toho, aby ste museli navštíviť hoc akú stránku.

S Google maps len strácate čas

Google vám dokáže vyhľadať trasu už priamo z hlavnej stránky vyhľadávania. Stačí zadať trasu štýlom from – to.  Napríklad from Bratislava to Zlate Moravce. Následne sa vám ako prvý výsledok zobrazí mini mapa a po kliknutí na logo budete presmerovaní na Google Maps.

google trasaNejde vám matematika? Nevadí

Google vám to spočíta. Jednoduché sčítanie či násobenie je preňho hračka. Google ide omnoho ďalej. Dokáže vám vypočítať percentá, trigonometrické zadania, logaritmické funkcie a dokonca ich aj zadať do grafu a mnoho ďalšieho.

vypočet percent google

Okrem matematických funkcií vie pracovať aj s fyzikálnymi veličinami, prepočítavať medzinárodné meny či konvertovať jednotky. A všetko je veľmi jednoduché a intuitívne. Stačí sa len napríklad opýtať: koľko libier je tona?

prevod hmotnosti google

Chcete ísť do kina?

Rozmýšľate, že pôjdete do kina, ale neviete čo dávajú? Zadajte film /mesto/ alebo kino /mesto/ a máte pred sebou zoznam filmov, ktoré sa premietajú v danom meste. Navyše, ak napíšte film /názov filmu mesto/, tak vám Google ukáže, kedy a o akom čase sa najbližšie premieta. Maličkosť, ale dokáže ušetriť čas.

kino google

Počasie priamo vo výsledkoch vyhľadávania

Ak sa chystáte von a neviete, ako sa máte obliecť, tak sa stačí zadať správnu frázu do Googlu. Jednoducho napíšte počasie /mesto/. Okamžite sa vám  zobrazí aktuálna predpoveď nielen na dnes, ale aj na týždeň dopredu pre zvolené mesto.

google počase

Naozaj to funguje a poradie slov môže byť aj prehodené čiže /mesto/ počasie. A najlepšie na tom je to, že Google vám takto dokáže zobraziť počasie nielen vo veľkých mestách, ale aj v menších obciach.

Zistite čo je to…

Narazili ste na pojem, ktorý nepoznáte? Máte guláš z rôznych skratiek? Stačí napísať do Googlu: čo je to gazpacho alebo definuj gazpacho a hneď ste o niečo múdrejší a nemusíte ani nikam klikať.

google definicia

Rýchly preklad

Google ma síce svoj samostatný online slovník, no prekladať sa dá aj priamo vo vyhľadávaní. Stačí napísať translate /požadované slovo/ to /jazyk/. Napríklad, keď chcete zistiť ako volajú bryndzu v španielsku, tak zadáte translate bryndza to spanish.

google preklad

Majte Slnko pod kontrolou

Kedy vás začnú budiť slnečné lúče? Alebo kedy naopak Slnko zájde za obzor? Napíšte východ Slnka /mesto/ alebo západ Slnka a hneď máte jasno.

google vychod slnka

Toto je len zlomok rýchlych hľadaní, ktoré Google dokáže zobraziť priamo vo vyhľadávaní bez toho, aby ste museli navštíviť nejakú špecializovanú stránku. Viaceré funkcie nie sú u nás podporované alebo vyžadujú lepšiu znalosť angličtiny. Najväčšiemu svetovému vyhľadávaču sa ešte budeme venovať v ďalších tipoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.