TOPlist

Stan podľa vrstiev a materiálov

Stan a letná stanovačka. Krásna príroda, dobrá spoločnosť, ohník a samé dobroty. Ešte k tomu pridajte vhodný stan, ktorý vás ochráni pred výkyvmi počasia a bude to dokonalé. V tomto texte si poviem posledné rady a tipy, ako vybrať stan, tentokrát podľa vrstiev a materiálov.

stan dvojvrstvovyStan jednoplášťový

Tento stan je tvorený z jednej vrstvy. Pri svojom vyberaní sa môžete stretnúť s dvomi základnými typmi.

Prvý variant je úplne základný stan, ktorý sa oplatí hlavne vtedy, keď stan využívate len občasne – typické pre stany v tvare iglu. Druhou možnosťou sú moderné a odľahčené stany. Ide v podstate o mini stany, ktoré môže niesť skutočne každý. Je to vďaka tomu, že takýto stan je vyrobený z vysokokvalitných membránových materiálov.

Stany dvojité

Stan s dvoma samostatnými vrstvami sa taktiež dá rozdeliť na dva základné typy. V prvom prípade sa sieťka, čiže vnútorná časť vešia na vonkajšiu vrstvu. Tá sa nazýva tropiko. Celý princíp spočíva v tom, že oporné prúty sa prevlečú cez tunel tropika. Existuje aj iný druh stanov. Pri nich sa vnútorná časť stanu upevní priamo na konštrukciu a až na to celé sa následne zavesí tropiko.

Druhý variant je praktickejší a zároveň finančne menej náročný. Navyše v keď začne padať sneh, tak sa nebude hromadiť na vrchnej časti. Oproti tomu prvá možnosť umožňuje rozostaviť len samostatné tropiko alebo obidve vrstvy súčasne. Výhodou je aj vyššia pevnosť i stabilita takýchto stanov.

Stan s tropikomDvojplášťový stan

Momentálne asi najvyužívanejší aj najvyrábanejší typ stanu. Hlavná výsada pre dvojplášťový stan spočíva v tom, že zamedzení hromadeniu vodných pár. Stan dokáže dobre odvádzať vlhkosť, takže v ňom môžete skladovať aj premočené veci. Je to vďaka dômyselnej konštrukcii.

Vnútorná vrstva stanu je vyrobená zo vzdušného materiálu, ktorý prepustí vlhkosť na tropiko. Tu sa para vyzráža a dvojplášťový systém umožní odparovanie vody vďaka obiehajúcemu vzduchu. Vyzrážaná voda steká po tropiku a vnútorný stan tak zostane suchý.

Hľadáte nový stan?

Čítajte ďalšie tipy a rady ako vybrať stan:

Ako vybrať správny stan?Stany podľa tvaruStan podľa vrstiev a materiálov

 

Môžeme písať aj o vás!

Máte záujem o spoluprácu? Chceli by ste u nás uverejniť PR článok? Vedeli by ste nám poskytnúť zaujímavé materiály? Páči sa vám nejaký článok a chceli by ste z neho získať odkaz na vašu stránku? 

 

 
Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridajte prvý.

Chýba vám tu niečo? Chcete vedieť viac? Nechajte nám odkaz.