Púpava, čo o nej neviete + recept na púpavový med

Púpava je v tomto období doslova všade, symbolizuje nám jar, teplejšie počasie a jej krásne žlté kvety, nám vyčarajú úsmev na tvári. Púpava nie však nie je len znakom jari. Málokto vie, s akými chorobami nám môže pomôcť, ako sa dá využiť v kuchyni.

Význam púpavy už poznali dávno

pupava kvet listyUž v stredoveku ju používal slávny arabský lekár Avicena. „Mliekom“, ktoré z nej tečie, liečil zápal očí. Púpava je veľmi prospešná bylina. Jej najlepšie účinky môžete využívať práve  v tomto období (marec – máj ), pretože sú jej lístky najčerstvejšie.

Medzi jej najznámejšie účinky patrí, že je veľmi močopudná, reguluje vylučovanie stolice vďaka obsahu draslíka a flavonoidov. Horké látky (nepravé horčiny), podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny čím zlepšujú trávenie a zvyšujú chuť do jedla. Podáva sa preto pri nechutenstve a zníženej tvorbe žalúdočnej šťavy spojenej so zlým trávením. Uplatnenie nájde aj pri poruchách pečene, ktoré sú spôsobené ich nedostatočnou činnosťou, pri zápale pečene a proti tvorbe žlčových kameňov.

Púpava je výborným pomocníkom pri ochoreniach obličiek a má tiež vplyv na vylučovanie obličkových kameňov. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C i kyselinu kremičitú. Zápar z púpavových listov uľaví tiež pri reume a dne. Listom aj koreňom si pomôžete, ak trpíte ekzémom, kožnými ochoreniami, akné.

Púpava v kuchyni

V kuchyni ju môžete požiť do zeleninových šalátov. Zbierajú sa hlavne mladé lístky, pretože neobsahujú veľa púpavového mlieka. Ich chuť sa dá prirovnať k čakanke, sú mierne horké. Listy sa dajú aj vysušiť a následne používať do polievok, na dochutenie mäsa, atď…

Tip: vyskúšajte aj púpavovú detoxikačnú kúru: Po dobu 14 dní jedzte každý deň zopár čerstvo natrhaných lístkov púpavy. Nielenže to predstavuje očistu pre vaše telo, ale zásobíte sa aj potrebnými vitamíny. Dosiahnete prečistenie tráviaceho ústrojenstva, obličiek, pečene, ale mal by sa zlepšiť aj stav vašej kože a pleti. Tehotné ženy by sa však mali púpave vyhnúť, pretože jej vyššie dávky dokážu vyvolať menštruáciu.

pupavovy caj z pupavyČaj z púpavy: Dve čajové lyžičky narezaných a dobre usušených korienkov zalejeme 200 ml vriacej vody a necháme lúhovať 30 minút. Vypijeme naraz ešte teplé, ideálne pred spaním.

Med z púpavy

Tento skvost poznali už naše staré mamy. Je chuťovo vynikajúci a zdravý (ako veľa iných medov). Jeho príprava nie je náročná a pri zbere púpavových kvetov si dobre vyvetráte hlavu, načerpáte jarnú slnečnú energiu. Dobre spravíte ak ju budete zbierať deň po daždi a mimo ciest, miest, vlakových tratí…

Na jeho prípravu budeme potrebovať: cca 400 kvetov púpavy, 1,5 kg kryštálového cukru, 1,5 l vody, 2 citróny.

Postup: je potrebné, aby sme púpava dôkladne zbavili všetkých stoniek a očistili ju. Citróny si nakrájame na kolieska. Do väčšieho hrnca si nasypeme púpavu, nakrájaný citrón a zalejeme to vodou. Celé to necháme prejsť varom  a odstavíme. Zmes sa lúhuje 24 hodín pri izbovej teplote. Do tejto vodičky pridáme cukor a varíme maximálne 2 hodiny na slabšom plameni.

Med nalievame do umytých sklenených fliaš, ktoré postavíme hore dnom, kým nám nevychladne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.