Pohovor – ako ho úspešne zvládnuť

Pohovor do novej práce býva často pomerne stresujúci a je jedno či už prácu máte alebo ju hľadáte. Dnes je na pracovnom trhu málo voľných miest a priveľa uchádzačov, zamestnávatelia si teda môžu vyberať. Takže ako zaujať na pracovnom pohovore?

Dnes vám nebudeme dávať všeobecné rady, ale ponúkame priamo názor našej čitateľky Martiny. Tak neváhajte a prečítajte si jej skúsenosti s hľadaním si nového pracovného miesta.

Aké oblečenie na pohovor?

pohovor do novej práceMnoho ľudí sa pred každým pohovorom trápi ako majú prísť oblečení, ako gestikulovať či ako rozprávať. Priznám sa, že aj ja momentálne patrím k ľuďom, ktorí si hľadajú nové pracovné miesto. Takže táto téma mi nie je cudzia. Prešla som si za posledný mesiac zopár pohovormi a zatiaľ boli neúspešné, tak som začala pátrať, kde robím chybu. Svoje postrehy vám teraz zhrniem.

Ak už teda patríte k šťastlivcom, ktorým odpovedali na inzerát a pozvali vás na pohovor, treba sa naň určite dopredu pripraviť. Nemôžete tam prísť len tak v mikine, rifliach, botaskách. Začnite so správnym výberom oblečenie.

Čo si budeme hovoriť: šaty robia človeka. Zamestnávateľ si urobí v priebehu 3 sekúnd prvý dojem a to ani nemusíte nič povedať, ide o to, aký upravený prídete. Treba brať do úvahy, o aké pracovné miesto sa uchádzate, ale spravidla platí, že jednoduchou eleganciou nikdy nič nepokazíte.

Ženy by sa mali vyvarovať krátkych sukieň, hlbokých výstrihov, ale aj prehnaným doplnkov či silným parfumov. Všetko to môže pôsobiť veľmi rušivo.

Muži by mali zabudnúť na rifle, vyťahané svetre, voľné tričká, športové košele. Výberom formálneho oblečenia na prijímací pohovor dávame najavo, že je to pre nás vážna a dôležitá udalosť.

Čo je ešte dôležité, aby bol pohovor úspešný?

Nikdy na pohovor nemeškajte. Vždy radšej príďte s predstihom, veď predsa len je lepšie chvíľu počkať a aklimatizovať sa ako vystresovane vbehnúť dovnútra.

Nasleduje pozdrav a podaie ruky. Aj tu treba dávať pozor, aký stisk zvolíte, či podávate ruku žene alebo mužovi. Určite je lepší pevný stisk ruky. Ak podáte ruku veľmi slabo, môžete vzbudiť dojem ustráchaného človeka, a tak predsa pôsobiť nechcete. Musíte vyzerať sebavedomo, že práve vy si zaslúžite toto pracovné miesto.

Počas celého pohovoru dodržiavajte očný kontakt. Dávajte si pozor aj na reč teľa, nehrajte sa rukami. Ak už máte potrebu s nimi hýbať ukazujte dlane, budete tak pôsobiť dôveryhodnejšie.

Ukážte, že ste sa o spoločnosti niečo naučili. Niečo o histórií, aktuálnych udalostiach. Dáte tým najavo, že sa ste zaujímali o danú firmu. Nič nie je horšie ako, keď sa vás spýtajú čo viete o ich spoločnosti a neviete ani ceknúť.

pracovný pohovorSnažte sa správať profesionálne, nepoužívajte slangové slová, zostaňte pozitívny, neohovárajte svojho bývalého majiteľa ani kolegov, strácate tým na hodnote.

Pripravte si odpovede na týchto pár otázok, ktoré vás stretnú určite na každom pohovore:

  • Prečo odchádzate so svojho terajšieho miesta?
  • Aké sú vaše silné a slabé stránky?
  • Aký si predstavujete plat? (podľa mňa najzákernejšia otázka, nikdy neviem čo mám povedať, aby som sa neprecenila alebo naopak nepodcenila. Je dobré si zistiť, koľko ľudia v danej práci alebo podobnej pozícii zarábajú, aby ste mali ako taký prehľad)
  • Prečo by sme si mali vybrať práve vás?
  • Taktiež vám môžu položiť otázky ohľadom toho, či máte deti, akého ste vierovyznania. Takéto otázky by sa dali považovať za diskriminačné, lebo nesúvisia s prácou, o ktorú sa uchádzate. Neklamte, nikdy neviete, ako sa vám to môže neskôr vypomstiť.

Pri konci sa vás ešte opýtajú, či aj vy máte na nich nejaké otázky. Nikdy nehovorte, že nie, budete vyzerať, že neprejavujete záujem. Nič nepokazíte otázkami typu: Čo bude presnou náplňou mojej práce? Máte nejaký dresscode? a podobne.

Pri odchode poďakujte za čas, ktorý vám venovali.

Tip: Doma si ešte nájdite chvíľu času, aby ste danej firme napísali email s opätovným poďakovaním za čas.  Dáte tým najavo, že o dané miesto máte naozaj záujem a zanecháte dobrý dojem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.