Pečená hus. Spravte si domáce husacie hody – recepty

Pečená hus je labužnícke jedlo, ktoré si najčastejšie doprajeme práve v jesennom období. Ak chcete mať doma pravé husacie hody, tak určite oceníte niekoľko receptov, aby bola vaša pečená hus chutná a chrumkavá ako nikdy pred tým.

Pečená hus: ako upiecť husPečená hus pre nenáročných

Celú hus zbavte drobkov a len ju poriadne osoľte a posypte rascou. Urobte to naozaj svedomito, soľ môžete do husi aj jemne vmasírovať. Soľ aj korenie nanášajte zvonka i zvnútra. Takto pripravenú hus položte do suchého pekáča. Žiadne mastenie ani podlievanie! Pekáč by mal byť buď kovový alebo zo skla a musí mať veko.

Hus položíme do pekáča, priklopíme vekom a dáme piecť do klasickej rúry pri teplote 120 °C. Hus pečieme asi 4 hodiny. Počas pečenia ju nepodlievajte ani nekontrolujte.

Pečená hus podlievaná červeným vínom

Tento recept je už o málinko náročnejší ako predchádzajúci, ale skutočne len nepatrne. Pripravenú hus znova dôkladne osoľte a okoreňte. Namiesto rasce môžete tentoraz vyskúšať majorán alebo tymian.

Rada: keď budete chcieť koreniť hus, tak si zmiešajte bylinky s kryštalickou soľou a pomaly túto zmes vtierajte do husi z oboch strán. Keď máte hotovo, tak hneď hus nedávajte do rúry, ale nechajte ju pár hodín oddýchnuť.

Ak máte hus okorenenú a osolenú, tak ju ešte pred pečením naplňte jablkami a cibuľou, ktoré môžete narezať na štvrtky, prípadne do jabĺk napichať klinčeky. Potom zašite husi brucho aj krk. Teraz už môžete dať hus na vymastený plech a začať pozvoľne piecť. Prvú hodinu pečenia hus podlievajte iba vodou. Asi po 60 minútach môžete začať podlievať červeným vínom a natierať sadlom. Hus pečte podľa jej veľkosti asi dve hodiny, no môže to byť aj dlhšie. Keď je hus hotová, tak môžete využiť šťavu z plechu. Pooškrabujte boky a do výpeku pridajte slivkový džem a všetko spolu poriadne vymiešajte. A razom vám vznikne skvelá omáčka.

Pečená hus - husacie hody sa začínajúAko upiecť hus – tipy a rady

Hus by sa mala piecť pozvoľna. Ak si chcete naozaj vychutnať skvelú pečenú hus, tak jej doprajte nejaký čas aj pred pečením.

Keď ju nakoreníte alebo naplníte bylinkami, tak ju nechajte nech nasaje všetky arómy – na to potrebuje zopár hodín.

Nepečte ju pri príliš vysokej teplote, optimálne je nejakých 120 maximálne 150 stupňov. Radšej ju nechajte v rúre dlhšie pri nižšej teplote.

Presný čas pečenia nie je ľahké odhadnúť, no málokedy je pod 2 hodiny. Záleží to od postupu a hlavne veľkosti husi.

Ak hus pečiete zakrytú vekom, tak ju poslednú polhodinku môžete dopekať bez neho, aby získala skutočne chrumkavú kôrku. Na úplne posledné minúty môžete aj výrazne zvýšiť teplotu.

Ak máte v plechu príliš veľa výpeku, tak ho môžete postupne odlievať. No nevyhadzujte ho. Dá sa ešte použiť, napríklad na omáčku.

K husi sa skvele hodí zemiaková knedľa s červenou alebo aj klasickou kapustou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.