Mikrospánok za volantom: ako mu predísť?

Mikrospánok je postrach mnohých vodičov. Jazdiť by sme mali opatrne, aby sme neohrozovali cestnú premávku, ale niekedy sa stane, že sa necháme zlákať na dlhšie cesty, šoférujeme po nočných smenách,  sme unavení z práce a toto všetko môže zapríčiniť, že na  pár sekundu zavrieme oči, a ani sa nenazdáme a stane sa nehoda.

Čo je to vlastne mikrospánok?

predídte mikrospánku pri šoférovaní v auteMikrospánok prichádza rýchlo a trvá v priemere 3 až 15 sekúnd, počas ktorých môžeme ohroziť nie len seba, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky. Mnoho lekárov tvrdí, že najohrozenejšou skupinou sú muži do 26 rokov, pretože práve oni riskujú za volantom najviac a odkladajú nevyhnutný odpočinok.

Ak sa vám stalo, že pred cestou, ste boli v práci alebo pri zábave na nohách viac ako 17 hodín, vaše telo už reaguje pomalšie. Samozrejme je unavené a ste v stave ako keby ste vypili dve veľké pivá (0,5 promile alkoholu). Takže šoférovať v takomto stave je veľký risk.

Ako rozpoznať hroziaci mikrospánok?

Prichádzajúci mikrospánok môžeme rozpoznať. Ak sa vám zdá, že začínate viac žmurkať, padajú vám viečka, máte problémy udržať hlavu vztýčenú, hlasnejšie dýchat, a začínate mať neprítomný pohľad, mali by ste si šoférovanie s niekým vymeni, alebo na chvíľu zastaviť a oddýchnuť si. A takisto sem patrí  aj neschopnosť sústrediť sa, mozog neraz doslova vypne. Vodič si v takom prípade až po niekoľkých kilometroch uvedomí vzdialenosť, ktorú prešiel, no nič si nepamätá.

mikrospánok v aute pri jazdeAko predísť mikrospánku?

  1. Otvorte si okno a pustite do vnútra čerstvý vzduch. Otvorenie okna vyvetrá a ochladí auta, čo môže do istej miery prispieť k zníženiu pocitu únavy. Lenže únava zostáva rovnaká, odstrániť ju možno iba spánkom. Teplota v aute by nemali presahovať viac ako 23°, inak  podporujete vaše zaspávanie.
  2. Pred cestou sa dobre najedzte, avšak uprednostnite iba ľahšie jedlá.
  3. Za deň by ste nemali najazdiť viac ako 800-1000 km. Skúste sa riadiť týmto pravidlom, a najlepšie na dlhé cesty je mať pri sebe druhého šoféra, aby ste sa mali s kým striedať.
  4. Nezabúdajte ani na pitný režim. Nedostatok tekutín môže zapríčiniť únavu, preto pite naozaj veľa. Ak máte pocit, že  potom budete musieť viac chodiť na WC , o to lepšie. Aspoň vás to prinúti zastaviť a vy si doprajete malú prechádzku. Celkovo robiť prestávky by ste mali každé 2 hodiny.
  5. Aj žuvačka  alebo cukrík môže byť dobrým pomocníkom.
  6. Aj keď veľa ľudí siaha po káve alebo energetických nápojoch, tak nezabúdajte, že tie majú iba krátkodobý efekt.
  7. Skúste na vyhýbať diaľniciam, tam sa stane najviac nehôd kvôli mikrospánku. Monotónna cesta vás uspáva.  Vyberte si cestu, ktorá nie je možno taká pohodlná ako diaľnica, ale lepšie vás udrží v strehu.

Je jedno, či ste začiatočník alebo skúsený vodič, mikrospánok si nevyberá. Je smutné, že ľudí viac zaujíma to, aby sa čo najrýchlejšie dostali do cieľa a ignorujú pritom riziká, ktoré prináša únava. Každý by si mal preto uvedomiť, že auto sa môže v rukách nezodpovedného vodiča zmeniť na smrtiacu zbraň. Radšej prísť do cieľa o pol hodinu neskôr, než nedoraziť vôbec. Takže buďte ostražití, pozorní a predvídaví.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.