Kašeľ: čo vám proti nemu pomôže. Domáce recepty

Kašeľ, chrípka či nádcha sú pre toto ročné obdobie typické. Chrípke sme sa už venovali, takže dnes prišiel na radu kašeľ.  Či už ide o suchý dráždivý, alebo vlhký produktívny kašeľ, niekedy ho nezaženiete žiadnymi liekmi. No my vieme čo sním a poradíme aj domáce recepty proti kašľu.

Kašeľ ale aj kýchanie je obranný mechanizmus vašej dýchacej sústavy. Telo vám dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Zamerať by ste sa mali na príčiny.

Bylinkami na kašeľ

Pri liečbe skúste siahnuť po bylinkách.  Materina dúška, aníz, fenikel, eukalyptus dezinfikujú dýchacie cesty a zvyšujú produkciu hlienu.

Kvety lipy a bazy čiernej obsahujú flavonoidy. Tie zabraňujú prenikaniu baktérií do buniek sliznice dýchacích ciest, teda zabraňujú šíreniu infekcie. Taktiež majú protizápalový účinok.

Veľmi nápomocné vám môžu byť aj yzop lekársky, bazalka, pamajorán, tymian,  podbeľ, sedmokráska. Tehotné ženy a ľudia, ktorý mávajú črevné problémy by nemali siahať po tymiane a šalvii. Na kašeľ málokedy zaberie jedna bylina, nebojte sa ich kombinovať viac.

cibuľa kašeľDomáce liečenie kašľa – recepty

Cibuľa

Určite ste už počuli o liečivom účinku cibule na kašeľ. Tá totižto dezinfikuje ústnu a nosnú dutinu, pomáha pri nádche, pretože rozpúšťa hlieny a tlmí bolesť v krku. Pri jej príprave ju nasekajte najemno a zmiešajte s tromi 3 PL lyžicami medu.  Nechajte túto zmes lúhovať. Najlepšie urobíte, ak si to celé pripravíte večer a na druhý deň ráno už môžete užívať po jednej lyžici. Opakujte každé ráno a večer.

Cesnak

Pripraviť si môžete aj cesnakový sirup. O cesnaku a jeho vplyve na zdraví sme už písali, takže viete aký je to všeliek.  Pripravíte si ho tak, že  spolu uvaríte po dobu 30 minút 1liter vody, 100g kryštálového cukru, 1 PL anízu a 5 strúčikov cesnaku. Potom scedíte a uzavriete vo fľašiach.  Najlepšie je ho uchovávať pri izbovej teplote (nie v chladničke!) a piť ho počas celého dňa v malých dávkach.


Chren

Zabudnúť nemôžeme ani na chren, ktorý uvoľňuje hlieny, pôsobí protizápalovo a eliminuje infekcie. Zmiešať ho môžete s medom v pomere 1:1 a užívať takisto počas celého dňa.

Pripravte si doma jednoducho lacno a rýchlo tymiánový sirup proti kašľu

recepty proti kašľuDetský kašeľ

Čo sa týka detského kašľu môžete tieto recepty podávať  tiež. Alebo vyskúšať niektoré z nasledujúcich.

1 ČL pamajoránu obyčajného zmiešate s 3 dcl vody a necháte prejsť varom. Potom scedíte a zmiešate s medom.

Za skúšku stojí aj tymianový sirup (účinný na vykašliavanie): 20dkg cukru si uvaríte v 1/4litra vody po dobu asi 20 minút, varte na najmenšom horáku a veľmi pomaly. Potom do toho nasypte celé vrecko sušeného tymianu (môže byť aj čerstvý ak máte).  Vznikne vám  z toho hustejšia hmota, ktorá sa podobá na sirupy z lekárne. Nie je dobré skladovať ho dlho, radšej si vždy uvarte čerstvý. Môže sa užívať ráno, poobede, večer, podľa potreby.

Ako pri každej chorobe nezabúdajte ani na pitný režim. Čaje osladené medom s plátkom citróna sú vždy najlepšou voľbou. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť aj klasický slepačí vývar. Kašeľ by mal úplne zmiznúť po uplynutí 2 týždňov. Ak sa tak nestane môže ísť o chronické ochorenie dýchacích ciest, v takomto prípade je dôležité navštíviť lekára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.